getal putten, hetwelk op eene plantage mag worden gegraven, bepaald worden naar de grootte daarvan, waarbij ook alweer evenals bij de bepaling van de belasting ten behoeve der watervoorziening rekening moet worden gehouden met de wijze van gebruik van den grond. Terwijl dus de huurder van het kleinste grondje minstens één put moet worden toegestaan, zal naar verhouding voor de plantages het geoorloofde aantal belangrijk minder moeten zijn. Zoodat, wanneer een eigenaar buiten het gouvernement om, (zie ad 4) gedeelten zijner plantage zoude verhuren en toelaat, dat op elk dier gedeelten putten worden gegraven, de huurder dier gronden apart inde belasting worde aangeslagen. Ik mag hierin natuurlijk niet verder gaan, maar geef dit laatste enkel als voorbeeld, van de wijze, waarop er tegen zal moeten worden gewaakt, dat een grondbezitter buiten verhouding van de door hem gedane moeite ten behoeve der waterverdeeling, daaruit winst behaalt. Het reglement op het waterverbruik moet ook noodzakelijkerwijze voorloopig zijn, en dient de regeering zich het recht voor te behouden, daarin veranderingen te brengen, zoodra op grond van opgedane ondervinding tot eene vaste regeling kan worden overgegaan. Proeven inden kultuurtuin genomen op de wijze door Havelaar (zie diens meergenonmd rapport) aangegeven, zullen op dit gebied veel licht geven. Tegen waterverspilling zal streng gewaakt dienen te worden en ten behoeve daarvan inde huurcontracten de noodige voorziening worden getroffen. Op eenige grondjes heb ik op onverantwoordelijke wijze met het water zien omgaan. Daar het niet hetzelfde is , op welke wijze het water over het land wordt gebracht, zullen ook hieromtrent bepalingen worden gemaakt. Dit kan behalve door eenvoudig besproeien met behulp vaneen gieter, de meest spaarzame maar tevens tijdroovendste wijze, gedaan worden door eene grootere of kleinere met een dam omgeven oppervlakte, welke natuurlijk volkomen waterpas moet liggen , gedurende eenigen tijd aanhoudend of bij perioden met water te ovorstroomen. Hierbij vindt het grootste waterverlies plaats, tengevolge der aanzienlijke verdamping. Eene andere , vooral in boomgaarden en bij den verbouw van groenten gevolgde methode is het land , hetwelk onder zekere helling is gelegen , inde richting dier helling van greppels te voorzien , waarin het water geleid wordt uiteen langs do bovenzijde der helling loopende grootere greppel of ijzeren buis. Deze inrichting, vooral als de hoofdaanvoer door middel vaneen buis geschiedt, is de spaarzaamste. Hierbij valt dan w;eer te onderscheiden, of de greppels diep of ondiep worden gemaakt. Diepe, smalle greppels hebben hetzelfde effect bij een geringer waterverbruik als ondiepe en breede. Op Curagao worden beide manieren, vooral de eerste, reeds lang in toepassing gebracht, hoewel niet steeds op de meest órdelijke en spaarzame wijze. De eerste manier, nl. het bevloeien van geheele vlakten , wordt het meest volkomen op de plantage Groot St. Joris aangewend. De tweede, door middel van greppels, heb ik op Rooi Catotje zien uitgevoerd. Jammer is het, dat de eigenaren dezer plantages geene cijfers kunnen geven, noch omtrent het waterverbruik, noch omtrent de besproeide ojipervlakte. Volgens proeven, genomen in Pomana (Cal.) (*) gingen door verdamping verloren bij aanwending der eerste manier 0.62 *) Preparing land for irrigation and methods of applying water, prepared bij the agents of irrigation inveatigations. TJ; S. Dop. of Agr. Wash. 1904, pag. 45.