TBAAGBOS.

zamerhand de dieren te gewennen aan de wei + vleeschmeel. Varkens van 10 maanden kunnen er dan best geheel aan gewend zijn. Wat groene boekweit er bij zal de varkens uitstekend goed bekomen. , . Waarschijnlijk zal de samenstelling van groene boekweit weinig verschillen met die van groene maïs (in Starings landbonw-almanak opgegeven), misschien een weinig meer eiwitstoffen. Voor varkensvoeder is ongetwijfeld echter de groene boekweit beter dan groene maïs, vooral ook om de meerdere sappigheid. Voedert rwten, voor varkens mede een goed voedsel, zijn meestal voor het gebruik door menschen niet geschikt, omdat zij niet voldoende gezuiverd zijn, b. v. met veel wormstekige of zwarte, verschrompelde erwten vermengd, met goed gaar kunnen gekookt worden enz. , , . 2. Twee jaren stratendrek en 1 jaar stalmest is voor zandgrond uitmuntend, de eerste dekt allicht het te kort aan kalk, kali en vooral aan phosphorzunr inden grond beter dan de stalmest. 25 kub. meter is ook van goeden mest wel wat weinig. Beter is het om 30 a35 M3 te nemen. (Zie ook hieronder.) 3. Paardenmest met lang stroo, goede aarde en beer, levert zeer zeker een goeden mest, ook voor niet te lichte zandgronden. Al te veel langen mest te gebruiken is echter niet raadzaam; verder moet men de drie stoffen aan een ron en (pun i-en) hoop, niet te lang vóór het gebruik, liefst in het voorjaar zetten. De mesthoop dient dan met een flinke laag goede aarde bedekt te worden om de ontwijkende ammoniak op te vangen. Een weinig mestgips tnsschen de lagen is ze er zeer nuttig, mede voor het vastleggen der ammoniak, maar overigens is goed broeien zeer wenschelijk en moet de hoop daarom ook niet al te vast ineengetrapt worden, Is de hoop wat droog dan kan het bevochtigen met aalt (gier) uitstekende diensten bewijzen. Te veel en te droge lange mest is zooals u bekend zal zijn voor zandgrond niet wenschelijk; 10 è, 15 M3 is echter wel wat te weinig. Veel hangt at van de aanwezige vruchtbaarheid, het te verbouwen of het vooraf verbouwde gewas enz. maar over het algemeen is het beter de dubbele hoeveelheid te nemen Zooals n terecht zegt, mest koopen is duur, maar ’t is ook waar, dat een halve oogst ten gevolge van te weinig mest nog veel duurder komt te staan. Voor graangewassen zou II ® bedoelde compost van langen paardenmest, beer en aarde wel wat Snperphospbaat en Chilisalpeter (of, in ’t najaar, zwavelzure ammoniak) kunnen voegen, b. v, duu kgr. van het eerste en 100 kgr. van de laatste. Dan kan men van den compostmest met wat minder toe. , , ~ 4. Voor aardappels is eene bemesting met koemest vermengd met grasplakken, (echter zonder kweekgras er in!) vermengd met grond zeker goeden beter dan de bovenbedoelde paardenmest-beer-corapost. Ook bier is echter 10 a 15 M bepaald te weinig, tenzij de grond al zeer vruchtbaar is. Heeft U al eens een proef genomen met een weinig kunstmest (b. v. Guano of een mengsel van 3 deelen Superphospbaat en 1 deel chilisalpeter) met een lepel in het pootgat der aardappels te doen, daarboven een weinig aarde en dan den pootaardappel ? Eene vrouw of jongen kan dat extrawerkje best doen, als vooraf de portie inden lepel voorgemeten is. De opgaven omtrent de hoeveelheid mest door 1 stuk rundvee in 6 maanden opgeleverd zijn zeer uiteenloopend en dit is ook geen wonder, omdat e sooi en oe veelheid van het gebruikte strooisel inden stal en van het voedsel enz, enz. hemelsbreed kunnen uiteenloopen. KORTE MEDEDEELISGEN. Ter aankondiging. In dank zijn ontvangen; . T ll Circulaire van het Bestuur van het 38' Landt). Congres m uni as. Gouda Daarin wordt vermeld dat tijdens het Congres gehouden zal worden: Eene Tentoonstelling, betrekking hebbende op de Zuivelbereiding. Het behoeft wel niet met veel woorden betoogd, dat ineen streek als waarin Gouda ligt eene tentoonstelling, die uitsluitend de zuivelbereiding betreft, zeer belangrijk beloof te zullen zijn Om een onverhoopt te kort inde vereischte geldmiddelen te voorkomen heeft het genoemde Bestuur besloten tot oprichting vaneen Waarborgfonds, waartoe het de medewerking van alle belangstellenden inroept. (Namens bet Congresbestuur: J. van der Breggen Az.. 1' Voorz., en Brouwer, 1' Secret. Adres: Gouda.)