BEHANDELING EN VOEDING DER SCHAPEN.

Honderden jaren zijnde veefokkers langs deze verschillende wegen voortgesukkeld, met de kortstaartige langs kronkelende wegen, met de langstaartige bijna in rechte lijn. Intusschen zijnde omstandigheden geheel veranderd; door bestendig vermeerderen der bevolking wordt de verhouding tusschen het zielental en de oppervlakte van het bebouwbare land voortdurend ongunstiger. Gevolglijk moet het land meer opbrengen, zullen allen middel van bestaan vinden. Hét bouwland moet door doeltreffende bewerking en bemesting, het vee inde veeboerderij door eene zorgvuldige behandeling en goede voeding meer productief worden gemaakt. Yan de kortstaartige schapen is inde laatste jaren op sommige plaatsen wel veel geld gemaakt, doch de schapen zijn verzwakt en spoedig afgeleefd, versleten, en juist daarvoor moet worden gezorgd. De langstaartigen verminderen in getal naarmate de woeste gronden in cultuur worden gebracht. Worden nu deze kleine kudden op betere weiden gehouden, zorgvuldig behandeld en goed gevoederd, dan zal ook dit ras zeer zeker eene grootere zuivere winst opleveren dan vroeger de grootere kudden. Zullen de schapen de hoogstmogelijke geldelijke voordeelen opleveren, dan moet men beginnen met flinke schaapskooien te bouwen, niet te duur maar sterk gebouwd, en de schapen, de kortstaartige eveneens als de langstaartige, des nachts opsluiten. De schaapskooi moet zijn droog, luchtig, doch niet tochtig, geen luiken inde zijwanden, maar ijzeren dakramen die opgezet kunnen worden en voor ieder schaap minstens 1 M2 of voor 100 schapen 8 bij 13 Meter oppervlakte. Zeer doelmatig kan zulk een schaapskooi worden gebouwd, sterk en niet te duur, zoowel op klei- als op zandgrond. Voor bintstijlen gebruikt men zware vuren kolders, voor bintbalken gebruikt men zware vuren ellens, geplaatst op pinanten l'/2 steens hardgrauwe in basterdtras: 0.80 M. beneden en 0.40 M. boven den beganen grond, gedekt met een eiken dekstuk. Voor bintplaten battings. Inden nok een batting rustende op standvinken, geplaatst op de bintbalken + 0.50 binnen de stijlen, voor kapspant regels, 3 batting (drie uiteen batting gezaagd), gedekt met riet of stroo, beneden 5 a 6 laag pannen, aan iedere zijde inde pannen 1 of meer öpans dakramen. Buitenwanden steenen fondamenten, steenswerk hardgrauwe in basterdtras 0.60 M. beneden en 0.40 Meter boven den beganen grond, gedekt met eene batting, daarop stijlen, lang 1.30 M. zwaar 0.10 bij 0.13 M. vurenhout, op de stijlen eene batting voor plaat, omkleed met gekantrechte-, Keulsche- of Rijndeelen-duims vurenhout, op beide einden deuren, breed inden dag 2.40 Meter en een gewone deur. Gedurende den zomer, de kortstaartige eveneens als de langstaartige des nachts en gedurende de heete middaguren opsluiten, zonder toevoeder. Gedurende den winter, bij regenachtig weer, sneeuwjacht of vorst, wanneer het land met eene dikke laag sneeuw bedekt is, dag en