KORTE MEDEDEEL! N GEN.

door aan een stuk grond, koven de gewone bemesting met stalmest, gier of terpaarde, beenderenmeel toe te voegen, voor welke proefneming de directeur der lijmen gelatinefabriek te Delft aan gemeld hoofdbestuur kosteloos een wagen beendermeel heeft aangeboden. (N. v.d. D.) Inde Economist van Juli en Augs. wijst de heer F. JB Löhnis op de maatregelen, door de Belgische regeering ten behoeve van den landbouw genomen. In 1885 werden daar negen rijkslandhuishoudkundigen (agronomes de I’état) benoemd als adviseurs van den landbouw en tevens als wandelleeraars (lees omgaande leeraars). Ook werden er van Staatswege proefvelden aangelegd, die nu reeds, voornamelijk wat betreft de suikerbieten-cultuur groote diensten hebben bewezen, terwijl een tijdschrift (Bulletin de Vagriculture) vanwege het Ministerie van Landbouw wordt uitgegeven. Voor ons land dringt de heer Löhnis aan op benoeming van gediplomeerde rijkslandbouwkundigen als omgaande leeraars, wien ieder een bepaalde kring is aangewezen, goede regeling van het voortgezet landbouwonderwijs, instellen van proefvelden en uitgave vaneen officieel vakorgaan. (Frov. Overijss. en Zw. Cour.) Eene uitvoerig overzicht van hetgeen men in België voor den landbouw doet is te vinden inde Nieuwe Landb.-Ct. n°. 322. Ter aankondiging ontvangen: Prijscourant van L. Nagel & O. te Arnhem van verschillende boterkueders en karns, terwijl van de Firma Boeke & Huidekoper te Groningen ons een uitknipsel werd toegezonden vaneen courantenbericht, inhoudende, dat deze Firma weder bekroond is met een gouden medaille als eerste prijs voor de beste inrichtingen voor room winning en boterbereiding op de landbouwtentoonstelling op 2—5 Sept te Boxtel gehouden. Verder de prijscourant van Inlandsche en Engelsche zaaigranen (herfstzaaizaad) van den heer E. van den Bosch te Goes. Eindelijk een catalogus van galvanoplastische koperclichés van planten, bloemen, vruchten enz. van de Firma E. H. Krelage & Zoon te Haarlem. Ter beoordeeling is ingezonden: »De jonge landbouwer, een boekje voor de hoogste klasse der Lagere School en voor de Herhalingsschool ten platten lande” door A. A. ter Haar, geëx. onderwijzer inde Landbouwkunde. Schoonhoven bij S. E. van Nooten & Zoon. Weerkundige waarnemingen, gedaan aan de Rijkslandbouwschoolte Wageningen, van 15 Augustus tot 14 September 1888, ’s morgens 8 uur.

Opmerkingen.- Regen gezamenl. 47.5 m.m. (146 m.m. in 1887). Het groot aantal regendagen vóór? Sept. veroorzaakte eenig oponthoud bij de oogst van haver en zomergerst, zonder er echter veel nadeel aan te veroorzaken. Voor den boekweitbouw was het weder gunstig en vooral kwam het droge weder in September zeer ten bate van het rooien der aardappels; deze leden, zooals te verwachten was, veel van de ziekte, ook is over het algemeen de kwaliteit slecht, de hoeveelheid echter meest overal bevredigend. De Uiterwaarden hadden veel van het hooge rivierwater te lijden. De temperatuur was vrij gelijkmatig; maximum 25 Aug. 74« F., minimum 13 Sept. 39« F. t. P.