RIJKSLANDBOUWSCHOOL TE WAGENINGEN.

landsche rassen der huisdieren, in verband met de beoordeelingsleer. Veevoeding. Zuivelbereiding; De melk en hare bestanddeelen; de verschillende methoden van zuivelbereiding, de daarvoor gebruikte werktuigen en de nieuwste uitvindingen op dat gebied. Kennis van de ziekten en de geneesleer der huisdieren. Kadeelige gevolgen van bepaalde voedingswijzen in het algemeen. Uitwendige ziekteoorzaken. Besmettelijke ziekten en de wetten daarop. Beschrijving van eenige acute ziekten in verband met de bijzondere voedingsleer. Verpleging der dieren. Hoefbeslag. Verloskunde. Koopvernietigende gebreken. Landbouwwerktuigen en Landbouwboekhouden. Landbouwwerktuigen: Werktuigen, die gebruikt worden bij den oogst, bij het dorschen en reinigen en bij het bereiden van veevoeder. Landbouwboekhouden: Voortzetting van het in A2 behandelde en afsluiting der boeken. Kennis van den grond, grondbewerking en grondverbetering, bemestingsleer, plantenteelt. Bedrijfsleer. Kennis van den grond, grondbewerking en grondverbetering; Eigenschappen van den bodem. Theorie der grondbewerking, benevens verschillende toepassingen. Drooglegging, ontginning van veengronden enz. Bemestingsleer: De plantenvoedingsmiddelen en hunne beteekenis voor de bemesting; stalmest, hulp- en kunstmeststoffen. Bijzondere plantenteelt: Variëteiten, groei, teelt en gebruik der cultuurgewassen. Onkruiden. Bedrijfsleer: Betrekking tusschen de landbouwnijverheid en de maatschappij; kapitaal, arbeid, landbouwstelsels, vruchtopvolging, enz. Höutteelt. Inleiding tot de houtteelt. Grondbewerking. Aanleg van bosschen. Voornaamste woudboomen, enz. Voor den bijzonderen cursus over Houtteelt zie men bl 49 van het Progr. Afdeeling Hoogere Burgerschool met driejarigen leertijd. (Voor de Eischen van1 Toelating en de Omschrijving van het Onderwijs, die in hoofdzaak met de eischen en het onderwijs aan eene gewone Hoogere Burgerschool overeenkomen, verwijzen wij naar het Programma zelve) (Red.) Afdeeling B. Eischen van Toelating. Voor de toelating tot de afdeeling B, wordt gevorderd het afleggen vaneen examen, waaruit blijke, dat de candidaat de kundigheden bezit, vereischt om het onderwijs met vrucht bij te wonen. Dit examen omvat voor de eerste klasse hetgeen inden volledigen cursus der afdeeling „hoogere burgerschool” van de Rijkslandbouwschool is onderwezen. Zij, die met goeden uitslag het eindexamen der laatstgenoemde afdeeling hebben afgelegd, worden geacht aan het toelatingsexamen tot de eerste klasse der afdeeling B te hebben voldaan; desgelijks zij, die, eene andere hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebbende afgeloopen of naar de vierde klasse eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus bevorderd zijnde, de bewijzen leveren, hetgeen in het leerplan hunner school niet voorkwam, door eigen studie te hebben aangevuld. (De aandacht der belanghebbenden wordt daarbij met name gevestigd op de vakken: wiskunde, natuurkunde, scheikunde, plant- en dierkunde. Om nadere inlichtingen gelieven zij zich te wenden tot den directeur.) Voor de hoogere klassen omvat het toelatings-examen de leerstof, inde voorafgaande klasse of klassen der afdeeling behandeld. Omschrijving van het Onderwijs. Afdeeling B. Eerste Klasse.