PRIJZEN DER NIEUWSTE SEPARATORS YAN Dr. G. DE LAYAL.

Wel Ed. Heer! Wij kunnen u nog het volgende mededeelen. De fabriek te Stockholm heeft voor den verkoop harer separators in Duitschland de Heeren aangesteld, die gij in uw Maandblad n°. 11 en 12 vermeldt. Aan onze firma droeg zij den uitsluitenden verkoop in Nederland en zijne Koloniën op, zoodat wij deze werktuigen niet in Duitschland mogen verkoopen evenmin als de Duitsche Heeren (1) hier te lande mogen leveren. De prijs waarvoor wijden separator voor stoomkracht (die 650 liter per uur ontroomt) leveren, is bij ons ƒ 500.— of f 20. hooger dan bij de Duitsche agenten en die van den separator voor den karnmolen (die 400 liter per uur verwerkt) f 360. of f 30.— hooger. De oorzaken van dit prijsverschil zijn onder meerde volgende; le moeten de werktuigen, uit Zweden naar Groningen gaande, inden winter de veel langere spoorwegreis maken, dan voor de Duitsche agenten die dicht bij Hamburg wonen en hebben deze Heeren dus veel minder spoorvracht te betalen dan wij. 2e leveren wijde tusschenbeweging of versneller, die met de laatste verbeteringen voorzien is en welke ook in Zweden door de Laval vervaardigd worden, terwijl de Duitsche agenten, zelf ijzerfabrikanten zijnde, die tusschenbeweging zelf op hunne manier vervaardigen, welke wel goedkooper maar, naar onze meening, ook minder doelmatig en goed afgewerkt is dan dein Stockholm vervaardigde. Om u de zaak verder op te helderen diene nog, dat de Heer E. Ahlborn, die hemelsbreed ongeveer even ver van Stockholm verwijdert woont als wij, ook denzelfden prijs berekent als wij. Het zal ons aangenaam zijn, als gij van den inhoud van ons schrijven ook uwe lezers kennis wilt geven. Hoogachtend Uw Dw. D., BOEKB & HUIDEKOPER. KORTE MEDEDEELINGEN, Inde eerste plaats zij hier melding gemaakt hoewel tot onzen spijt wegens beperkte plaatsruimte met slechts enkele woorden van den wedstrijd, die 10 Februari te Zierikzee gehouden wordt. Uiteen Programma, dat het Bestuur der Zeeuwsche Centrale Tentoonstellings-Vereeniging zoo beleefd was ook ons toe te zenden, blijkt, dat die Vereeniging op nieuw eene Tentoonstelling van Zaaigranen (van allerlei landbouwgewassen, ook pootaardappels) heeft uitgeschreven. Het Programma bevat 63 nommers en het aantal uitgeloofde bekrooningeu bedraagt het dubbele. Even als op de Tentoonstelling te Zierikzee op 2 Sept. jl. gehouden (zie blz. 145 vau den vorigen jaargang van ons Maandblad), moet elke inzending die naar eene bekrooning mededingt, minstens 2 liter groot en er 10 hektoliter voor een bepaalden prijs van beschikbaar zijn. Bovendien zijn nog enkele zeer praktische voorwaarden gesteld, zoodat de bezoekers niet alleen prachtig zaaizaad (1) Hiermede zijn bedoeld de vroeger door ons bij vergissing als fabriekanten van den LavaFs Separator genoemde »Bergedorfer Eisenwerke”. Die dus zulk een Separator wenscht te koopen wende zich, om tijdverlies te voorkomen, rechtstreeks tot de Firma B. &H. te Groningen. {Red,)