NIEUWE WIJZE VAN VETBEPALING IN MELK.

centrifugale kracht, wordt evenals de room van de melk bij de melkcentrifuge zelve, het vet uit de melk afgescheiden dat na 3 of 4 minuten afgeloopen is en alsdan kan met behulp van een afzonderlijk bij het toestel geleverde kleine verdeelde schaal links op onze figuur (bij A) afgebeeld het percentisch gehalte aan botervet op de buisjes rechtstreeks afgelezen worden. Ofschoon nu het botervet zoowel met behulp van de Laktokriet van Dr. de Laval als met den Melkcontroleur bij Burmeister & Wam s Centrifuge behoorende, bij beide op dezelfde wijze (nl. door centrifugale kracht) van de melk wordt afgescheiden, zijnde toestellen zelve toch eenigszins verschillend. Bij de Laktokriet worden de buisjes liggend geplaatst inde schijf zelve, die op de as van den Separator geplaatst, snel wordt omgedraaid. Inden melkcontroleur van Docent Fjord, boven dit opstel afgebeeld, en die bij üurmeister & Wain’s Melkcentrifuge A en A A behoort, worden de buisjes geplaatst ineen achttal busjes, die aan den rand van de op den as der Melkcentrifuge te zetten schijf, opgehangen zijn en wel zoo, dat zij bij het snelle ronddraaien der schijf een horizontalen stand aannemen. Eender 8 busjes is op onze figuur links (bij B) in dezen horizontalen stand voorgesteld. Rechts op de figuur (bij C) ziet men eene doorsnede vaneen der busjes met 6 glaasjes er in. Met dit toestel kan men 54 monsters te gelijk onderzoeken, natuurlijk desverlangd ook minder, wanneer men slechts zorg draagt, dat aan weerszijden van de as van het werktuig het aantal busjes (of het gewicht) even groot is , omdat anders de schijf niet regelmatig zoude draaien. Yan Burmeister & Wain’s Melkcentrifuge B levert de Firma H. C. Petersen te Kopenhagen een Melkcontroleur, waarmede 18 monsters tegelijk kunnen onderzocht worden. ~ Natuurlijk zijn er eenige voorzorgsmaatregelen bij het gebruiken van het toestel te nemen, waarvan de beschrijving ons hier echter te ver zoude leiden en die ook inde gebruiksaanwijzingen vermeld zijn. (1) Zoo b. v. wanneer men in plaats van de gewone melk room of ook wel reeds afgeroomde melk wil onderzoeken, hetgeen beide evenzeer met dit toestel geschieden kan. Ten slotte zij hier nog eens om verwarring te voorkomen herinnerd, dat de Melkcontroleur, hierboven afgebeeld en behoorende bij Burmeister & Wain’s Melkcentrifuge A en A A, geleverd wordt door de Firma H. C. Petersen te Kopenhagen en waarschijnlijk ook wel te verkrijgen zal zijn door bemiddeling van de Firma Boeke & Huidekoper te Groningen. De Laktokriet, vervaardigd door de Aktie-boleget Separator te Stockholm, behoort bij Dr. de Laval s Separator en wordt reeds door de genoemde Groningsche Firma aangekondigd als bij haar verkrijgbaar. W., 20/4 1887. J- VAN PESCH(I) Mochten er onder onze lezers zijn, die eene vertaling van bedoelde Gebruiksaanwijzing wenschten, dan verzoeken wij om bericht en zullen die ineen volgend Maandblad plaatsen. (Red.)