Sinds 1949 wordt in Neurenberg speciale kindermelk op de markt gebracht met de volgende eigenschappen;

1. Grondstof geleverd door T.8.C.-vrije boerderijen. 2. Met af geroomde melk (van T.8.C.-vrije stallen) gestandaardiseerd op vetgehalte van 3,1/. %. 3. Met alkoholische Vitamine D.z oplossing gevitaminiseerd met 1000 I E.)l. jt. Na voorverwarming op 60 'C gehomogeniseerd met druk van 170—200 kg. 5. Met platenpasteur op 85 °C gepasteuriseerd en op lf—5 °C gekoeld. 6. Met gele aluminium capsule, dag stempel en vermelding „Milch für Sauglinge und Kleinstkinder-vitaminisiert” wordt deze kindermelk in bruine % l flessen verkocht voor 25 Pf (gewone flessenmelk 22 PfJ. Deze kindermelk heeft een zeer laag kiemgetal en is colivrij, de dagelijkse verkoop steeg geleidelijk van 839 l (December 191)9) tot 6.111/ l (Juli 1950). 4. De. invloed van de kwaliteit van de melk: Zoals boven aangegeven wordt, is de oorspronkelijke kwaliteit van de melk niet immer de rechtstreekse hoofdoorzaak van stoornissen bij zuigelingen. Nochtans is de melk de zondebok voor vele darmstoornissen, en soms terecht Bij een nader onderzoek naar het verband tussen kindersterfte en melkkwaliteit zou o.i. onmiddellijk blijken, dat niet alleen veehouder en zuivelbedrijf, doch ook melkventer en verbruiker hierin verbetering kunnen brengen. Naar gelang de melk deze vier stadia sneller doorloopt in gunstiger voorwaarden is er ook meer kans dat de kwaliteit niet geschaad wordt, het uitschakelen van melkinrichting en venter door rechtstreekse melkbevoorrading is meestal niet uitvoerbaar en stelt o.i. nog andere problemen. 1. Een zeer schommelend vetgeha Ite wordt vastgesteld, wanneer het melk van één of enkele koeien betreft’ en vooral indien de lactatieperiode amper begint of bijna teneinde is; ook wanneer wisselvallig avond-, middag- of avondmelk verkocht wordt. De volgende schommelingen in het vet % kunnen immers plaats grijpen: 1.1 koe overeen week; 3,5, 2,5, 3,3, 3,3, 2,5, 4,3, 2,9 %. 2. Een. koe overeen lactatie 3. 20 koeien over één week: 3.9, 3.6, 3.6, 4.1, 3.7, 3.4, 3.6 %. 4. 20 koeien overeen dag en gedurende één week: ’s morgens; 3,3, 3,4, 3,4, 3,5, 3,1, 3,3, 3,5; 's avonds: 4,0, 3,8, 4,2, 3,6, 3,9, 4,7, 3,8. 5.11 koeien over 12 maanden en gedurende 1 jaar: 3,7, 3,6, 3,5, 3,5, 3,4, 3,5, 3,6, 3,8, 4,1, 4,0, 4,0, 3,9. Ook het gehalte aan eiwitstoffen kan sterk schommelen en alhoewel dit percentage meestal in verband staat met het vetgehalte is tevens de aard der eiwitstoffen verschillend, naargelang het verloop der lactatie. Vooral albumine- en globulinegehalte is hoger bij het begin en op het einde der lactatieperiode. De schommelingen zijn uitgesloten bij de fabrieksmelk daar deze gestandaardiseerd wordt op 3,0 % in België (2,5% in Nederland en 2,8% in Duitsland). De fabrieksmelk is tevens mengmelk vaneen groot aantal koeien, zodat ook een noemenswaardige wijziging van het eiwitgehalte uitgeschakeld wordt.

2. Benevens de samenstelling zal vooral de kwaliteit een invloed hebben op de voeding der zuigelingen. Rauwe boerenmelk bevat dikwijls kiemen van veeziekten (rundertuberculose, brucellose, uierontsteking, ) en zal soms ook besmet zijn met andere pathogene bacteriën van menselijke oorsprong (typhus, paratyphus B, dissenterie, enz.). Alhoewel gepasteuriseerde losse fabrieksmelk (in bussen) voldoende waarborgen biedt bij de aflevering door de zuivelfabriek is de flessenmelk aan te bevelen, daar deze de grootste hygiënische voordelen biedt. Aldus is de Belgische Minister van Landbouw gemachtigd vanaf 1 Januari 1953 de datum te bepalen voor een verplichte melkverkoop in flessen inde grote centra. De, gesteriliseerde melk voor kindervoeding wordt soms voorgestaan daar deze beter verteerbaar is door de homogenisatie van het vet en volledig kiemvrij is door de hoge temperatuur van de sterilisatie. De gepasteuriseerde of gestassaniseerde melk (gepasteuriseerd op lage temperatuur) wordt door anderen aangeprezen ter wille vaneen hoger biologische waarde (vitaminen, enzymen), en de toereikende hygiënische veiligheid daar schadelijke en pathogene bacteriën vernietigd zijn op de toegepaste temperaturen. Het is duidelijk dat alleen gepasteuriseerde of gesteriliseerde (mits vroegtijdig toedienen van vitaminen) flessenmelk verantwoord is in onze stedelijke centra. De enkele centen welke de huismoeder meer betaalt worden ruimschoots vergoed door de absolute betrouwbaarheid van het product. 3. Zelfs bij normale samenstelling en uitstekende kwaliteit van de melk bij aflevering .moet bewaring en gebruik inde gewenste voorwaarden uitgevoerd worden. De gepasteuriseerde melk zelfs in het huishouden zou op minder dan 10 °C moeten bewaard worden en ook gesteriliseerde melk moet koel gehouden worden na het openen der fles. Het is begrijpelijk dat in flats zonder koelkasten gesteriliseerde melk verkozen wordt. Het is nochtans met aangeraden willekeurig gesteriliseerde of gepasteuriseerde melk te gebruiken voor kindervoeding men dient dus voort te gaan met de oorspronkelijk gebruikte melksoort. Een verandering hiervan kan terwille van de smaakelgenschappen en het verteringsvermogen noodlottige gevolgen hebben. Indien een juiste verdunning verwaarloosd wordt, een ongepaste hoeveelheid toegediend wordt of een onregelmatige frequentie gevolgd wordt, dan dit eveneens moeilijkheden tot gevolg hebben. Zodra eenmaal vastgesteld wordt dat koemelk, na toereikende verdunning en zelfs na homogenisatie niet verteerd wordt is het soms nutteloos hiermee verder te willen gaan. Het advies van de kinderarts in dergelijke gevallen is onontbeerlijk en benevens het gebruik van karnemelk of fermenttabletten zijn daar nog. geëvaporeerde en gecondenseerde melk (Zwitserland; Nestlé), verschillende gecondenseerde producten (Nederland’; Nutricia) en een reeks melkpoedersoorten. (België; Dacsoons en Hervina). RECTIFICATIE Terreur in Groninger land In het vorig nummer van ons blad is tot onze spijt in het ingezonden stuk van de heer S. v.d. Ploeg de sluitzin; „Een machtig heerser is hij, die zich zelf beheerst” weggevallen. Hierdoor werd een gedeelte van het naschrift onbegrijpelijk. Red.