ook hunne vrije rasgenooten doen dat niet en maken gaarne bij gelegenheid een praatje met hen. Als straf zoude daarom reeds het werken op eene afgelegen plaats , waar de veroordeelden niet inde gelegenheid zijn met vrienden en kennissen samen te komen , en waar zij ook man voor man onder veel strenger toezicht staan, een heilzamer invloed hebben dan het slenteren langs de straat, zooals dit tot nog toe plaats vindt. Op het land zoude hunne werkzaamheid werkelijk productief kunnen worden gemaakt, door hen te gebruiken voor den aanleg van groote en kleine dammen , voor het beplanten van heuvelhellingen met nuttige boomsoorten en zelfs voor het verbouwen van maïs en andere gewassen op grond , welke nu zoo goed als renteloos ligt. Het is echter minder met het oog op do geldelijke voordeelen, welke men zeker niet te hoog mag aanslaan , omdat deze door de kosten voor het vereischte strenge politietoezicht en de niet minder noodige technische leiding mogelijk voor een groot deel zoo niet geheel zullen worden opgeslokt, dan wel om den moreelen invloed, dien deze dwang tot geregeld werken op de gevangenen moet hebben en de praktische kennis, die zij daarbij opdoen, dat ik het invoeren van dezen maatregel meen te mogen aanbevelen. Zelfs de wegens de allerergste misdrijven veroordeelden kunnen zonder bezwaar voor dergelijk werk worden gebruikt. Yoor ernstigen tegenstand van hun kant behoeft men ook niet te vreezen. Het dociele karakter der curagaosche negers is voldoende waarborg daarvoor. Een dief, een moordenaar daar is zelden de doortrapte booswicht, zooals wij dien hier, treurig genoeg, kennen. Diefstal is gewoonlijk een gevolg van gebrek, moord het slot eener liefdesgeschiedenis. Pogingen tot wegloopen zullen weinig voorkomen. Bij het tegenwoordige stelsel zouden die met nog meer kans van slagen kunnen worden gedaan dan bij het hier besprokene, en toch hoort men er niet van. "Waarheen zouden zij ook vluchten? De gevangenen zouden ’s morgens, na hun ontbijt te hebben genuttigd, naar het terrein kunnen worden geleid, dat niet verder dan één of anderhalf uur van de gevangenis behoeft te worden gekozen, om ’s avonds weer daarheen terug te keeren. De meesten dezer ongelukkigen zijn van het land afkomstig, en zullen als zij hunne vrijheid herkregen hebben, daar weer hun bestaan zoeken, en de praktische kennis , welke zij gedurende hun straftijd zullen hebben opgedaan , de gewoonte , welke zij zich zullen hebben eigengemaakt, om ordelijk en geregeld te werken , zal hun dan van nut zijn , en zij zullen werkelijk meer bruikbare leden der maatschappij zijn geworden. Het groote belang , hetwelk de opheffing van den neger voor de toekomst van Curagao heeft, deed mij lang stilstaan bij de ten behoeve daarvan te nemen maatregelen. Bij het behandelen van hetgeen in het bijzonder in het belang van de groote planters dient te worden gedaan , kan ik korter zijn. Zulks spreekt vanzelf. De afstand tusschen den niets bezittenden, niets kennenden, zeer vaak ook als een gevolg zijner verwaarloozing niets willenden neger en een ordelijken, nij veren, kleinen landbouwer of slechts werkman is veel grooter dan dien tusschen den beschaafden plantagebezitter van nu en dien der toekomst. Deze