persoon in do eerste plaats als huurder aan te nemen, het zal niet van zoodanigen omvang zijn om de verwachting te rechtvaardigen, dat zulk een huurder veel eerder zijne schuld aan het gouvernement zal kunnen at betalen dan een ander. Uitzonderingen hierop vormen natuurlijk de leeds gevestigde huurders, die bereids inrichtingen op hunne grondjes hebben tot stand gebracht. Ook deze zullen zich echter aan de door het gouvernement te stellen voorwaarden hebben te onderwerpen, en dit zeker gaarne doen , als hun zoowel als den anderen slechts volstrekt duidelijk wordt gemaakt, dat hetgeen het gouvernement dezen laatsten verstrekt geen onbezwaard geschenk is , maar een voorschot, hetwelk zij binnen een zeker aantal jaren , stel bv. 10 , althans gedeeltelijk , hebben terug ig oetaien. Ik hier slechts een schema, volgens hetwelk later ter plaatse door autoriteiten en bevoegde deskundigen een plan in bijzonderheden kan worden uitgewerkt en vastgesteld. Waar ik dus getallen noem en verhoudingen , beschouwe men die slechts als voorbeelden. Ik neem daarom aan , dat vandoor het Gouvernement gestorte sommen in 10 jaren tijds het drievierde gedeelte moet worden terugbetaald. Het niet terugbetaalde één vierde blijft staan als helft vaneen blijvend fonds: het ondersteuningsfonds. De andere helft daarvan moet door de bevolking worden gestort. Terwijl deze dus de geheele , oorspronkelijk voorgeschoten som terugbetaalt en mets daarvan geschonken krijgt, moet zij tevens haar aandeel betalen in het tot stand brengen van het ondersteuningsfonds hetwelk zoodoende de helft zal bedragen van de oorspronkelijke waarde van de gebouwen, heiningen, putten en van hetgeen volstrekt noodzakelijk is voor het uitoefenen van het landbouwbedrijf. Misscnien zal dit bedrag te hoog worden bevonden. Jaarlijks moeten de renten der door het gouvernement verstrekte gelden, benevens het bedrag, noodig om in 10 jaren tijds het 3/4 herbenoemde gelden, plus een ander bedrag, vereischt om in dienzelfden tijd het Ondersteuningsfonds te vormen, inden vorm van belasting van de huurders worden geheven. Hoe hoog men ook de rente wil stellen, het vei dient toch aanbeveling, evenals in Bosnië-Herzegowina geschiedt, van de voorschotten, verleend ten behoeve van het aanbrengen van verbetelingen, eene hoogere rente te heffen dan van dezulke, welke de aanvragers noodig hebben voor het aanschaffen van het strikt noodige. otukt noodig reken ik al datgene wat ik boven opnoemde als vereischt voor de eerste inrichting vaneen huurgrondje. Een molen, een hoenderhok, inrichtingen voor bijenteelt, enz. behooren er niet toe. Deze maatregel is noodzakelijk. Wat het allernoodigst is, moet het gemakkehjkst te verkrijgen zijn, wat minder dringend is, hetzij dat het moet dienen ter veraangenaming van het bestaan (verbeteringen aan het huis b.v.), hetzij dat er aanmerkelijke verhooging der inkomsten van wordt verwacht, behoeft niet zoo licht verkrijgbaar te zijn ; er behoort en er kan ook meer voor worden betaald. Wanneer de schuld aan hot gouvernement zal moeten afbetaald zijn, moet natuurlijk van te voren worden bepaald. Ik heb reeds dat de schuld, door ieder der huurders bij het aangaan der huur, tegenover het gouvernement op zich genomen, in 10 jaren tijds moet'worden terugbetaald. Dit ziet echter slechts op het in vastigheden (huis, heiningen, put en molen) belegde kapitaal. Eerst, als dit geheel is afbetaald, dus in elk geval na 10 jaren, maar, zoo de huurder daartoe kans ziet,