YLEESCHV OEDERMEEL.

handelaars 70 pCt. Eiwit en 12 pGt. Vet wordt gegarandeerd, zoodat de koopers in iedere 100 kgr. vleeschvoedermeel moeten ontvangen: minstens 70 kgr. Eiwitstoffen en 12 kgr. Vet. (Meestal toont de analyse 74 pCt. Eiwit.) Hoewel aan steller dezes niet met zekerheid bekend, zal toch waarschijnlijk wel het onderzoek van het Proefstation te Wageningen als geldig worden erkend, en wanneer daarbij soms een minder gehalte mocht worden gevonden zullen de handelaars dan wel tot het geven van schadevergoeding bereid zijn Zoo behoort het ten minste. Zekerheidshalve make men van te voren hieromtrent met de leveranciers of met den leverancier een bepaalde afspraak (contract). Neemt hv. eene Dorpsvereeniging minstens 5000 kgr. tegelijk (ook haaltjes van 100 kgr. zijn verkrijgbaar, maar komen hooger op prijs) dan verkrijgt zij die tegen ongeveer ƒ 16— de 100 kgr Dit schijnt veel geld, maar wanneer men voor het kgr. Eiwitstoffen 25 cents en voor het kgr. Vet 15 cents in rekening brengt en men vergelijkt dan daarmede eens een ander krachtvoedermiddel onverschillig welk (bv. Lijn- of Raapkoek, Rijstmeel (*) enz. vergelijk hlz. 116 in Staring’s almanak), dan zal men ontdekken, dat het Vleeschvoedermeel in verhouding tot nog toe het goedkoopst is van alle, ook wanneer men den hoogsten prijs voor kleine hoeveelheden, bv. voor slechts één haaltje tegelijk gekocht, betalen moet. v. P. YRAAGBUS. 1. Kan men van vleeschmeel, door bijvoeging van zouten en alles wat inde wei achterblijft, ook een mengsel maken, dat als surrogaat van karnemelk of afgeroomde melk kan dienen; of is het eenvoudiger en goedkooper om hij de wei J kgr. vleeschvoedermeel te doen? Men komt dan reeds de afgeroornde melk nabij en overtreft ze zelfs. Ik vraag dit met oog op jonge varkens, om die met zulk een mengsel en zemelen of groene boekweit (is de analyse van groene boekweit voor hew. stoffen, eiwit enz. niet bekend?) tot een maand of 10 ouderdom te brengen en dan verder met aardappelen en vleeschmeel of wel aardappelen, erwten en wei vet te mesten. Wat zijn toch eigenlijk voedererwten? Zijn dit afgekeurde of overjarige groene erwten? 2. Kan men jaar op jaar als men geen koemest heeft, of ten minste niet meer dan om de 6 jaar kan afwisselen het bouwland met stratendrek mesten? en is dan 25 M3 voldoende altijd als de mest goed is. 3. Kan men van paardenmest, dus met veel lang stroo, vermengd met aarde en beer, goeden mest maken voor bouwland en is dan 10 a 15 M3 heer voor een hectare genoeg om daarmede te vermengen? 4. Kan men van plaggen grasland —vermengd met klaren koemest goeden mest maken voor aardappelland en is dan 10 a 15 M3 voldoende? Ik neem hierbij aan, dat volgens de geleerden e'éue koe in ’tjaar 10500 Kgr. mest geeft, dat verder drie koeien voldoende zijn om in 6 maanden staltijd, ruim genoeg gewonen stalmest te maken en bovengenoemde hoeveelheid mest op te leveren? W. ANTWOORDEN. 1. Wei -t- vleeschmeel ineen juiste verhouding, zoodat de samenstelling ongeveer met die van karnemelk overeenkomt, en vooral de ascbbestanddeelen (zoogen. «zouten” samengesteld uit phosphorzuur, kalk, potasch enz ) niet ontbreken, is theoretisch een uitmuntend voedsel voor jonge varkens, dat waarschijnlijk ook inde praktijk wel voldoen zal, hoewel ontegenzeggelijk karnemelk voor de gezondheid der jonge dieren haast niet te vervangen is. Misschien zou het nuttig zijn hij de wei + vleeschmeel een weinig verdund zoutzuur te voegen, welk zuur vroeger reeds met goed gevolg als voorbehoedmiddel van sommige varkensziekten gebezigd is (tegenwoordig ook wel hij sommige menschelijke ziekten). In allen gevalle bevordert het de spijsvertering. • Zie over Vleeschvoedermeel blz. 59 hiervoor Bij jonge varkens is het zaak zoo mogelijk te beginnen met karnemelk, en lang(*) Het Rijstmeel is bijzonder rijk aan Koolhydraten. Bij eene vergelijkende berekening als boven is aangeduid, moet men daarom hierbij 5 cents voor het kgr. Koolhydraten in rekening brengen.