BOEKAANKONDIGING.

stelling van het huishouden der bedoelde parasieten, ten koste van de hooger georganiseerde dieren en daaronder de mensch, toch staat men van den anderen kant dikwijls verstomd over de bewonderenswaardige inrichting der natuur, waardoor het leven van alle dieren verzekerd wordt. Na een inleiding, behelzende het stelselmatig samenleven van ongelijksoortige organismen („Symbiose”), algemeene opmerkingen betreffende het parasietisme en de werking der parasieten op de dieren welke zij bewonen, worden de parasieten zelve stelselmatig beschreven. Zij behooren tot drie typen: n.l. die der Protozoa, Wormen (Yermes) en Gelede dieren (Arthropoda) en verder tot acht klassen van het dierenrijk. Deze klassen zijn wederom ineen groot aantal Orden, Familiën, Geslachten en eindelijk soorten verdeeld. Het zou ons te ver leiden, indien wij alleen slechts de namen der laatstee zouden willen vermelden. Het boven aangekondigde boek verdient zeer zeker èn om den rijken inhoud, de volledigheid en zorgvuldige bewerking, èn omdat tot nog toe noch in Nederland noch in het buitenland een ander dergelijk werk bestond, eene groote aanwinst genoemd te worden voor de populair wetenschappelijke literatuur, ook voor den landbouwer. v. P. KORTE MEDEDEELINGEN. Door de V ereeniging "de Zuid. Holl. Leerhoeve voor Zuivelbereiding” te Ondshoorn, welke vereeniging zich ten doei stelt, op eene daartoe bestemde Inrichting aan jongelieden onderricht te doen geven inde Zuivelbereiding en in die deelen van het landbouwbedrijf, die met de Zuivelbereiding in betrekking staan is aaubesteed het maken van de gebouwen enz, ten dienste van die Leerhoeve. Van de 12 inschrijvers was de laagste de heer C. P. W. Dessing te Gouda voor de som van ƒ4l 860. Volgens dit bericht in verschillende dagbladen zal dus weldra de eerste Vakschool voor Zuivelbereiding in ons land geopend «'orden tot ontvangst van leerlingen. Volgens eene mededeeling van den Voorzitter der Priesche Mij. van Landb. bij de opening eener iandbouwvergadering, bestaan er goede vooruitzichten, dat ook weldra in Friesland (Bolsward) zulk eene School zal tot stand komen. Tegen het Miltvuur is in 1887 volgens het verslag van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht in Limburg op zeer veel plaatsen de inenting volgens Pasteur toegepast en heeft daar steeds aan de verwachting voldaan. Zoo behield een veehouder na die inenting al zijne koeien, terwijl hij vroeger aanzienlijke verliezen door het Miltvuur leed. Een ander veehouder verloor een niet ingeënte en een nieuw aangekochte koe aan deze ziekte, terwijl al de overige koeien die hij bezat en die ingeënt waren, gespaard bleven. Ook de koeien van de boerderij der Rijkslandbouwschool hebben inde vorige maand de kunstbewerking van het inenten ondergaan. Bij een landbouwer inde gemeente Kamerik heeft zich dezer dagen, naar men aan de Uir. Ct. meldt, het geval voorgedaan, dat 8 kalveren door vergiftiging gestorven zijn, ten gevolge van het toedienen van voeder uiteen ketel, waarin een waschraiddel voor schapen «ras geweest, dat o. a. rattekruid bevatte. {Prov. Gron. Cl.) Naar aanleiding van eene te Leeuwarden door den Heer van Loockeren Campagne, te Delft, gehouden voordracht, waarbij de oorzaak van de weinige vastheid en daardoor mindere duurzaamheid der Friesche boter wordt toegeschreven aan eenzijdige bemesting, waardoor de bodem overrijk van stikstof is voorzien, maar daarentegen onevenredig is bedeeld met minerale bestanddeelen, zal vanwege het hoofdbestuur der Friesene Maatschappij van landbouw een proef worden genomen,