rende de proefperiode de lijn geleidelijk gedaald. Koe no. 7 heeft dus de krachtvoedergroep eenigermate ineen te gunstig licht gesteld. Mogelijk wordt dit weer gecompenseerd door koe no. 13 van de krachtvoedergroep , die in iets sterkere mate is gedaald dan de andere nummers. Ook verleden jaar heeft deze koe deel uitgemaakt van de proef en evenals toen was ook nu weer de melkopbrengst zeer ongeregeld. Zoo gaf ze bv.:

op 29/30 Dec. 18 KG. „223Jan.1138334 , » 5/e » 163/4 » » 9/io * 188/4 „ * 12/l3 ~ 123/4 „ , 16/l7 * 181/4 „ » 19/ao * ISVa „ * 23124 ~113 „ melk. Het is wel onnoodig te zeggen , dat liet wenschelijk ware geweest dat we in plaats van de nos. 7 en 13 twee zich meer regelmatig voordoende dieren hadden gehad, maar het wil ons uit den loop der graphische lijnen toch voorkomen , dat ze tezamen het resultaat van de groep niet van beteekenis in eene bepaalde richting hebben gewijzigd. We dulden ze dus inde groep , omdat ze gemiddeld niet te veel afwijken van de drie overige nummers; dit is geheel iets anders dan ’t geen van haar wordt gevraagd, nl. het opheffen der individueele afwijkingen van die drie overige koeien ; of hieraan toevalligerwijze nog wordt voldaan , kunnen we natuurlijk niet beoordeelen. In ’t begin van de overgangsperiode is de melkopbrengst bij de eerste en bij de derde groep gedaald. Waar dit echter ook eenigszins het geval is bij de controlegroep , zouden we niet durven beslissen of dit enkel aan de voeder verandering te wijten is geweest, alhoewel de daling bij de controlegroep bijna alleen wordt veroorzaakt door koe no. 9, zooals uit pl. II blijkt. Zeer duidelijk is de invloed van het voeder reeds inde tweede helft van de overgangsperiode. De lijn van de derde groep , die inde voorperiode bovenaan liep , zakt en loopt gedurende de geheele proefperiode beneden de lijnen van de beide andere groepen; de lijn van de controlegroep verandert niet van richting , maar die van de krachtvoedergroep stijgt en blijftin de proefperiode de eerste plaats innemen. Wel komt er van 11 —l3 Januari eene daling voor en ook op ongeveer 25 Januari, maar door vergelijking van pl. VII met pl. II zien we dadelijk , dat dit teweeggebracht wordt door koe no. 13. Evenals verleden jaar is ook nu weer bij de groen voed ergroep de melkopbrengst het laagst geweest. Terwijl er toen echter geen teekenend verschil was tusschen de beide eerste groepen , wint de krachtvoedergroep het, wat de melkopbrengst betreft, bij deze herhaalde proefneming duidelijk. We kunnen niet nalaten, hierbij even te releveeren, wat we reeds zeiden over het voedsel ; in beide jaren kreeg de derde groep de geringste hoeveelheid verteerbare voedingsstoffen , de krachtvoeder- en de controlegroep kregen toen ongeveer evenveel, terwijl dit jaar de krachtvoedcrgroop de grootste hoeveelheid ontving. b. Vetgehalte. Wat het vetgehalte betreft was het resultaat bij de vorige proef, dat de krachtvoedergroep het laagste vetgehalte gaf en de controlegroep het