SALPETERZUUR IN REGENWATER.

Volgens de jongste onderzoekingen (in Engeland) bedraagt het totaal bedrag salpeterzuur in het regenwater, dat jaarlijks op eene hektare lands valt, van 0.33—0.83 Kg. Daar de vorming van salpeterzuur hoofdzakelijk een gevolg is van elektrische ontladingen, is het te verwachten, dat de tropische regens van aan onweders rijke deelen der aarde, een grooter gehalte aan salpeterzuur zullen bevatten, dan de regens der gematigde luchtstreek. De chemische onderzoekingen van Muntz en Marcano, hebben zulks ten opzichte van het te Caracas in Venezuela gevallen atmosferisch water bevestigd. Het waarnemingsstation lag 922 meter hoog en wordt geteisterd door veelvuldige onweders. Tusschen de jaren 1883 en ’B5 werden 121 monsters van op verschillende tijden gevallen regen geanalyseerd. Daar de jaarlijksche regenhoeveelheid aldaar 1 meter bedraagt, geeft de gemiddelde hoeveelheid van 2.33 Mg. per liter, 5.78 Kg. per jaar, per hectare. Op het eiland Eéunion verkreeg men tot resultaat 6.93 Kg. per jaar en per hectare. Uit het bovenstaande blijkt, dat de hoeveelheid salpeterzuur in het regenwater der gematigde luchtstreek te gering is, om van eenige beteekenis te dienen voor den plantengroei. Anders is het daarentegen inde tropen, alwaar de atmosfeer eene hoeveelheid salpeterzuur aan den bodem toevoert, die met eene bemesting van 50 Kg. natron-salpeter per hectare is gelijk te stellen, en die mag geacht worden voor een deel de oorzaak te zijn van de rijke vegetatie der tropen. (Album der Natuur, 1890 n°. 9.) KORTE MEDEDEBLIN6ER. Op Donderdag 18 Sept. a.s. zal te ZieriJczee weder de gewone jaarlijksche tentoonstelling van zaaigranen enz gehouden worden door de Centrale Tentoonstellings-Vere enig ing »Landbouwbelang” waarop wij reeds meermalen de aandacht onzer lezers vestigden. Op deze tentoonstelling worden (art. 2 van het in dank ontvangen Programma!) gevraagd: monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zoraerzaaigranen worden toegelaten maar niet beoordeeld. Art. 4 luidt: Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders voor of op 11 September bij den secretaris, den heer M. C. Muloclc Homoer te Zierilczee, eene schriftelijke opgaaf doen van: a. het product dat zij wenschen in te zenden; b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan of zaad ten verkoop beschikbaar hebben; c. den prijs, franco Zierikzee en met inbegrip van emballage; d het netto gewicht per hectoliter, de streek waar en de soort van grond waarop het gegroeid is; ede namen van drie personen door hen geschikt geacht en gewenscht als leden der jury. Verder art. 10: De prijzen zullen bestaan in diploma’s en getuigschriften. Bovendien wordt uitgeloofd voor: Rnwarige Essex-tarwe een prijs van ƒ 25. Victoria-tarwe een prijs van f 25. Alle inzenders kunnen naar deze prijzen mededingen, welke verklaren, dat de tarwe afkomstig is van uitgezocht graan, d. w. z.: van graan, dat ontdaan is van valsche aren. Geïmporteerde tarwe van eene variëteit, die beter is dan hier bekende soorten (nl. Oude Zeeuwsche, Essex, Victoria, Dikkop, Onbevriesbare, Chiddam, Rnwarige Mollast, Roseau d’épine, Prolific, Canada, Rivets baard, Probsteier, Ris- en Australische tarwe) een prijs van ƒ 25. Inzenders van geïmporteerde tarwe zijn verplicht er een bundel aren bij te voegen en de opbrengst per hectare en de soort van grond waarvoor ze het best geschikt is, op te geven. Deze