van kop en kruis, de aanzetting van den staart en de stand als gevolg van zorgvuldig fokken in Oost-Pruisen eene betere is dan in het moederland.

Dat niet een zelfde resultaat kon worden verkregen bij de metingen, aan stieren verricht, ligt ten deele aan te weinig ter beschikking zijn van geheel volwassen 3-jarige stieren, anderdeels aan de onmogelijkheid, eene goede vergelijking te maken tusschen jonge stieren, daar van deze tengevolge van hun snellen groei elke maand de vormen veranderen. Wat overigens de hierbij afgedrukte afmetingen betreft, ze komen zeer goed overeen met den „Grondvorm voor melkproductie” naar „Werner’s Rindviehzucht. Toonen ook de overige metingen van genoemden schrijver eenige verschillen, deze zijn gemakkelijk te verklaren uit den grooten vooruitgang inde fokkerij van dit melkras sedert het jaar 1892. Eene vergelijking met het inde Baltisehe provincies gefokte Hollandsche vee mag ook niet te streng worden genomen, omdat hij de keuringen hier niet steeds uitsluitend zulke volkomen typische dieren voorkwamen, als wij op onze reis konden uitzoeken. Eene opgave van de afmetingen der 3 grootste koeien in het moederland en van 3 dito in Oost-Pruisen moge toonen hoe ver men het daarin kan brengen bij dit ras door goede voedering en doelmatige verpleging. Belangrijk zullen zeker voor fokkers de afmetingen zijn eener koe van buitengewoon fraaien vorm in Holland. De borstbreedte van 57 cM., werd nog slechts in één ander geval door ons in Holland gevonden, maar dit was bij eene koe van 140 cM. schofthoogte , terwijl in Oost-Pruisen een geval voorkwam van 59 cM. borstbreedte bij 139 cM. schofthoogte , waarbij echter moet worden aangemerkt, dat dit voorkwam bij eene koe, klaargemaakt voor eene tentoonstelling. Deze ideaal-koe (Hollandsch) was, wat hare vormen betrof, in elk opzicht zonder gebreken , maar ook haar productievermogen was merkwaardig, daar zij , versch gemolken op eene bouwboerderij , de verbazende hoeveelheid van 82 pd. russ. aan melk gaf, terwijl hare nakomelingschap zoowel in vorm als in productievermogen zoo uitstak, dat zij de hoogste prijzen behaalde. Dit feit bewijst weer opnieuw dat beide genoemde eigenschappen zeer goed vereenigbaar zijn. Sauk, December 1904. (w. g.) O. HOPPMANN, Inspecteur van den Bond van fokkers van Hollandsch vee in Livland. In aansluiting met het door Baron Wolff uitgebracht verslag wenschen wij nog mede te deel en, dat inde jaarhjksche vergadering van den Bond der Baltisch-Lithausche Stamboekvereenigingen van Hollandsch vee (Baltisch-Lithauische Kartellvereinigung der Yereine zur Züchtung des Hollanderviehs) als punt op de agenda voorkwam: Yon wo sollen die Mitglieder der kartellierten Yereine das erforderliche Zuchtmaterial akquirieren ? Daarop werd in het Protokoll het volgende antwoord opgenomen ;