I® jaargang.

31 Januari 1913.

N°. 4.

DE TUINBOUW

Officieel Orgaan van den Nederlandschen Tuinbonwraad

ONDER REDACTIE VAN C. VAN LENNEP, SECRETARIS VAN DEN N.T. R.

ABONNEMENTSPRIJS. Dit blad verschijnt wekelijks en wordt, tegen betalingvan f 1.50 p. jaar, franco toegezonden aan de leden der aangesloten vereenigingen.

REDACTIE: Molenstraat 15. Telefoon Haag 781. ADMINISTRATIE: Papestraat 11. Telefoon Haag 1600.

ADVERTENTIËN. Voor het plaatsen van advertentiën wende men zich uitsluitend tot D. BERREKLOUW, Overtoom 504 te Amsterdam, Telefoon 9479, voor de rubriek „Vraag en Aanbod” tot de Administratie.

Officieel Gedeelte.

l^anië^Johan^^

Opnieuw trof den vaderlandschen tuinbouw een gevoelige slag door het overlijden van een zijner voormannen !

Na een kort, doch ernstig ziekbed is Daniël Johannes van der Have op 53-jarigen leeftijd. Zondag 26 Januari zacht en kalm heengegaan. Wat het Centraal Bestuur, wat de Nederlandsche Tuinbouwraad, wat de tuinbouw over het algemeen en de fruitteelt in het bijzonder in dezen nobelen en hoogst begaafden man verliezen, is niet te beschrijven en zal men dagelijks meer in de kringen, waarin hij leefde en werkte, voelen en beseffen.

Toegerust met uitnemende gaven, met een kloek verstand en een bij uitstek warm hart, was van der Have, bij allen die hem kenden, niet alleen in hooge mate gezien, maar ook bemind; in zijn geheele persoon lag iets, waardoor een ieder, die met hem kennis maakte, zich dadelijk tot hem aangetrokken gevoelde en zij die hem meer van nabij hebben gekend, hebben allen ondervonden van welk eene onschatbare waarde zijn vriendschap was.

Aan het hoofd van een hoogst belangrijke en alom in den lande en ook over de grenzen bekende en geachte tuinbüuwfirma, die door hem opgericht en tot ongekenden bloei werd gebracht, wist van der Have altoos nog den tijd te vinden, om zich, met de groote werkkracht, hem eigen, en met de zoo uit al zijn daden sprekende liefde voor zijne medemenschen en het tuinbouwvak, aan het algemeen belang te wijden. Talrijk waren dan ook de bestuursfuncties, die hij bekleedde, talrijk de instellingen en vereenigingen die, mede door zijnen steun of op zijn initiatief werden opgericht en die, het is niet te veel gezegd, dientengevolge tot grooten bloei geraakten.

De groote opbloei van de Zeeuwsche fruitteelt, die haar in ons land, bij voortduring meer, een der eerste plaatsen deed innemen, is aan hem te danken, terwijl ook andere centra van ooftbouw aan de oordeelkundige

adviezen van den overledene, in hooge mate verplicht zijn.

Had van der Have zitting in de besturen der Veilings-Vereeniging Zuid-Beveland, der Afd. Goes van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, van de Afd. Goes en Omstreken der Nederlandsche Pomologische Vereeniging, van welker Hoofdbestuur hij, gedurende vele jaren, een zeer gezien lid was in de Vereeniging van Nederlandsche Zaaizaadhandelaren nam hij mede een bestuurszetel in en van de Zeeuwsche Boomkweekersvereeniging bekleedde hij het Voorzitterschap.

Van de oprichting af was van der Have lid der Commissie van Toezicht op de Tuinbouw-Onderlinge en sedert kort lid van het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad.

Fruitkweeker van naam en pomoloog in den waren zin des woords, want hij was een der beste vruchtenkenners van ons land, maakte van der Have steeds deel uit van de jury der belangrijke fruitten toonstellingen, die in de laatste jaren in binnen- en buitenland werden gehouden, en ook over de grenzen van ons vaderland werd zijn meening, in vraagstukken, de ooftteelt rakende, gaarne gehoord.

Hoe hij bemind was in Kapelle, de plaats zijner inwoning, bleek wel uit het eenvoudige berichtje, dat ons dezer dagen onder de oogen kwam, en waarin de groote droefheid van alle dorpsbewoners werd geschetst, toen men Zondagmiddag vertelde: „Meneer is gestorven!”.

De plaats, door Daniël Johannes van der Have opengelaten, zal moeilijk, heel moeilijk op waardige wijze kunnen worden aangevuld 1

Dat hij ruste in vrede I Zijn nagedachtenis zal bij den tuinbouw steeds in eere blijven!

Mededeelingen van het Centraal Bestuur.

’s Gravenhage, 24 Januari 1913.

Het Centraal Bestuur heeft in zijne vergadering van 23 dezer in de Commissie van Scheidslieden der Tuinbouw-Onderlinge benoemd tot

Lid-Werkgever: . C. H. B. Alsche, te Velp,

en H. W. van Spronsen, te Loosduinen. Lid-Werknemer: G. J. Ch. Sarlet, te Haarlem,

G. Beets, te Koedijk.