BOEKAANKONDIGING.

In hoeverre het wensehelijk schijnt, dat landbouwonderwijs in de hoogste klassen der plattelands dagscholen onderwezen worde, laten wij hier liever onbesproken. De gevoelens der deskundigen zijn hieromtrent verdeeld. Maar indien, vooral inde toekomst, dat onderwijs ten minste op herhalingsscholen ten plattenlande mocht worden gegeven, dan zal, dit is zeker, inde eerste plaats behoefte gevoeld worden aan leesboekjes waarin meer dan in het hier aangekondigde, grondige begrippen van Plant-, Schei-, Natuur kunde, voor zooverre zij tegenwoordig bij den landbouw onmisbaar zijn, op beknopte wijze worden geleerd. De eigenlijke landbouwwetenschap vergenoegt zich tegenwoordig niet meer met de beschrijving alleen van hetgeen in het landbouwbedrijf omgaat, maar tracht ook, ondersteund door de hulpwetenschappen, de talrijke verschijnselen die zich in dat bedrijf voordoen, te verklaren. Alleen door zich rekenschap te geven van het hoe en het waarom bij hetgeen de landbouwer doet, is hij in staat om met goed gevolg sommige wijzigingen in het bedrijf aan te brengen, die door tijdsomstandigheden noodzakelijk zijn geworden. Wil men nut van eenig aanbelang van onderwijs aan toekomstige landbouwers op de bedoelde herhalingsscholen zien, dan zal, naast beschrijving van werktuigen, bemesting enz. vooral ook verklaring vaneen en ander noodig zijn, en zal een helder begrip van de eenvoudigste grondbeginselen der hulpwetenschappen blijken onmisbaar te zijn. Met belangstelling zien wij intusschen het aangekondigde tweede stukje, dat onder den titel de Jonge Veefokker verschijnen zal, tegemoet. Wat helderheid van druk, stevigheid van papier en duidelijkheid der figuren betreft, hiervan kan niets dan goeds gezegd worden. KORTE MEDEDEELIEGEN. Inde Prov. Gron. Gom. kwam onlangs het volgende Transvaalsche liedje voor, dat als tegenhanger dienen kan van het op blz. 66 van dit Maandblad voorkomende rijmpje van echt Hollandschen oorsprong. 1878. 1888. Boer ploeg hom moe; Boer is op swier; Dogter melk die koe; Dogter speul klavier; Vrou is and spinne; Vrou sit in satyn; Seun rij gerve binne; Seuntje leer latyn; Geld in die kas! Plaats is belas! Omtrent dein het binnenland aangekochte paarden heeft de Minister van Oorlog het volgende bekend gemaakt. Sedert 1884 zijn 496 paarden aangekocht. De verhouding van dat cijfer tot de verschillende provinciƫn is: Noord- en Zuidholland 37, Zeeland 2, Noordbrabant 119, Gelderland 85, Utrecht 3, Overijsel 24, Groningen 199 en Prieslaud 27 stnks. Men schrijft uit Limburg aan het N. v. d D.: Zooals bekend is, behoort de Limburgsche bevolking tot de eersten, die op bescherming van den landbouw aandringen. Dezelfde bevolking heeft thans gelegenheid om het verkeerde van haren eisch in te zien. Wat toch is het geval ? De aardappelenoogst is hier bijna geheel mislukt en niet half voldoende om inde behoefte te voorzien. Er worden nu groote hoeveelheden aardappelen uit Dnitschland ingevoerd, zonder welke niet alleen ge-