DB 'VEENDAMKDLTUÜE VAK RIMPAU.

door verandert. Kleine hoeveelheden veengrond, vooral wanneer die reeds in zulk een vergevorderden toestand van ontleding zich bevindt als die te Cunrau, zullen bij het vermengen met zand zoo spoedig verweeren, dat de aanwezigheid er van reeds in het volgend jaar slechts aan de donkerder kleur der bouwvoor te bemerken is. Bij de bemesting der dammen spelen de handelsmeststoffeu, voornamelijk Kalizouten en gewoon of Ammoniak-Superphosphaat een hoofdrol; zij worden in hoeveelheden van gemiddeld f 40 s’ jaars op de Ha. verbruikt. De gebezigde stalmest is de zoogenaamde hakselmest, waarvan de 6—B duim lange stroodeeltjes voornamelijk de pis der dieren mede opgezogen hebben en die inde ondiepe bouwvoor van 4 duim wel ondergeploegd kunnen worden, De opvolging der verschillende gewassen na elkander is volstrekt niet altijd dezelfde, niet eens wordt een afwisseling tusschen halmen bladgewassen nauwkeurig gevolgd. Inden laatsten tijd werd koolzaad op uitgebreide schaal verbouwd en evenzeer naar omstandigheden Karwei- en Maanzaad; de aardappel neemt groote ruimten in en groenvoeder en behakte gewassen worden volgens behoefte verbouwd (1). OVER DE VERDELGING VAN HEERMOES EN ANDERE ONKRUIDSOORTEN. Door den heer P. v. D. te P., werd aan onze redactie voor eenige weken een vraag gericht, betreffende het vernietigen van Heermoes of Ruigbol (Equisetum arvensé). Wij raadden daarop aan: Iste volkomen afleiding van overtollig water, wellicht drainage; 2de een ruime bemesting met varkensmest en de teelt, twee of drie jaren achtereen, vaneen gewas dat den grond sterk beschaduwt, b.v. welig staande Aardappels, Boekweit, Knollen en eindelijk gde (volgens de Landw. Lexicon van Dr. Guido Krafft) eene besproeiing van het land inden herfst met oplossing van Chloorcalium en dit eenige malen herhaald. (De sterkte van deze, ook voor andere gewassen vergiftige oplossing, is echter niet opgegeven.) Op de hierover in ons vorig Maandblad aan onze lezers gerichte vraag, werden wijdoor twee ingezonden antwoorden verheugd, waarvoor wij bij deze de geachte inzenders onzen vriendelijken dank betuigen Zij luiden ongeveer als volgt: 1. M! Het door u gevraagde middel, betreffende uitroeiing van Heermoes, is zeer eenvoudig. Ik heb driemaal in mijn leven groote stukken weiland (1) Het bovenstaande overzicht is ontleend aan de vHann. Land- und Forstw.- Zeitung” van 29 Sept. j.l. Onze lezers werden trouwens reeds voor eenigen tijd door de opstellen van den beer H, Bosker in Maandblad 1882 en verder ook op blz, 49 van den loopenden jaargang op de hoogte gesteld van de wijze waarop door de nieuwe dam-veenkultuur het veen tot bouwland gemaakt, verder behandeld, bemest en bewerkt wordt. Inde Princepeel is deze wijze van kuituur reeds op vrij groote schaal ingevoerd. Verder verdienen nog de navolgende geschriften aanbeveling voor hen, die meer bijzonderheden van de te Cunrau gevolgde methode wenschen te vernemen: 1, F.H. Itimpau, Die Bewirtschaftung des Rittergutes Cunrau, ins besondere des Niederungsmoores durch Moordamkultur und Knltur des leichten Sandbodens. Berlin 1888, en 2. G. Freiherr von Massenbach, Praktische Anleitung zur Rimpauscheo Moordamkultur. Berlin 1887.