getrouw: beter in liet klein en grondig, dan in het groot en half. „Langzaam gaat zeker” is ook inde veefokkerij het beste principe. Het is dus beter oen klein aantal volbloed-Hollandsche koeien te houden , welke in overeenstemming met hare behoeften worden verpleegd en gevoederd , dan een groot aantal te laten verkommeren, omdat de financiën en arbeidskrachten niet voldoende zijn. De intensieve veefokkerij , welke inde Oostzee-provinciën tengevolge van de lage graanprijzen haar intrede gedaan heeft, eischt vóór alles een groote mate geduld, volharding en arbeid van allen , die in deze richting werkzaam zijn. Waar die inde praktijk het hest betracht worden, zullen gunstige gevolgen ook het spoedigst te voorschijn treden. Ik erken, dat alle begin moeilijk is , maar waarom zou het inde Baltische provinciën, bij zooveel belangstelling en goeden wil en bij de nieuwe hulpmiddelen welke ten dienste staan, niet even goed gelukken als in Duitschland , Amerika , Zweden , Italië , Spanje , in landen, waar zwartbonte veeheslagen uit Hollandsch bloed zijn voortgesproten. Hiermede , mijneheeren , hoop ik aan uw verlangen te hebben voldaan. Ik dank U voor het welwillend gehoor, aan mijn voordracht geschonken en stel mij ter beschikking Uwe vragen te beantwoorden voor zoover mij dit mogelijk is en ik mij daartoe bevoegd acht. Ten slotte mijn dank aan hen , die het initiatief tot deze inspectiereis genomen hebben , en aan hen , die aan de uitvoering hebben medegewerkt dooreen gastvrije , zeer hartelijke ontvangst, benevens aan degenen , die mij de gewenschte inlichtingen hebben gegeven. Moge een samenwerking van de Baltische provinciën en Holland daarvan het gevolg wezen !