een artikel, dat nog niet erg duidelijk is, nog I eens oyer te lezen en t© herlezen. Wanneer men zich eenmaal de moèite daarvoor geeft, zat men met den inhoud steeds beter vertrouwd raken, zal men lééren lezen. En is men zoover, dan dankt men, ©r niet meer aan 1 om het blad op te zeggen, doch wordit men meer en meer doordrongen van de rechtvaardige eischen, die onze beweging voorstaat, wordt men gegrepen door het agrarische vuur en stelt men er prijs op den inhoud van Landbouw en Maatschappij uitte dragen om daardoor meerderen te winnen voor het doel, dat onze beweging zich heeft gesteld. En hoe grooter het aantal aboriné’s wordt, hoe beter de redactie in staat wordt gesteld I hetl blad mooier en aantrekkelijker te maken. Landbouw en Maatschappij kan, evenals het dat thans reeds in d ui zenden gezinnen is, I in ieder plattelandsch gezin het voornaamste blad worden. Het kan dat echter nooit worden, wanneer niet alle abonné’s 1 den inhoud van iedier nummer kunnen begrijpen en tot leeren daarvan pogingen in het werk stellen. Vanzelf leeren ze dan ook propaganda er voor maken. En. dat kunnen naast de jongeren, wier toekomst daarin ligt, ook de ouderen. Leeren en keren is immers de eeuwige taak, die noch de knaap, noch de grijsaard mag Dat het zoo worde! A Vervolg Officieele Mededeelden. boeten bijna ónmogelijk is geworden hun bedrijf op gang te houden, met ontevredenheid ais gevolg. Het schijnt, aldus spr., alsof men I met de positie van den boer traoht te speculeeren, om den consument te laten genie-1 ten van afbraakprijzen, met de uiteindelijke I ramp; den ondergang van onze gehoste natie, j Aan ons de taak cm steeds met klem hierop I te wijzen en onze strijd, even rechtmatig als I ïioodzakelijk, tot het uiterste door te drijven. Daartoe verwacht spr. de daadwerkelijke hulp I van alle leden. Het is niet voldoende alleen de vergaderingen te bezoeken. De ideeën van den bond dienen door allen en overal te worden gepropageerd, opdat eens ook voorl den Nederlandschen boerenstand een memschwaardig bestaan is weggelegd. (Applaus.) Daarna las de secretaris de notulen van de op 2l Februari 1934 te Hardenberg ge-1 houden algemeen© Wintervergadering, die aller goedkeuring konden wegdragen. Het vervolgens door den secretaris uitge-1 braehte jaarverslag werd onder applaus vastgesteld. Een gedetailleerd overzicht van de financiën I werd gegeven door den heel* H. G. Krikke van Grsmsbergen. penningmeester. Hieruit bleek, dat de toestand van de financiën bevredigend I Imag worden genoemd, al dient een zeer voor-1 ziehtige politiek dienaangaande in achtte worden genomen. De afdeeling Bergenthelm, dit jaar belast de boeken van den penningin. te eontroleeren, bracht verslag uit van haar werkzaamheden.’ Alles werd keurig in orde bevonden. Besloten werd den penningm. décharge te verkenen en te danken voor zijn gevoerd beheer. De contributie werd evenals vorig jaar vastgcsteW op fl.— per lid. I Een sluitende begrooting voor het komende) boekjaar werd de algem. verg. aangeboden I en door dezen geaccepteerd. > Verkiezing hoold’cestuursleden. ’ Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. van der Boon van Ommen (Kring II), G. J. IWaterihk van Radewijk (Kring III), J. M. I Kamphuis van Almelo (Kring IV) en J. B. van der Sluis van Gist (Kring V). Allen zijn bij enkele eandidaatstelling herkozen. Bovendien werden inde vacatures van Kring I gekozen de heeren J. de Lange van Hasselt len H. M. Dam van Giethoorn. Besloten werd, cm telkens ter algemeene vergadering een afdeeling te verzoeken, zich I te belasten met het nazien van de boeken van den penningm. i Voor 1935 werd hiervoor aangewezen de afdeeling Balkbrug. Een belangrijk punt van bespreking maakten uit de te organiseeren cursussen in eco-1 ïtoniie gedurende den a,s. winter. Ingekomen was een schrijven Van den heer L. Weyer I te Meppel met ©enige aanwijzingen hierom-1 trent. Dit punt werd vervolgens ingeleid door den I propagandaleider van den Nat. Bond, den heer I J. de Lange van Ruinerwold. Spr. merkte allereerst op, dat verleden winter in Drenthe een tweetal dergelijke cursussen werden ge-1 houden met zeer veel succes. Ze hadden tevens I ©en baanbrekend element in zich, aangezien daarna ook in andere provinciën veel voor I dergelijke cursussen werd gevoeld. Spr. had aan het organiseeren hiervan in Drenthe medegewerkt en later de lessen gevolgd. Hij is dan I dok van oordeel, dat ze ineen algemeen ge-1 voelde behoeft© hebben voorzien, weshalve hij I de leden opwekte, om ook in Overijssel zool «iegelijk op meerdere plaatsen, deze cursus-1 sen in het leven te roepen. Als geschikte plaatsen, cm, een cursus in I economie te houden werden genoemd: Har-1 denberg, Ommen, Balkbrug en Batbmen. Van I deze laatste plaats is het zoo goed als zeker, dat er dezen winter ©en dergelijke cursus zal komen. Verscheiden leden gaven zich | staande de vergadering als deelnemer op. Eveneens werd door den propagandaleider | ineen gloedvol betoog het nut van de tel voeren propaganda, gedurende het komende I seizoen, uiteengezet. Er zijn ernstig© plannen I aanhangig bij het bestuur van den Nat. Bond, 'cm de propaganda in nieuwe banen te leiden. Spr. werd hiervoor met langdurig applaus 1 teegejuiebt. Bij de rondvraag kwamen er stemmen uit de vergadering, die meenden, dat het besluurs-1 lidmaatschap vaneen Landbouwmaatschappij I en een crisisorganisatie onmogelijk kom sa-1 mengaan, zonder aan de Landbouwmaatschap-1 pij afbreuk te doan. Dergeilijke dubbele functies leiden -er veelal toe, dat de betrokken ambtenaar den landbouwers décreteert wat de regêering wil dat ze moeten doen; inplaats van, zóoais het hem als functionaris vaneen landbouwmaatschappij betaamt, Voor de leden te vechten. Deze stemmen werden met daverend applaus begroet. Door meerdere der aanwezige leden werd critiek uitgeoefend op den gang van zaken I bij de Ned. Varkensoentrale. Het contingent varkensvleesch voor Engeland is uitgedrukt in K.G. en niet ineen zeker aantal varkens. I Door mi die zouters zoo licht mogeüjk op I

te ruimen, zou men heel spoedig een flinke bres schieten inden varkensovervl oed. De N..V.C. doet dat echter niet. Zij laat de varkens zoolang liggen, dat het zware zouters zijn, waardoor het aantal, dat uitgevoerd kar worden,' dus sterk vermindert en after ali de boer met de varkens blijft opgescheept, Ten zeerste werd het betreurd, dat de regeering voor de zware varkens, die aan den vrijen handel moeten worden verkocht, door in gebreke blijven van de N.V.C., niet dezelfde minimum koopprijzen vaststelt, als die gelden voor de zware varkens, die door de N.V.C. worden afgenomen. De kleine, weinig kapitaalkrachtige boer wordt hier weer het meest door gedupeerd. Hierna volgde sluiting van deze voor den bond prachtig geslaagde Algemeene Jaarvergadering. H. KOOL, secretaris. Het arbeidsvraagstuk op het platteland. Het vraagstuk van de arbeidsverhoudingen inden landbouw dringt zich meer en meer aan ons op. Inde eerste plaats is daar de vraag van het loonpeil. Eenerzijds trachten de werkgevers hun bedrijfskosten terug te brengen door ook op het loon te bezuinigen. Geen sociaal gevoel zal sterk genoeg kunnen zijn om in dezen de eigen bestaansmogelijkheid op te offeren aan een beter loon voor den arbeider. Duidelijk blijkt hieruit, dat de arbeider nimmer zal kunnen rekenen op een betere belooning, vóórdat de ondernemer in staat gesteld is om hem een hooger loon te doen verdienen. Het is daarom van het grootste belang, dat men inde arbeidersbeweging eerst leert inzien, dat alleen die z.g.n. .steun” aan den boer, dien men zoo vaak en soms fel veroordeelt, in wezen ook most en kan zijn „steun” aan de arbeid ars, In dit opzicht hebben boer en boerenarbeider dezelfde belangen. De moeilijkheid is echter dat de betreffende arbeidersbonden zich hebben aangesloten bij dezelfde centrale, waarin ook arbeiders uit de beschutte bedrijven zijn vereenigd. Daardoor ontstaat direct de tegenstelling tussohen het beschutte en het onbeschutte (boeren-) bedrijf, waardoor de boerenarbeider zich ziet achtergesteld bij zijn industriëelen collega en daardoor komt tot den eisch van loonsverhooging of wel van verzet tegen loonsverlaging. Het gevolg is nu, dat de arbeidsverhoudingen ten platteland© leelijk inde knel komen. In den strijd daardoor ontstaan, missen we ten ©enenmale het element dat tot oplossing zou kunnen leiden, n.l. een rendabel bedrijf, dat niet alleen betere belooning mogelijk zou kunnen, maar ook moet maken. Wanneer men dit eenmaal in arbeiderskringen heeft ingezien, dan zal men ook tolt de erkenning moeten komen, dat ingrijpende staatsbemoeiing volkomen is gewettigd. Men zal dan tevens heel spoedig tot de conclusie komen dat de vijand in eigen gelederen schuilt. Wie toch vormen voor een belangrijk deel de macht, die de Regeering belet voor het boerenbedrijf te doen, wat het toekomt, als men zich zou baseeren op de stelling, dat ondernemer en werknemer inden landbouw récht hebben op dezelfde belooning als de volksgroepen, die inde andere bedrijven werken? Men behoeft de Arbeiderspers niet al te lang t© bestedeeren om tot de conclusie te komen dat men juist in da kringen der arbeiders en dan met name inde toonaangevende stedelijke-industriëeie, met alle mogeiijke middelen bezwaar maakt tegen den steun aan den landbouw, waarmee men dus in wezen, en met succes, bezwaar maakt tegen de maatregelen welke, en welke ook alleen, het mogelijk zuilen moeten maken om den boerenarbeiders een gelijkwaardige belooning te doen geworden. Men ziet er geen been in, zalf op een loonpeil van 200 staande, de mogelijkheid weg te nemen om aan z.g.n. collega’s een belooning te waarborgen, die er zou liggen ineen steun aan het boerenbedrijf tot op het indexcijfer 100 van voor den oorlog. Het verzet tegen den steun aan den landbouw, voor een belangrijk deel uitgaande van deze arbeidersgroepen, is in wezen dus een strijd van arbeider tegen arbeider. Het is de georganiseerde poging van de werkers inde beschutte bedrijven om boer en boerenarbeider blijvend te stellen in de positie van slaaf van de overige volksdeelen. De arbeiders ten platteland© doen goed zich van deze tegenstellingen ee n s deugde! ijk rekenschap te ge ven. Er zitten echter aan het vraagstuk der ontredderde arbeidsverhoudingen ook nog andere problemen. Wij denken hier aan da mechanisatie der bedrijven. Hoeveel „zelfbinders” worden er alleen dit jaar al niet afgeleverd naar de bouwstreken ? Hoeveel hooi- en kuiigrashijschinirich tóngen, blazers en elevatoren worden er niet aangeschaft? Dat is allemaal blijvend verlies van arbeidsgelegenheid op de bedrijven. En juist door de moeilijkheden met de arbeiders, wordt de boer gedwongen die richting te gaan, ook al is het economisch voordeel van dat machinale werk soms maar heel gering. Het probleem der arbeidsverhoudingen in den landbouw is dus allerminst op te lossen langs den weg van strijd tegen elkaar, die is natuurlijk met het moderne gedwongen „georganiseerd overleg” evenmin gediend. Daartoe moet men dieper terugtasten, en de arbeiders inde agrarische bedrijven, boer eri arbeider, allereerst willen zien als staatsburgers, met dezelfde rechten en plichten als ieder ander. Inde gelederen der boerenarbeiders zal men dan ook met kracht moeten opkomen voor gelijke rechten als voor de industriëeie grootstedelijke werkers. Momenteel beteekent de organisatie in één verband niet anders dan een samenwerken om bet parasiteeren van de werkers inde beschutte bedrijven op andere volksgroepen, waarvan die landarbeider in allereerste instantie do dupe wordt, te bestendigen. De eenige redelijke manier, om tot herstel van büüjker verhoudingeen te komen, is die van herstel vaneen prijspeil der landbouwproducten op een niveau, dat ook ©en behoorlijk arbeidsloon wettigt. De arbeiders hebben dus mèt ons te strijden,, langs hoogere productenprijzen, naar loonsverhooging inden landbouw, niet alleen voor landarbeiders, maar voor alle arbeiders (zuivelarbeiders, boerenarbeiders) en boeren, weli

■ INGEZONDEN MEDEDEELING. APARTE ’ “ HEEREN MODES LAGE PRIJZEN. JACQ VAN CALKAR TORENSTRAAT 19 TEL 451 WINSCHOTEN.

Melkbrood. Er gaat door verschillende provincies op initiatief van de Propagandaeommissie voor Tiet gebruik van melkbrood in Friesland, meer en meer een eenstemmig geluid, dat aldus is samen te vatten: Est, als ge brood eet, uitsluitend melkbrood, bereid uit volle melk of volte melkpoeder. Met taaie volharding den Friezen eigen zet gemelde commissie haar propaganda door en hoewel deze actie niet in alle provincies met evenveel gejuich wordt begroet, dient wel geconstateerd dai meer en meer tiet besef doordringt, dat op die wijze een belangrijk deel van den melkstroom inde goede richting kan worden afgevoerd. Den producent ten voordeele, den consument ten zegen. Immers het brood wordt veel voedzamer en veel smakelijker! Reeds herhaaldelijk is van onzen twege in adressen zoowel als in artikels of teekeningen op het gebruik van melkbrood aangedrongen, vooral, op het vanwege de Regeering verplichtend stellen daarvan. Door de propaganda heeft het gebruik van melkbrood in Friesland thans reeds dusdanige afmetingen aangenomen dat ongeveer 80 pet. van al het brood dat geconsumeerd .wordt, melkbrood is. Tot onzen schrik bemerkten we dezer dagen dat o.a. in Drenthe het gebruik van melkbrood slechts pl.m. 2 pet, bedroeg. Wat kan daar dus nog een melk geborgen worden in bet brood! Wat een prachtig werkterrein dus ook voor de propaganda commissie voor het gebruik van melkbrood in Drenthe, waarvan op 5 Sept. „da eerste steen” werd gelegd. Evenals in Friesland zullen, ook in Drenthe tal van organisaties meewerken. Voorts is bekend dat inde provincies Utrecht en Noord-Holland diergelijke commissies zijn opgericht, terwijl ook in Groningen plannen van voorbereiding zijn gemaakt. Het is te hopen dat deze krachtige vrijwillige propaganda door de Regeering zal worden gesteund en dat inde naaste toekomst een Regeeringsbesluit het gebruik van melkbrood: verplichtend doet stellen. Het spreekt vanzelf dat onze provinciale organisaties, waar zulks mogelijk is, baar medewerking yerleenen. Wij wekken al onze lezers krachtig op deze melkbroodaetie te steunen dooreen daad: t© doen, n.l. zelf melkbrood te eten. – ___Jr économische opstellen. fan de Boer – voor de Boer. Men storte op gironummer 192337 len name van Jac. ter Haar Er,, Ruinerwokl, 30 cent per exempl. en men ontvangt, tonlang de voorraad strekt, per keerende post toezending van de bestelde aantallen van dit buitengewoon lezenswaardige boekje van 125 bladzijden.

MAHKTRFRIPHTFN Handel; ging nog tot 2 cent boven noteering. Rogge – 7.50—7.75 Biwniuonmum Neurende versch gekalfde koeien Aanvoer stieren iets gunstiger, Wintergerst • 5.25 5.50 Vp»m9i-kt I ppimrardén en vaarzen slecht, prijzen minder, handel willig en onveranderde Zomergerst – 5.25 5.65 ’c uidiKL wcuwa • Vetvee prijshoudend, stieren en prijzen. Vette kalveren ruimer aan- Zwanenhalsgerst – 0.00—0.00 Vrijdag 31 Augustus. kalveren iets williger, pinken min- gevoerd, kalme handel en prijzen Witte Haver- 6.00 6.25 der, schapen redelijk. als gisteren. Een best kalf ging Gele Haver- o.oo 0.00 263 Stieren f 80—f 270 j^en besteedde voor: n°g tot 5 cent boven noteering. Zw. Haver- 5.00 5.65 327 vette koeien „ 120—,, 190 Neur> en verschgek. f 105—200 Schapen en lammeren minder ter Blauwpeulerwten – 10.50—12.00 360 melk- en kalf- Dito "schotten f 105—175 markt, trage handel en prijzen als Groene Erwten – 8.50 9.25 koeien „ 110-,, 220 Quste koejen f 80_]50 gisteren. Paardeboonen – 0-00 0.00 56 pinken n 50—„ 95 Vaarzen t7O 135 Aanvoer nuchteren, slacht- en Koolzaad – 8.00—12.25 22 vette kalveren „ 15-r„ 56 Oct.kalvende f 100 160 fokkalveren aanmerkelijk ruimer, Karwijzaad • 12.00—17.50 825 graskalveren „ 10—„ 50 pjnitqtiprpn t 50—110 handel kalm, prijzen voor nuchteren Geel Mosterdzaad – 12.00—18.00 227 nucht. kalveren „ 2.00 „4.50 Pinken f 45—90 iets minder, fokkalveren iets hooger. N. Kanariezaad – 0.00—0.00 338 vette schapen „ 10—„ 21 Fokkalveren f 14—45 Paarden ruimer aanvoer, handel Lijnzaad blauwbloei – o.oo O.CO 182 weideschapen „ 8—„ 15 Nuclitere kalveren f 3—9 stug, prijzen stationair. Kalf- en „ witbloei – o.oo 0.00 240 lammeren „ 4—„ 10 Vette koeien en ossen melkkoeien ook ruimer aangevoerd, Blauw Maanzaad – 00.00—00.00 402 vette varkens „ 6O Derf 0.44—0.55 stugge handel en onveranderde 30 magere varkens „ 14—„ 35 gieren – „ 0.44—0.48 prijzen. Vaarzen en pinken tamelijke Buitenl. Rogge en Gerst werden 80 kleine biggen „ 6—„ 11 Qjj0 j<aiveren ” „ „ 0.50—0.80 aanvoer, flauwe handel, prijzen on- als volgt verkocht: per 100 K.Q. 17 bokken en geiten. [)jto schapen ” „ 10—18 veranderd. Qraskalveren minder Rogge f 0.00—0.00 37 paarden en veulens. Dito lammeren o—oo aanvoer, handel traag en prijzen Voergerst -6.05—6.45 0 ezels hieven 6-weeksche f f g.OO stationair. Platte Mais – 5.80—6.1Q Totale aan voer 3406 ƒ 10-weeksche ~ 8.50-f H.oo . Ronde Mais -5.70-6.10 De handel in melk- en kalfvee drachtige varkens „ 40.00 60.00 5 p' en vette koeien stugger. Stieren magere varkens „ 45.00 40.00 le soort 2e soort Boter, zware iets vaster, lichte soorten vette varkens p. Kg. „ 0.26 -0.30 Kalf- en Melkk. 200-210 170-18 C Engeland was de markt flauwer Rofterdamsche markt. kii3'.US, – ÓSS 4 Sc>»- 1934 v!SS3Seko.J mlilSl» kochte N.tol.ndsche boter dj. veerpnjshoudend. Aangevoerd: 221 paarden, 40 Vare koeien 150-160 100-120 invloed deed gelIden zoodat „met Deze week werden aan de N veulens, 0 ezels, 1202 magere run- Stieren 0.42-0.44 0.34-0.36 lagere prijzen dan de g. V.C getevlrd pS 500 varkens deren, 733 vette ónderen, 340 vette p. K.G. slachtgew. genoegen moest worden genomen, en 56 biggen kalveren, 809 nuchtere kalveren, Slachtvee 0.49-0.51 0.42-0.45 Naar Duitschland werd zoo goed Wolvee gedrukt 375 graskalveren, 246 schapen of 3e soort 0.30-0.32 ais geen boter uitgevoerd wegens lammeren, 15 biggen, 3 varkens, per K.G. slachtgew. den onzekeren toestand ten opzichte Noteering IV.N.C. 28 bokken en geiten. Vette Kalveren 0.58-0.60 0.44-0.48 van de betalingen. Wel bestaat er Leeuwarden* Priizen n kilo- vette koeien 60—62 Weideschapen f 8-f 13, thans weer de mogelijkheid voor o, a c c 54—s’s c 'en 40—46c.; ossen Melkschapen f 12-f 16 zoover het maximumbedrag niet is gus us’ 54—58 c 48—50 c. en 42—44 c. Vette lammeren f 7-f 9.00 bereikt, bedragen over te schrijven Kipeieren 18000 K.G., 2s—3J ct. p. st. stieren 48—52 c 44—46 c. en 42 Weidelammeren f4.00-f6.00 op het Sonderkonto van de Neder» f 0.45—f Ö.50 p. K.Q. _c. kalveren 70—80 c,, 60—65 c.. Vette schapen f 18-21 f; f 12-f 16. landsche Bank, maarde afwikkeling Eendeieren 300 KQ„ 3-3èct.p. st. 45-00 c,; schapen 37-34-31 c., Biggen f 6.00-9.00 van dein den laatsten tijd op dij 40-45 ct. p. K.Q. lammeren 39-35-31 ct. ; gras- (f 1.00-f 1.30 per week) Sonderkonto geboekte bedr.v ert kaiv 36—32—28 c • slacht nucht. Vette varkens 0.27-0.28 0.25-0.26 gaat zeer langzaam en is de Bofernoteerinf leeuwarden. kalveren 23—20 c.; veulens 45, Zouters 27—28 cent. week bijna geheel gestaakt unaer ° 42, 40 ct.; slachtpaarden 40—35 Kalf- en melkvee handel zeer deze omstandigheden zi) *P' ' Commissie f 0.43 30 ct. langzaam, prijshoudend. Slachtvee teurs vreesachtig hunne Uuitscue Heffing f I.—. Prijzen per stuk van mager vee: handel en prijzen vrijwel gelijk aan vorderingen te vergrooten en n Publieke verkoop f I.oB—f 1.41 Melkkoeien f 225, f 185 en f 130 de vorige week. Stieren handel traag, zij yoorloopig een af wachtende Kalikoeien f 230, f 190 en f 125 nauwelijks prijshoudend. Vette kal- houding aan. „.. . Zwolle, 31 Augustus 1934. stieren f 240 f 180 en f 130 veren aanvoer zeer gering, hooger. Doordat geen boter naar uuitscn 125000 Eieren f 2.75-f3.25 Pinken f 100, f 80 en f 60 Nuchtere kalveren hooger f 3-f 6. land verzonden wordt, ontstaat uit Boter aangevoerd 12 % vaten, Qraskalveren f 40* f2sen f 15 Oude vette schapen handel zeer den aard der zaak eendruk op ae 4 >/n vaten en 182 IKO. Vaarzen f 130, f 100 en f7O slecht, nauwelijks prijshoudend, binnenlandsche markt, welke ge- Totale aan voer 371 Paarden f 240, f 160 en f 100 Overigens wolveehandel onver- deeltelijk wordt opgevangen door- Handelswaarde f550.-. Slachtpaarden f 160, f 120 en f7O anderd. Vette varkens prijshoudend, dat een grooter kwantum ingevolge Prijs per >/. vat f 29.00—f00.00. Hitten f 100, f 80 en f 70 handel iets minder vlug. Zouters de regeling van de Cnsis-Zuivci afwijkend f28.00, */i« vat f 14.00 Veulens f 100, fBoen f 50 prijshoudend. Biggenhandel aan- Centrale inde koelhuizen f15.00, per K.Q. f 1.55—f 1.60. Fok nucht. kalv. f 25, fl7en f 10 voer zeer klein, worden opgeslagen. Ter veemarkt waren heden aan- Slacht „ „ f7.00, f5 en f,4 (-„ – j . opnt ,074 (Off. orgaan F.N.Z.) gevoerd 959 runderen, 328 gras- Schapen f 18. fl5 en flO uro"»nSen. 4 Sept. 1934. kalveren, 214 nuchtere kalveren, 109 Lammeren f 13, fll en f7 QRAANBEURS. K schapen, lammeren, 43 vette Aanvoer vette koeien en ossen p. 100 K.G. • varkens, 248 schrammen, 487 big- fets minder, handel matig, iets N. Roode Tarwe f o.oo 0.00 Ook de kaasprijzen waren inde gen, 1 geit. hoogere prijzèn» Een prima beest N. Witte Tarwe – o.oo O.OC afgeloopen week erg flauw. A ‘ . i 'I

ke laatste, uitgezonderd in enkele abnormab jaren, nimmer vaneen redelijke belooning hebben kunnen spreken. Bij de huidige arbeidersorganisatie, inde zelfde centrale als de arbeiders inde beschutte bedrijven, komt er van die samenwerking evenwel niets. leder arbeidersgroep tracht zijn loon op peil te houden,, zonder te vragen naar recht en mogelijkheid. De dupe daarvan wordt het onbeschutte landbouwbedrijf, waardoor boer en boerenarbeider de uiteindelijka gevolgen van die sterke arbeidersorganisatie ondervinden, waaraan de georganiseerde boerenarbeider tot zijn groofe financiëeie schade, zeif medewerkt. Noodzaak is een loonpeil, dat zich aanpast bij de uitkomsten van. normale bedrijven, waar niet inden vorm van pacht of rente een té groot deel der opbrengst naar het grondkapi-1 taal gaat. Slechts bij dat juiste loonpeil kan ook de gruwelijke werkloosheid een einde nemen. En omdat het nu eenmaal ónmogelijk zal zijn om het huidige steunstelsel ai maar vol te houden, zal dat vraagstuk een oplossing moeten vinden in deze richting, dat men niet door uitstooten van arbeiders tracht te komen tot bezuiniging, met al de noodlottige gevolgen van dien, maar dat men die bezuiniging, voor zoover noodig, zal hebben te zoeken in loonsverlaging over de gèheele linie, zonder uifstooting van arbeidskrachten, waardoor men bereikt, dat een algeméén lager loonpeil leidt tot verlaagde productiekosten op gezonde basis, waardoor de afzét der producten, basis van het loonpeil, weer zal zijn gediend. Voor een billijke belooning, dat voor den boerenarbeider beteekont een hooger, doch voor den stedelijtoen-industriëelen arbeider een lager loon, hebben wij jn onzen strijd den steun der plattelandsarbeiders noodig. Niet alleen noodig, maar wij hebben ook recht op dien steun, omdat er voor dien boerenarbeider geen andere weg openstaat om tot een redelijke belooning te komen. t Uit Overijssel. De Hoofdbesturen van de textielarbeidersorganisaties De Eendracht, Unitas en St. Lambertus, hebben, na in eenige onderlinge conferenties den noodtoestand inde textielindustrie te hebben besproken, een. adres gericht aan den Minister van Economische Zaken. Velen zullen het lijvig adres met instemming inde bladen gelezen hebben. Het is immers voor ons een verblijdend verschijnsel, dat ook andere groepen op invoerrechten en bescherming van hun bedrijf of werkgelegenheid aandringen. Toch is het, goed, even met meerdere aandacht Tiet adres te lezen, vooral, omdat het komt uiteen kamp, dat nog zeer kort geleden inden volkomen vrij en inen uitvoer het alleen ware zag. Wie den moed had, een of twee jaar geleden, het standpunt van onze beweging in die kringen te verdedigen, werd fel bestreden, of achterlijk en voor conservatief uitgemaakt. Thans wijst men op de sterk gedaalde koopkracht; men wil een verder gaande contingenteering voor textielproducten, een verhooging van het invoerrecht op weefsels en een minder Scherpe Concurrentie op de binnenlands che markt eic-vvevx-i: word! "Tevens op de onlangs ingevoerde herziening van het tarief van invoerrechten, waarbij textielmachines, bedrijfsmiddelen benevens garens, met 6 pet. worden belast, wat een bezwaring beteekent voor de textielindustrie. Voorts veroorloven zij zich van Zijne Excellentie de aandacht te vragen ter bevordering vaneen exportpremie, als middel ter bevordering van den uitvoer. Men vraagt dus nog wel iets meer dan de Boerenbonden; men vraagt niets meer en ook niets minder dan een algeheele bevoordeeling vaneen deel der textielindustrie met uitsluiting van concurrentie op de binnenlan-dsche

markt. En dat wordt niet gevraagd door eenige fabrikanten vaneen bepaalde groep, doch door arbeidersvertegenwoordigers uit de geheele textielindustrie. Is het maken van garens geen textielarbeid? Zouden niet veel bedrijfs-hulpmiddelen en machines hier evengoed in ons land gemaakt kunnen worden? Zeker, in het belang van den Nederlandschen werknemer hebben wij bescherming noodig, doch dan over de geheele lijn; als een deel van de textuel het vraagt, dan ook voor het andere deel en evengoed voor de maohinemdustrie, opdat die allen ontwiikkelingsmoger lijkheden hebben en daardoor juist hernieuwde algemeene koopkracht ontstaat. Zouden de vorenbedoelde Hoofdbesturen er wel eens aandacht aan besteed hebben, wat een koopkracht er ontstaat, als de geheele Nederlandsche landbouw eens wat beter koopkrachtig werd gemaakt ? Zou bovendien het adres van deze Arbeidershoofdbesturen geen pracht leerling zijn voor onze plattelandarbeiders, n.I. deze, dat ze niet dezelfde arbeidersbelangen hebben,, doch zeer scherp tegengestelde belangen? Inmiddels is de contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels met ingang van 1 Sept. voor een jaar verlengd en bepaald voor geverfd, bedrukt ©n bont geweven katoen op ten hoogste 10 pet. van de waarde en 20 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer van de jaren 1929, 1930 en 1931. Voor het gebleekt en ongebleekt weefsel is het bepaald op 10 pet. der waarde en 15 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer inde jaren 1931 en 1932. De invoer van wollen en half wollen dekens is gecontingenteerd met ingang van 16 Aug. Zouden wij het onze Regeening niet duidelijk kunnen maken, als we allen aaneenstaan, dat wij wel tevr eden zijn als ons dezelfde behandeling wordt aangedaan? Dat wil dus zeggen 10 pet. van de waarde en 20 pet. van de hoeveelheid margarine van de jaren ’29, ’3l en ’32, Dan zou er thans geen 10 miliioen Kilo margarine in ons land mogen worden gebruikt tegen nu nog in 1933 41.9 miliioen Kilo. Denemarken zou dan niet invoeren als in 1933 5.1 miliioen K.G. vleesch, doch bijna niets, omdat het in 1929 232.000 K.G. invoerde. De miliioen en de 3i/o milliioen K.G. bevroren Argentijnsoh vleesch over 1933 en 1932 zou ons heel wat minder last veroorzaken, evenals de lt/r miliioen K.G, paardevlieesch udt Amerika. Als wij een contingenteering kregen voor onze granen van 10 a 20 pet., dan steeg de . graanprijs in ons land tot zeker f3O de 100 K.G. Daar vragen wij niet om en we willen zooiets ook niet verdedigen, doch wenschen een invoerrecht, opdat wij kunnen 1 leven en onze arbeiders een stuk brood kunnen laten verdienen en dat kan bij een graanprijs van om en bij de i flO de 100 K.G. . ( Boeren, arbeiders en alle andere bewoners ; van het platteland, weet, dat ge bij elkaar j behoort, werkt met ons blad, A K. 1 1