kooper door wordt gemaakt, maar, en wel inde eerste plaats, omdat het de kans van mislukking, eene goede uitvoering vooropgesteld, tot een minimum begrenst. Drogen de snij wonden, welke noodzakelijk gemaakt moeten worden, op, dan is mislukking zeker, en hoe sneller dus deze wonden tegen uitdamping worden beschermd, des temeer kans van slagen is er, een punt van zeer groot belang, waar men rekening heeft te houden met het droge, Curagaosche klimaat. Do veredelingswijze, welke gaandeweg voor planten inden vollen grond, de meeste toepassing heeft gevonden, is het oculeeren, hetwelk aan de beide ovengenoemde voorwaarden wel het meest voldoet. Een ander niet gering te schatten voordeel dezer methode is, dat zij het meest spaarzame gebruik veroorlooft van het voorhanden veredelingsraateriaal. Terwijl bij aanwending van alle andere manieren voor elke veredeling steeds een gedeelte twijg met eenige oogen er aan noodig is, levert bij het oculeeren elk gezond oog een veredeld individu. Of het echter bij manga’s en mispels is toe te passen, is van te voren niet te zeggen. Proeven zullen dit moeten ophelderen. Ik meen echter te moeten waarschuwen tegen een blindeling volgen van de op de Engelsche Antillen gebruikelijke werkwijze. Wat goed voor daar is, kan minder goed zijn voor Curagao, maar het is buitendien eene vraag, of dè Engelsche methode de beste is. De Engelschen staan zeker hoog inde bloemisterij, maar zijn inde kweekerij van vruchtboomen beslist ten achteren bij ons en bij Franschen en Duitschers. Hoe eenvoudig en gemakkelijk uitvoerbaar elke veredelingswijze ook schijnt te zijn, vordert elk voor zich toch eene groote mate van bedrevenheid bij den manipulant, en wordt het werk aan liefhebberende ongeoefenden overgelaten, dan moeten talrijke mislukkingen het gevolg zijn, welke zoo niet bij allen, dan toch zeker bij de meesten den moed zullen dooven, zoodat zij het bijltje er maar bij neerleggen. Bovendien, eene veredeling kan behalve mislukken ook slechts ten halve gelukken, d. w. z. het edele lot kan slechts gedeeltelijk met de onderlaag vergroeid zijn. Zulk een boompje zal mogelijk inden eersten tijd, zelfs gedurende enkele jaren, flink doorgroeien, maar op de plaats der aanhechting zal altijd eene breuk blijven, en den een of anderen dag breekt tengevolge van hevigen wind de stam daar af. Dan heeft men ineen jong plantsoen, dat gelijkmatig moest wezen, een open plek, of bij het zeer waarschijnlijk talrijk voorkomen van dit euvel, verschillende open plekken, welke dan met jongere exemplaren moeten worden gevuld. Een onvermijdelijk gevolg zal zijn, dat men een ongelijkmatig plantsoen verkrijgt. Het ergste zoude echter zijn, dat de ontmoedigde planter het aanvullen achterwege liet. Yeel beter is het, dat het gouvernement de zaak ter hand neemt, en dein massa’s gekweekte veredelde boomen tegen den kostprijs aan de planters levert. De met het werk belaste vakman, die weet, welke eischen hij moet stellen aan onderlagen, zoowel als aan edelrijzen, die weet, wat noodig is, om beiden inden voor het welslagen der manipulatie meest gewenschten toestand te brengen, die ook kan zorgen voor eene goede uitvoering daarvan door leerlingen en werklieden, kan garantie geven voor de levering van enkel gezonde, krachtige jonge boomen. Worden deze met inachtneming van de noodige voorzorgen op hunne blijvende plaats overgeplant , dan kan de eigenaar van het hofje zeker zijn vaneen gelijkmatig, krachtig nieuw plantsoen. Het in massa kweeken en veredelen, zooals dit in onze boomkweekerijen geschiedt, heeft ook het voordeel, dat de