WERKTUIGEN VOOR BOTER- EN KAASBEREIDING.

voer der melk, zelf naar de fabriek, en later van de vlode melk terug naar de boerderij, verbonden. En die voordeelen zijn aanzienlijk, wanneer men ze vergelijkt bij de oude methode, die algemeen in ons land nog gebruikelijk is, vooral ook bij het aanfokken van kalveren. De ondervinding heeft geleerd, dat men deze gerust van den zevenden dag af met, door den Separator afgeroomde, dus versche, vlode melk kan voeden en reeds in die eerste week ze gerust versche vlode melk, met eenige zuivere melk gemengd, kan geven. Wenscht men zelf geene kalveren te houden, dan is de door den Separator afgescheiden vlode melk, door hare groote voedingswaarde uitstekend geschikt, om aan bakkers of voor de huishoudingen verkocht te worden. Meer en meer wordt zij daarvoor door praktische huismoeders inde steden gezocht. Zeer terecht wordt verder een juist artikel gewijd aan de voorkeur van de Laval’s separators boven die van andere fabrikanten; de praktijk heeft daaromtrent eene volledige beslissing gegeven. Wij herinneren aan den algemeenen aftrek, dien deze separators hebben. In 1879 werden de eerste exemplaren van de Laval’s separator verkocht, in 1886 waren er reeds 6000 geplaatst en tegenwoordig, dat is; tien jaren na de uitvinding, reeds over de 14000 stuks in gebruik en wel in alle eenigszins beschaafde landen der wereld, tot zelfs in Natal, China, Tasmanië, enz. Na de gewone separators van de Laval komen de stoomturbineseparators, de hand-separators, de lactocriet, de cremometer enz., allen uitgevonden of verbeterd door Ghistaaf de Laval. Het doel, waarom wij zoo uitvoerig stilstaan bij dezen catalogus is om op de nieuwe werktuigen de aandacht te vestigen van hen, die nog maar al te veel aan de oude zijn gehecht. Ons volk is over ’t algemeen nog niet doordrongen van het besef, dat men met zijn tijd vooruit moet. Yelen, de meesten zouden wij durven zeggen, die slechte boter maken, doen dat, omdat zij steeds aan het oude blijven hechten. Gaarne geven wij toe, dat niet ieder in staat is om vele nieuwe werktuigen te koopen wegens de kosten daaraan verbonden, maar zonderling is het, dat velen met zekere minachting spreken over het nieuwe; dit is het slechte verkiezen boven het goede. In onzen omgang met de landbouwers merken wij dat helaas nog zeer veel, niet alleen op ’t gebied der zuivelbereiding, maar ook op bijna elk gebied. Er is weinig tegen te doen, misschien voorloopig niets anders dan zooveel mogelijk hunne aandacht op het betere te vestigen, inde hoop, dat in allen gevalle het jongere geslacht den ouden slentergeest zal loslaten. Daarom verwijzen wij allen naar dezen catalogus, die voor 75 ct. door de firma franco wordt toegezonden, [Red.) TIJDSCHRIFT DER NEDERL. HEIDE-MAATSCHAPPIJ. (Slot van Hu. 44.) Het „niet-officieël” gedeelte, onder redactie van den heer F. B. Löhnis, vangt aan met een woord „aan den lezer” waarin in korte trekken de geschiedenis der Mi), van haar ontstaan af wordt