ROKTE MKDKDBÏUIOÏN.

Reactie inde laatste jaren tegen het misschien niet beredeneerd genoeg kruisen van ons vee met Shorthornvee. (Dit bijzonder voor onzen tijd passende onderwerp zal ingeleid worden door den Heer L. Broekema te Wageningen.) De teelt van verschillende wilgsoorten voor mandenteen. Het vetmesten van kalveren met afgeroomde zoete melk. (Hieromtrent deelen wij ineen volgend Maandblad eenige voorbeelden mede.) Bemesting der graslanden in Zuidholland. (Mede een hoogst belangrijk onderwerp, in te leiden door den Heer Gr. Reinders te Wageningen.) Invloed der op vele plaatsen in ons land gehouden landbouwlezingen. Invloed van den graanuitvoer van Amerika op den Nederlandschen landbouw. Is het op te richten pensioenfonds voor werklieden ook bruikbaar voor landbouwers? Beschermende rechten op den invoer van landbouwproducten, enz. enz. Het behoeft wel geen uitvoerig betoog, dat het te houden Congres zich, door eene grondige behandeling vooral niet te oppervlakkig, doch tevens zakelijk en zonder van de hoofdzaken af te wijken van de hierboven genoemde vraagpunten alleen reeds, ten hoogste verdienstelijk kan maken. Met belangstelling zien wij weder de uitkomsten der besprekingen tegemoet. Op de laatst gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Geld.-Overijs. Mi), van Landbouw werd o, a. uitvoerig gesproken over de pogingen der Regeering tot aankoop van paarden voor het leger in ons eigen land. Men verwachtte weinig van de pogingen der remonte-commissie zoolang zij haar eischen zoo hoog stelt en als ’t ware vijf pooten aan een schaap verlangt. Om de paardenfokkers meer bijzonder bekend te maken met de eischen der remonte, zal het hoofdbestuur den minister van oorlog verzoeken om op de aanstaande tentoonstelling te Wageningen een ideaal cavalerie- en een dito artillerie-paard te exposeeren. (Wij enrsiveeren en vestigen bijzonder de aandacht hierop. Bed.) Uitvoerig werd van gedachten gewisseld overeen adres van de afdeeling Boniraelerwaard, bestemd om door tusschenkomst van het hoofdbestuur tot de .Tweede Kamer te worden gericht. In het adres wordt gevraagd een invoerrecht op graan van ƒ 2 per 100 Kg. De prijs van het brood zou daardoor slechts Ij- cent per Kj£ behoeven te stijgen, terwijl het aan de schatkist 13 millioen’s jaars zou ophrengen. Het hoofdbestuur was echter van oordeel, dat het niet op den weg der maatschappij ligt bescherming te vragen, omdat wat voor den een voordeelig is, voor elders is te verwachten zonder verbetering der kwaliteit der boter met behulp van nieuwe werktuigen en meer doelmatige methodes, voor zooverre deze werkelijk beter zijn dan de oude” hoe langer hoe meer algemeen bijval vindt. Van de talrijke bewijzen, die hiervoor aan te voeren waren, alleen het volgende bericht, dat onlangs ia eenige dagbladen voorkwam: «Bij het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw” (dat reeds verscheidene jaren en nog voortdurend met lofwaardigen ijver, krachtig de verbetering der zuivelbereiding ter harte neemt. Red) «is door den heer Van Konijnenburg een nota ingediend, waarin hij een inrichting aanprijst ais de «Molkerei Sohüle” in Uuitschland. Hij vermeent dat met / 3000 subsidie wei een gemeente is te vinden, bereid om zulk een inrichting op de meest eenvoudige wijze in het leven te roepen. De kursus, voor genoegzaam volwassen meisjes open te stellen, die inde praktijk, zooals die hier wordt beoefend, reeds bedreven zijn, zou slechts van 6 weken tot hoogstens 3 maanden behoeven te duren. En heeft de machinale zuivelbereiding werkelijk een toekomst en moeten de landbouwers zich vereenigeu, tot het voor gemeenschappelijke rekening verwerken van het zuivel, dan kan een gedeelte van het jaar worden bestemd voor een kursus, om jongelieden praktisch inde besturing van kleine fabrieken, die dan onmisbaar zijn, te bekwamen.”