WETENSWAARDIGS

Een „nieuwe” wijze van rnelkdistributie inde U. S. A. Ineen tweetal steden inde U. S. A. wordt thans een moderne wijze van melkdistributie in practijk gebracht. Het betreft hier een thuisbezorging van gecondenseerde ongesuikerde melk. De melk is hierbij tot een derde ingedikt. Wanneer een dergelijke wijze van melkvoorziening er bij het publiek in zou gaan, zou dit een omwenteling betekenen in het bedrijf van de desbetreffende melkinrichtingen. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke wijze van distributie vooral betekenis heeft in gemeenten, waar de melkventer grote afstanden heeft af te leggen. Immers op deze wijze wordt het gewicht van de mee te nemen melk tot een derde verminderd en belangrijk op de ruimte inde wagen bespaard. * * * Overigens is deze wijze van melkdistributie niet nieuw. Toen de eerste fabrikant van geconden-

seerde melk ter wereld, de Amerikaan Gail Borden, met de bereiding van dit product begon, liet hij het in het begin „los” inde stad venten. Het resultaat was een algehele mislukking. Niet anders is de uitslag geweest, toen 20 jaar geleden een andere proef met deze manier van melklevering inde U. S. A. genomen werd. Volgens berichten uit Amerika zou het nu beter gaan. De verklaring van dit verschijnsel wordt gezocht in het feit, dat vele Amerikanen als soldaat inde tweede wereldoorlog geregeld met de gecondenseerde melk als deel van hun dagelijks menu kennis hebben kunnen maken. We zijn er wel zeker van, Üat in ons land een distributie van de melk in deze vorm geen succes zou zijn. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat deze condens verpakt wordt in geparaffineerd carton, een verpakking welke veel goedkoper is dan het schaarse blik. Het sluiten van deze verpakking gebeurt door middel vaneen cartonnetje.

Het koolzuur inde melk In verse melk komt inde regel wat koolzuur voor. En wel gedeeltelijk inde vorm van koolzuurgas (CO2), als opgelost koolzuur (H2CO3), verder als bicarbonaten en waarschijnlijk voor een klein deel ook als carbonaten, dus voor wat de heide laatste bestanddelen betreft, inde vorm van zouten. —o— Melkdrank voor kinderen met weinig eetlust Het komt bij kinderen nog al eens voor, dat zij weinig eetlust hebben. Allerlei omstandigheden kunnen daarvan de oorzaak zijn. In dergelijke gevallen verdient ’t aanbeveling een melkdrank voor hen klaar te maken. Men neemt hiervoor % liter melk, 10 theelepels druivensuiker en 1 theelepel cacao. De cacao wordt vooraf op de gebruikelijke wijze in wat koude melk opgelost. Nadat alle ingrediënten bij elkaar gedaan ?' n, kookt men het mengsel en laat het vervolgens afkoelen. Daarna klopt men er een ei in. Van dit drankje geeft men het kind elk uur twee eetlepels. —o— Onoplosbaar worden van het citroenzuur inde melk Bij het verhitten van de melk wordt het er in aanwezige citroenzuur onoplosbaar. Wordt de melk bijv. gedurende 5 minuten gekookt, dan daalt het citroenzuurgehalte met 24—32 % van de oorspronkelijk er in aanwezige hoeveelheid. Bij het indampen van melk en wei vindt er een afscheiding van het moeilijk oplosbare caiciumcitraat plaats. De hoeveelheid is echter zo klein en het neerslag zo fijn, dat het gewoonlijk niet wordt waargenomen. Op den duur zet dit neerslag zich inde vorm van melksteen af tegen de wand en de verwarmingsbuizen van de condenspan.

Gevraagd: CONTROLEUR STAMBOEKHOUDER door de Rundveefokvereniging Abbekerk-Lambertschaag. Sollicitaties t/m 4 Augustus aan ide Voorzitter A. ZIJP Czn, Lambertschaag. Wie heeft er werk voor mij? – Ben 26 jaar oud, in het bezit van dipl. fabriekscontroleur, practijk-diploma boekhouden en Mulo-dlpl. – Ben thans als controleur aan melkcontr.station werkzaam. Br. onder no 428184 W.Z., aan het bureau van dit blad. Aangeboden: Absorptie Koelapparaat 60.000 cal. (fabr. Enkes); Stassano Platenpasteur (roestvrij stalen platen), 4000 1 per uur. Melkinr. v, PARIDON & M'ENKEN Wassenaar. Telefoon K 1751—9945.

Aan de Contrólevereniging „ONS BELANG” te Oldenzaal, wordt een GEDIPLOMEERDE CONTROLEUR gevraagd, ongehuwd. Sollicitaties te richten aan de Coöp. Zuivelfabr. „Ons Belang” te Oldenzaal, voor 1 Augustus 1951. Te koop aangeboden: 1 Electr. Fauke Roompomp 1200 1; 1 Roomkoeler 1000 1 (z.g.a.n.); 1 idem 2500 1 (z.g.a.n.); 1 Westfalia Centrif., 5000 Itr, roestvr. st. sch. (onderm. onder dr.); 1 idem Alfa Laval; 1 Electr. (dir. gekopp.) Westf. Centrif., 50001 roestvr. st. sch. (onderm. ond. dr.); 1 warmw. Boiler, koperen spiraal, 6000 1 (z.g.a.n.); 1 Electr. roestvr. st. Melkp., cap. 6000 1, fabr. Wiking, nieuw; I v.d. Ploeg Karnkn., Ingeb. walsen, toninh. 7500 1. B. VEEN, Gymnaslumstr. 50, Tel. 6458, Leeuwarden.