Inmiddels kan de regeering zich niet tot nietsdoen bepalen. Er moet hulp worden verleend tot tijd en wijle de planters zichzelf kunnen helpen. Daarom verleene het gouvernement voorschotten tegen matige rente ten behoeve van productieve werken, door plantageëigenaars op hunne bezittingen tot stand te brengen, als nieuwe plantsoenen van divi-divi of andere nuttige boomgewassen , deugdelijke, uitgestrekte afscheidingen tusschen verschillende afdeelingen der plantage , damaanleg (kleine dammen), enz. Dergelijke voorschotten moeten niet worden verleend, dan nadat eendoor den landbouwdeskundige ingesteld onderzoek het nut en de uitvoerbaarheid van de verbeteringen , ten behoeve waarvan ze zijn aangevraagd , heeft aangetoond. Ook zal de wijze van uitvoering bepaald moeten worden in welwillend overleg met dezen ambtenaar, aan wien verder ook het recht moet worden toegestaan , zich ter plaatse van de juiste uitvoering te overtuigen, terwijl den eigenaar de verplichting moet worden opgelegd, door eene duidelijke verantwoording aan te toonen , dat de gelden uitsluitend zijn besteed voor het doel, waarvoor zij zijn toegestaan. De voorschotten moeten niet op te korten termijn worden verstrekt, maarde duur daarvan voor de verschillende gevallen worden vastgesteld in overeenstemming met den tijd, welke zal moeten verloopen vóór het voorgeschoten kapitaal rente zal kunnen afwerpen. Ik durf mij geen oordeel aanmatigen over de wijze, waarop het gouvernement zich zekerheid behoort te verschaffen voor de prompte terugbetaling, maar eenige waarborg zal moeten worden geëischt inden vorm van borgstelling, van recht tot het leggen van beslag op de opbrengst van het land, van hypothecair verband op roerend goed etc. Doet het gouvernement dit niet, dan zal het herhaalde malen voor het feit komen te staan, een voorschot te moeten weigeren, omdat de aanvrager in zichzelf geen genoegzamcn waarborg biedt, en zulks zoude in eene kleine maatschappij als de curagaosche, waar iedereen den ander kont, tot onaangenaamheden, zoo niet tot onoverkomelijke moeielijkheden leiden. Een dergelijk voorschottenstelsel, hetwelk voor een beperkt aantal, b.v. 5 jaren, zoude kunnen worden vastgesteld, teneinde eene zekere pressie op de plantageëigenaren uitte oefenen inde richting van eigen hulp, zal jaarlijks belangrijke offers van de schatkist vergen, maar wanneer het wordt ten uitvoer gebracht onder directe leiding en toezicht vaneen ervaren deskundige, wien de noodige onaf hankelijkheid en vrijheid van beweging moet worden gewaarborgd, door hem slechts verantwoordelijk te maken tegenover den Gouverneur der kolonie, dan zal het gouvernement zich verzekerd kunnen houden vaneen doelmatig gebruik der gelden. Wanneer men ernstig zoekt zal men zeer vele kultures vinden, welke op Curagao met vrucht kunnen gedreven , maar op dit oogenblik daar niet of nog slechts onvolledig beproefd zijn. Eenige mogen bier nader genoemd worden, enkele waarvoor het droge klimaat zoo geen vereisohte, dan toch geen hindernis is, andere, welke, (vooral, nadat als gevolg van een zorgvuldig ingericht dammenstelsel en eene zoo algemeen mogelijk toegepaste grondbewerking eene grootere en meer gelijkmatige vochtigheid inden bodem zal zijn gewaarborgd), op daarvoor gunstige plekken