ZWEEDSCHE EN FINLANDSCHE ZADEN.

verder de 1304 monsters van 456 personen uit 23 gouvernementen van Zweden in ééne verzameling bijeengebracht, deze bestaan uit alle mogelijke landbouw-, verder ook uit boschbouw- en tuinbouw – zaden, zooals uit den reeds vroeger genoemden Catalogus blijkt. Bijzondere vermelding verdienen hiervan vooral ook de tuinbouw-, zelfs bloemen- en weinig inden handel voorkomende graszaden, de eerste en de laatste door sommige handelaars ingezonden en dus zeker wel verkrijgbaar. Nogmaals zij de kennismaking met den zeer merkwaardigen Catalogus ten dringendste aanbevolen. De lijst der bekroningen op de Amsterd. Tentoonstelling is 15 Sept. j.l. openbaar gemaakt. In aanmerking genomen, dat nog nimmer zulk een groote verzameling zaden van zulk een voortreffelijke kwaliteit bijeen is tentoongesteld, alsmede de vele moeite en groote kosten daaraan besteed, wekt het wel oen gevoel van teleurstelling op, dat zoo weinig van de inzenders met een anders welverdiende bekroning vereerd werden. Doch de prijsrechters waren bij hunne bekroningen aan een bepaalde maat gebonden, die zij, met het oog op het groot aantal inzenders op de geheele Tentoonstelling, niet konden overschrijden, zoodat dan ook van de ruim 50 inzenders van zaden uit Zweden, Finland, Frankrijk en Algerië, die door den ondergeteekende (als „Expert”) ter bekroning werden voorgedragen, slechts enkele een bekroning ten deel viel. Dat de Kon. Landbouw-akademie te Stockholm de hoogste onderscheiding te beurt viel, n.l. het Eere-diploma der Tentoonstelling, zal zeker door de inzenders van zaden met vreugde vernomen zijn. Aan deze inrichting en aan hare bemoeiingen is het toch voor een groot gedeelte te danken zooals boven reeds met een enkel woord vermeld is dat in Zweden inde laatste jaren zulk een reusachtige vooruitgang plaats vond in alles , wat de kuituur, het onderzoek en den uitvoer van zaaizaden betreft. Aan den groothandelaar C. A. Hagendahl te Orebro, werd de gouden medaille toegekend, de 31® bekroning sedert 1862, het jaar, toen de firma hare uitgebreide handelszaken (tegenwoordig worden niet minder dan o. a. 450 000 kgr. klaverzaad, omstreeks 160 000 hektol. zaaikoren enz. door de firma inden handel gebracht) begon. Ook deze onderscheiding zal ongetwijfeld door iedereen, die de firma kent, met groote ingenomenheid vernomen zijn. De 30 door de firma tentoongestelde monsters zaden zijn alle van uitmuntende kwaliteit, zooals blijkt uit de, door den Direkteur van het contrólestation te Orebro, de Heer C. G. Zetterlandt, in een getuigschrift medegedeelde cijfers, van het gewicht en van de procentische Zuiverheid en Kiemkracht der tentoongestelde zaden, alles in het genoemde Station bepaald. Die zaden bestaan uit eenige variëteiten of soorten van tarwe, rogge, gerst, haver, erwten, wikken, roode-, witte- en basterdklaverzaad en Timothee. Deze bekroning is voor ons vooral van beteekenis, omdat de Heer Hagendahl in het vervolg de Zweedsohe zaden onder controle van het Rijksproefstation in Nederland inden handel wenscht te brengen, zooals ook uit de mededeeling van den Direkteur van het Proefstation te Wageningen in dit Maandblad blijkt. Wel zijn