De export van vleesch in bussen heeft nog betrekkelijk geringe beteekenis ; omdat de uitvoer van gedroogd vleesch voordeeliger schijnt te zijn. De bereiding van het vleesch in bussen heeft op de volgende wijze plaats. Het vleesch wordt allereerst gekookt en wel zoodanig, dat het zoo weinig raogelijk aan voedende kracht verliest. Hierna worden er alle zenuwen, pezen, bloedvaten zooveel mogelijk uit verwijderd, waarna het machinaal in kleine stukken wordt gesneden en in blikken bussen geperst. Hit den aard der zaak. mag alleen gezond vleesch gebruikt worden. Bij het geringste spoor van bederf ontwikkelen zich gassen , waardoor de bussen vaak uitzetten. Zeer veel zorg moet ook aan de bussen worden besteed ; vooral het soldeeren dient met zorg te worden verricht. Yleeschextract wordt in Argentinië nog weinig bereid ; men fabriceert het daarentegen op groote schaal in Liebig’s Saladero te Pray Bentos in Uruguay. Bevroren vleesch , in ’t bijzonder bevroren schapen , zijn voor den uitvoerhandel van zeer groote beteekenis. De Saladeros welke zich in ’t bijzonder op deze industrie toeleggen zijn die van Las Palmas, San Nicolas , Campana en Barracao al Sud (Maatschappij „La Negra”), alle gevestigd in Argentinië. Een betrekkelijk nieuw nevenproduct zijn gezouten darmen. Behalve rundvee worden jaarlijks ook een groot aantal paarden inde Saladeros geslacht. Daarvoor worden gewoonlijk ongedresseerde merries bestemd , omdat zij niet voor eenigen arbeid worden gebruikt, evenmin voor de fokkerij , waarvoor alleen de beste exemplaren worden gebezigd. Het slachten van paarden heeft ongeveer op denzelfden tijd , op dezelfde wijze en gewoonlijk ook in dezelfde etablissementen plaats als voor het rundvee hiervoren is vermeld. Niettemin bestaan in Argentinië enkele speciale paardenslachterijen. Gemiddeld worden jaarlijks nagenoeg 150.000 paarden in Argentinië geslacht. Het paardenvleesch wordt niet als voedsel gebruikt. Het wordt tegelijk met de beenderen in groote ketels uitgestoomd , ter verkrijging van de zoogenaamde paardenolie. Dit product wordt, evenals de pooteuolie , bijna uitsluitend voor de bereiding van zeep aangewend. De uitgestoomde beenderen en vleeschdeelen dienen vervolgens tot brandstof, waarvan de beenderenasch het eindprodukt is. Een zeer belangrijk voortbrengsel der paardenslachterijen zijnde gezouten paardenhuiden, welke , evenals het paardenhaar, afkomstig van de manen en van den staart , uitgevoerd worden. Breda, Mei 1905. A. M. VERMAST.