melk dikgemaakt). In Holland wordt gedurende den geheelen weidegang deze vlotemelk behouden tot een hoeveelheid van 10 L. Dit is nog gewichtiger voor de Oostzee-provinciën , waar het eerste jaar de weide voor de kalveren ten behoeve van de voeding geen bepaalde rol speelt. Wel is het noodig dat de kalveren kunnen rondloopen op een omheind stuk grond ,de z. g. Tummelplatz. In ieder geval is het niet raadzaam , de kalveren vóór den leeftijd van 6 maanden geheel van melk te spenen. Zoodra met vlote- of karnemelk begonnen wordt, diene ook de aanvulling te geschieden , eerst met gebroeid lijnzaad , later met heele haver , en vervolgens met gebroken haver en lijnkoek. Op een leeftijd van 14 dagen geve men reeds uitgezóchte bosjes hooi , en men late ze bij een ouderdom van 3 a 4 weken reeds met heele haver spelen ; klaverhooi voederen schijnt bevorderlijk voor het krijgen van dikke horens. Hebben zij den leeftijd van 6 tot 8 weken bereikt, dan dienen de kalveren los ineen hok te loopen , maar hierop moet meer in Holland dan inde Oostzee-provinciën de aandacht gevestigd worden. Ik heb nog gezien , dat de kalveren uit hooggeplaatste hooibakken vreten. Dat is een fout. Waarom laat men ze het hooi niet tusschen stijlen van don bodem vreten ? Natuurlijk is in zulk een korten tijd niet uitte maken of op kleinigheden inden kalverenopfok voldoende gelet wordt. En op kleinigheden komt het hier aan. Het tweede jaar werke men ook met ruw voeder hooi en stroo opdat dan het rund vooral zal uitzetten. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen het sparen op de voedering in het eerste en tweede jaar daar de dieren anders niet voldoende groot van stuk worden. Ik wil daarmede echter niet zeggen, dat men de vaarzen vet moet maken. Een fout is het, dezen, wanneer ze vet zijn, plotseling alle krachtvoeder te onthouden. Ook inde veefokkerij geldt: beter voorkomen dan genezen. Ter bevordering vaneen voldoende ontwikkeling is het noodig, dat de jonge koeien op den leeftijd van 23/4 jaar voor het eerst kalveren ; men late niet, in navolging van Holland, het eerste kalf werpen op den leeftijd van 2 jaar. Zulks kan alleen daar geschieden, waar men uitstekende weiden heeft en de weidegang van langen duur kan wezen. Wanneer ik mij over de te volgen fokrichting inde Oostzee-provinciën uitgelaten heb, is het in mijn nadeel, dat ik een Hollander ben, en ik verzoek de geachte vergadering te willen aannemen, dat, afgezien van het belang, dat Holland bij de verbreiding van zijn vee in het buitenland heeft, het mijne oprechte overtuiging is, dat men juist gehandeld heeft het Nederlandsche veeslag, zijnde het beste melkras ter wereld, in het Baltische ter veredeling van den veestapel aan te wenden, des te meer, daar melk hoofdzaak en vleesch bijzaak is. Men moet evenwel niet te spoedig resultaten verlangen, maar zich bewust zijn, dat men inde veefokkerij slechts langzamerhand tot het doel kan komen, maar beslist fiasco maakt wanneer men te haastig is, d. w. z. wanneer men forceert om nieuwheden na te volgen, welke in andere landen op haar plaats zijn, wijl de veefokkerij zich daar ineen meer gevorderd ontwikkelingsstadium bevindt. In Kurland bevindt men zich nog inde aanvangs- of overgangsperiode en heeft men reeds genoeg te doen met de verbetering en uitwerking van factoren, als : voedering, personeel, practische veekennis, welke in oudere landen reeds op een zekere hoogte van ontwikkeling staan. Zooals in alle zaken blijve men het principe