DE KULTÜÜR VAN GRASSEN VOOR ZAADWINNING.

halmgewas uitgezaaid te worden. Voor eenjarige kuituur is deze Draviksoort zeer aan te bevelen, doch het zaad is niet zeer algemeen inden handel. Het zaad, of. liever de „vruchten”, zijn zeer groot, 20 millimeter, en inden vorm vaneen krom zwaard samengedrukt. Men heeft er ongeveer de dubbele hoeveelheid van noodig van het Raaigras om er een hektare mede te bezaaien. 27 en 28. Van de overige Draviksoorten kunnen als voedergrassen nog eenigermate in aanmerking komen de Zachte Dkavik, volgens Jenssen ook wel „Duitsch” Raaigras genoemd (Bromus mollis L.) en de Voederdravik (Bromus arvensis L.). Beide zijn

slechts eenjarig, maar zij zaaien zich voortdurend zelf, vooral de eerstgenoemde, die voor de kuituur de minste waarde bezit; alleen op veengrond kan de Zachte Dravik nog van nut zijn; het gras wordt spoedig hard en alleen wanneer het nog jong is, door het vee gevreten. Meer aan te be-

velen is, op vochtigen zand- en leembodem als schaaps weide, de Yoederdravik, die Veel blad vormt; het zaad van deze is in fig. 26, dat van de Zachte Dravik in fig. 25 zeer duidelijk afgebeeld. Nog eene Draviksoort, die ook wel eens als voedergras is aanbevolen, maar die integendeel tot de schadelijke onkruidgrassen behoort, is de bekende Dreps of Treps (Bromus secalinus L.) op r°ggeakkers niet zeldzaam en dikwijls zeer lastig. 111. Bosch-, Veen- en Onkruidgrassen. Volledigheidshalve volgt hier nu nog een lijst met eenige korte opmerkingen over bovengenoemde Grassen. Daar onder het opschrift uLandbouwgrassen” of „Voedergrassen” een vrij groot aantal Grassoorten in vele buitenlandsche (ook enkele Nederlandsche) prijscouranten vermeld en van fraaie namen voorzien soms zeer aangeprozen worden, terwijl minstens de helft er van voor de kuituur onbruikbaar zijn, kan het zijn nut hebben ze te vermelden. Meestal 18 het ook de onbekendheid met bedoelde Grassen of bezuiniging yan drukkosten die veroorzaken, dat de handelaars jaarlijks de ttamen inde prijscouranten bijna onveranderd laten. Sommige zijn voor oepaalde doeleinden bruikbaar, zooals voor het aanleggen van grasperken onder geboomte, voor siergrassen, voor bevestiging van

Fig. 35.

Fig. 36.