ZWEEDSCHE EN FINLANDSCHE ZADEN.

tegenwoordig ook reeds door bemiddeling van den Heer Bruno Tideman te Apeldoorn en van den Heer J. Nagel Jr. te Arnhem Zweedsche zaden van andere handelaren verkrijgbaar, doch voor zoo ver bekend is niet met waarborg vaneen bepaalde gebruikswaarde en onder controle van het Rijksproefstation. Dat dit laatste wél het geval is met de zaden van den Heer Hagendahl, is, zooals wel niet nader zal behoeven te worden aangetoond, een zeer groot voordeel, daar de koopers in Nederland alleen daardoor (natuurlijk wanneer zij voor de geringe kosten van f 1.— voor ieder onderzocht monster, het reeds geleverde zaad laten onderzoeken) volkomen zekerheid verkrijgen kunnen, zaad van eene bepaalde kwaliteit te ontvangen. Zijn wij wel onderricht, dan kan men, desverlangd, het zaad door bemiddeling van den Heer Broms, rechtstreeks uit Zweden in geplombeerde zakken ontvangen, hetgeen vooral voor vereenigingen van enkele of van verscheidene personen, die voor gezamenlijke rekening zaaizaad wenschen aan te koopen en zulke zijn er tegenwoordig ook ten onzent reeds verscheidene aanbeveling verdient. Het is echter raadzaam om bestellingen tijdig te doen, minstens een paar maanden vóór het zaaien, daar de voor uitvoer bestemde zaden met bijzondere zorg behandeld en van te voren in het eontrólestation te Orebro onderzocht worden, waarmede steeds eenige weken verloopen. Zijn nu ook al waarschijnlijk de Zweedsche inzenders van zaden op de Tentoonstelling wel wat teleurgesteld, dat hun aandeel inde toegewezen prijzen, ten minste wat het aantal aangaat, zeer gering is, de Zweden hebben er toch dit mede gewonnen dat, evenals reeds lang in Duitschland en elders, ook ten onzent de aandacht op de uitmuntende kwaliteit van de door hen gekweekte en inden handel gebrachte zaaizaden meer algemeen gevestigd wordt. Mochten wij eerlang in dit Maandblad mededeelingen aantretfen van goed geslaagde kultuurproeven met de genoemde zaden! Waarschijnlijk zal op de Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 weder een verzameling van Zweedsche zaden te zien zijn; het is ten minste te hopen, dat de Zweden het reeds door hen besproken plan ten uitvoer brengen. De zaden zullen dan zeker vrij wat meerde aandacht trekken dan thans het geval is, nu zij a. h. w. verdwijnen onder de overweldigende menigte van allerlei andere voorwerpen van dagelijksche behoefte of van weelde op de thans te Amsterdam gehouden wereldmarkt, tentoongesteld. Misschien dat de bovenstaande vluchtige beschouwingen er een weinig toe bijdragen om de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen (1). f- J- VAN Pesch. (1) De Heer C. E. Broms te Amsterdam, zelf van Zweedsche afkomst, en daardoor uitstekend goed hekend met toestanden en personen in Zweden, staat met de meeste bereidwilligheid een ieder, die hieromtrent inlichtingen verlangt, te •woord. Adres: N.Z. Voorburgwal 196.