AANLEGGEN VAN GRASLANDEN.

toe niet, ten minste niet onder zoogen. „openbare” controle; bij afzonderlijke overeenkomst zal men waarschijnlijk van sommige der genoemde grassen, ook bij enkele Nederl. zaadhandelaars het zaad wel met garantie van eene bepaalde gebruikswaarde kunnen verkrijgen. Door middel van eene advertentie ineen veelgelezen nieuwsblad en bij aankoop voor gemeenschappelijke rekening door eenige belanghebbenden zooals inden laatsten tijd met uitmuntend gevolg in verschillende plaatsen geschiedt komt men weder eene aanmerkelijke schrede verder. Wat nu de overige soorten van gras aangaat, waarvan geen zaad met waarborg van eene bepaalde „gebruikswaarde” inden handel verkrijgbaar is, en die men toch noodig acht met het oog op de soort en den toestand van den grond, het zekerste middel om hiervan zaad te verkrijgen, is het zelf te winnen of er vertrouwde personen mede te belasten. Het op deze wijze verkregen zaad kan met voordeel duur betaald worden en het lijdt geen twijfel, vooral nu er van lieverlede veel aanvraag naar goed graszaad komt, of de cultuur van Grassen om er zaad van te winnen, kan in menig klein boerenbedrijf, waar man, vrouw en kinderen dagelijks zelf de handen uitsteken, een rijke bron van inkomsten zijn. Zooals licht te begrijpen is, behoort bij deze soort van cultuur groote en voortdurende opmerkzaamheid, vooral in het eerste en tweedejaar. Dagelijks moeten de bedden van het op rijen gezaaide gras nagezien , vreemde grassoorten en onkruidplanten verwijderd en nu en dan de grond tusschen de rijen losgemaakt worden; ook mag men met het inzamelen van het zaad niet wachten tot dat dit overrijp is, omdat anders het beste en zwaarste zaad, dat zeer licht uitvalt, verloren gaat. De grond moet zeer vruchtbaar en bij de voorafgaande culturen ’t best van behakte gewassen, volkomen zuiver van onkruid en los gemaakt zijn. Besproeien met verdunde gier doet nergens zooveel nut als hier. Overblijvende grassen zaait men het best in Augustus, maar het kan ook van vroeg in het voorjaar tot inde genoemde maand toe geschieden, wanneer het weder niet te langdurig droog is. Hetgeen hier opgemerkt is omtrent de gesteldheid en bewerking van den grond, de voorafgaande gewassen, tijd van zaaien en het gebruiken van gier (ook overbemesten met beste, goed vergane compostmest een of tweemaal in het jaar), is evenzeer van toepassing bij het aanleggen van grasland of kunstweiden. Hier kan nog bijgevoegd worden, dat men het zaad der verschillende grassoorten niet vermengd en ineens over het land mag strooien, alleen met die soorten van zaad, die ongeveer even groot en zwaar van korrel zijn, kan dit geschieden. Bij het uitzaaien van Beemdgras (Poa) heeft men nog het bezwaar, dat de fijne en talrijke haartjes aan het ondereinde der fijne zaadjes (beter gezegd: vruchtjes), deze aan klompjes aaneen doet hangen. Vermengen en wrijven met fijn zand is hierbij noodig. Dr. Stebler te Zurich deelt in zijn laatste jaarlijksche Verslag mede, dat in Zwitserland tegenwoordig uitmuntend zaad van Poa verkrijgbaar is, waarvan door eene bepaalde behandeling de bedoelde haartjes verwijderd zijn. ’tls verder bekend, dat de graszaden slechts zeer ondiep onder-