u aan huis komt voor het uitvoeren eener karwei, zich niet willen verlagen door het doen van het geringste metselwerk, dat een noodzakelijk onderdeel is van de door hem aan te brengen reparatie, en ’t welk hij gemakkelijk en passant zoude kunnen verrichten. Hij zal wel met zijn timmermansgereedschap over straat willen gaan, maar onder geen beding met een troffel en een weinig kalk. Het geringste kleermakertje zal niet zelf den pantalon , dien hij voor u heeft gemaakt, hij u bezorgen , maar laat dit dooreen jongen doen. Moet hij voor het aanpassen met het kleedingstuk bij u komen , dan laat hij zich eveneens vergezellen door zulk een jongen , die het ding voor hem draagt. In navolging van de boven hen staanden loopt eene heele bende jongelieden, die in hun uiterlijk toonen , dat zij zoo min tot het witte als tot het zwarte ras behooren, doelloos en werkeloos rond. Zij verstaan niets en willen niets doen , waardoor zij zich boven den gewonen neger zouden kunnen verheffen. Hun eenigst „but” is, zoo net raogelijk gekleed te gaan en den heer uitte hangen , natuurlijk niet op hun eigen kosten , want zij verdienen niets, maar op die hunner ouders of hunner andere bloedverwanten of eener dwaze meid, die het geld voor hem moet verdienen als dienstbode, misschien ook wel door tegen betaling anderen dezelfde gunsten te doen genieten, welke zij hem in ’t bijzonder doet geworden. Zonderling is het wel, dat men , waar zoo gedweept wordt met de groote Noord-Amerikaansche republiek , het groote beginsel, ’t welk een der steunpilaren vormt, waarschijnlijk wel den voornaamsten , van den grooten bloei van dat land , eerbied voor allen nuttigen arbeid , zoo geheel ontbreekt. De United States hebben voor een groot deel hunne welvaart te danken aan hunne hooge waardeering van den arbeid, Curaf;ao zeker voor een niet geringer deel zijne ellende aan zijne miskenning van de waarde daarvan. Zijn echter de bewoners van Curacao te veroordeelen wegens de aangeduide misstanden, nog meer wij Nederlanders, die ons tot voogd over hen hebben opgeworpen. De afschaffing der slavernij bracht een totalen ommekeer inde maatschappelijke en oeconomischo verhoudingen teweeg, en de afgelegen ligging der eilanden maakte, dat men onbekend bleef met de middelen, met behulp waarvan men elders den bodem dwong tot afgifte van steeds hoogere productie. Maar hier, waar men die middelen wel kende, waar men op eigen bodem sedert lange jaren bemoeid is geweest, ze ton eigen voordeele steeds meer en meer ingang te doen vinden, hier had men, hadden wij, de voogden, het oog daarop moeten houden en niet tevreden zijn geweest, omdat de baten, welke de handel van het hoofdeiland afwierp, langen tijd eene sluitende begroeting mogelijk maakten. Het is onze plicht, niet alleen onze moreele, maar volstrekt onafwijsbare plicht, met kracht hier in te grijpen ; en wanneer dit geschiedt mot op waarachtige belangstelling steunend verstandig overleg, dan kan op Curagao veel worden verbeterd, wat lauwen en niet-denkenden omtrent het tegendeel ook mogen beweren. Inde voorgaande besprekingen heb ik reeds herhaalde malen gelegenheid gehad, op middelen te wijzen, waardoor inde heerschende ongunstige landbouwtoestanden verbetering is te brengen. Waar nu slechts één divi-divi-boom staat, zouden er 3 a 4 kunnen staan, en daardoor de op-