PROEFSTATION TE WAGENINGEN.

toe moet het monster afkomstig zijn van eene reeds ontvangen partij zaaizaad of meststof, geleverd dooreen handelaar, welke zijn handel in dat zaad of die meststof onder de controle van het Proefstation gesteld heeft. Zoowel de bedoelde Handelaren als de Koopers, die van de „Openbare Controle” wenschen gebruik te maken, moeten zich aan sommige bepalingen onderwerpen. Deze zijn voor de Zaden en Meststoffen elk afzonderlijk gedrukt, en voor een ieder kosteloos verkrijgbaar bij den Directeur van het Proefstation. Yoor de Koopers (Landbouwers) zijn daaruit de volgende bepalingen de voornaamste. I. Landbouwzaden. Art. 2. De controle betreft de volgende eigenschappen der zaden: r. , ~ . pCt. kiemkracht X pCt. zuiverheid , „ a. Gebruikswaarde: = ; b. Schadelijke onzuiverheid (onkruidzaden); c. Aanwezigheid van warkruidzaad enz.; d. Echtheid van soort (zooveel mogelijk); e. Gemiddeld gewicht vaneen korrel. Art. 3. Mengsels van zaden zooals bijvoorbeeld van graszaden worden niet gecontroleerd. Art. 5 behelst, dat de bedoelde handelaren de verplichting op zich nemen, om artikelen vaneen bepaalde, door hen zei ven vast te stellen, gebruikswaarde enz. tegen eendoor hen te bepalen prijs te leveren, en, wanneer uit het onderzoek aan het Proefstation blijkt, dat er verschil bestaat van kwaliteit, dit te vergoeden, naar mede vooraf door hen zelven vast te stellen en, na goedkeuring door het Proefstation, openbaar te maken regelen. Bij het onderzoek wordt een speling toegelaten van 5 procent voor de gebruikswaarde en van 1 procent voor het maximum van onkruidzaden. Blijkt het verschil grooter te zijn, dan moet het in zijn geheel, d. w. z. met inbegrip van de genoemde percenten worden vergoed. De genoemde handelaren nemen verder de verplichting op zich, bij een als „vrij van warkruid” verkocht klaverzaad, ingeval de aanwezigheid wordt aangetoond van 5 tot 30 korrels van het zaad dezer woekerplant per kilogram, 10 procent prijsvermindering toe te staan, en bij nog ongunstiger verhouding het artikel tegen den verkoopprijs terug te nemen. Art. 6. Bij de inzending van monsters uit partijen zaad, die aan de controle worden onderworpen, moeten de volgende aanwijzingen nauwkeurig worden nagekomen. Het monster wordt door den kooper in tegenwoordigheid van den leverancier of diens vertegenwoordiger, of van twee andere getuigen, genomen en verzegeld met het cachet vaneen der getuigen. Het Proefstation constateert den ongeschonden staat van de zegels en bewaart ze. De verpakking geschiedt zoodanig, dat het monster bij de verzending voor vochtig worden bewaard blijft. Bij het te onderzoeken monster wordt eene door de getuigen onderteekende verklaring gevoegd, dat het in hunne tegenwoordigheid met inachtneming der voorschriften is genomen, en eene, mede door hen onderteekende opgave van oorsprong, prijs en door