AAN DE REDACTIE! DOOK C. J. V. V. O.

In uw Maandblad N°. 11 (1881) lezende over de proeven met Dennen in het duin van den Heer E. W. Boer, wenschte ik UEd. ook eens te zeggen, hoe men hier thans handelt tot aanleg van Mastbosschen inde provincie Noord-Brabant. Vroeger werden zij hier alle met de kluit gepoot en in het voorjaar inde maanden Maart, April en Mei geplant. Daar is men van teruggekomen en men zet thans Masten zonder kluit. Vroeger dacht men dat zij 3jarig moesten zijn, doch thans zet men eenjarige en die worden in het najaar gezet, als het weder gunstig is en anders zeer vroeg in het voorjaar in Januari of Februari; daaraan is dit voordeel verbonden: het plantje is in zijne rust, de grond is vochtig en gesloten als de Mast zijn werking gaat doen. Het vuil dat anders de plant doet verstikken of tegenhoudt is dood, de Mast blijft meester van het veld. Van hazen en konijnen heeft men hier weinig last, want hier wordt veel permissie gegeven om jacht te maken op konijnen. Wij krijgen ons plantsoen uit Groot-Zundert, hetwelk aldaar geteeld wordt in goeden tuingrond; bij het uitsteken en verzenden worden de wortels niet gekwetst, dat wel plaats heeft bij den kluit-Den; de verpakking laat niets te wenschen over. Het is te hopen dat er zich alhier eene Maatschappij formeert, die onze uitgestrekte heigronden spoedig in sohoone groote Mastbosschen doet veranderen, want in deze provincie zijn nog vele duizende Hectaren geschikt ter ontginning; de landman zelf legt geen Mastbosschen aan, wel eenige particulieren, ja ik ken iemand die jaarlijks millioen van zulke Mastjes verzet, doch voor de vele Hektaren die er zijn, was het noodig eene Maatschappij op te richten en dit zoude zeer zeker goed rendeeren, ten lede heide is hier goedkoop, men zorgt thans voor betere afwatering, de beplanting kost ook veel minder dan vroeger, 45 cent de 1000 Dennen; ten 2e de prijs der Mastbosschen is Smaal hooger dan vroeger, het Masthout gaat met honderden waggons van hier naar de mijnen in Belgie; want bij geen een station der Staatsspoor of gij ziet bijna het geheels jaar door wagons met Mast laden voor Belgie en andere plaatsen. Een kundig mensch aan het hoofd geplaatst van zulk eene Maatschappij zou oorzaak zijn, dat deze een goede geldbelegging werd, en dat vele als het ware doode gronden, in vruchtbare zouden herschapen worden. De provincie Drenthe, waar men vroeger geen of zeer weinig Mast-bossehen had, begon haar veengronden tot Mastgrond te ontginnen, en waarom dan niet in Noord-Brabant met kracht zoo iets aangevangen? Moergestel, 24 Nov. 1881. TER AANKONDIGING EN „ALLERLEI”. Dr. Staring's Almanak voor den Nederl. landbouwer y 35e jaargang, is thans zeker reeds in het bezit der meeste lezers van het Maandblad. Ook is hij te algemeen en te gunstig bekend, dan dat het noodig zou zijn veel tot aanbeveling te