zou hij nog langer zijne krachten aan de vereeniging gegeven hebben, maar nu de omstandigheden dit niet toelieten, aanvaardde hij dankbaar het eere-lidmaatschap, waardoor de band met de vereeniging niet geheel verbroken werd.

Gezellig bleef men, na dit officieel gedeelte, nog eenigen tijd bijeen in den lommerrijken tuin van het hotel „Nieuw-Bussum”, terwijl de dag besloten werd met een gezamenlijken maaltijd, waarbij ook M]-. Jolles aanzat als gast der leden. //., 6-7-’U. L.

Federatie „Langendijk en Omstreken”.

(Verslag der Vergadering gehouden op 17 Juni 1914 ten huize van den Heer A. Kist te Zuid-Scharwoude.)

In bovengenoemde vergadering waren van de Federatie de volgende vereenigingen vertegenwoordigd: „De Toekomst” te Zuid-Scharwoude, „Landbouwbelang” te Noord-Scharwoude, „De Eendracht” te Oudkarspel, „Samenwerking” te Harenkarspel, „St. Maarten” te St. Maarten, „De Noord” te Warmenhuizen, „De West” te Koedijk en „De Tuinbouw” te St. Pancras, benevens de zustervereenigingen „Nieuw Leven” te Hugowaard en „Groenten-Cultuur” te Broek op Langendijk, alsook de vereeniging „De Koophandel” te Langendijk; het aantal vertegenwoordigers van deze vereenigingen bedroeg te zamen 26.

Nadat de Voorzitter, de Heer G. Barton, de vergadering geopend had, werden de notulen van 11 Februari gelezen en goedgekeurd.

In verband hiermede werd (ioor den Secretaris gevraagd of den vertegenwoordiger van „De Koophandel’' reeds klachten bekend waren over te laat aankomen van bloemkool te Rotterdam. Deze kon geen feiten noemen, maar zou onderzoeken of ze werkelijk bestonden, in welk geval men eene herhaling hiervan zou trachten te voorkomen. Vervolgens werden enkele brieven gelezen, die betrekking hadden op de oorzaken der di'aaiharten-ziekte, het niet meer uit de hand verknopen van rhabarber en vroege wortelen, middelen tegen de draaiharten-ziekte, benevens een bericht van verhindering.

— ■**■■"o De Secretaris deelde mede, dat het vast staat dat de Regeering bij algemeenen maatregel van bestuur de bescherming van mollen en kikvorschen zal regelen. De Heer S. Wagenaar, lid der Sub-commissie voor de tentoonstelling te St. Petersburg, bracht verslag uit over deze tentoonstelling en over het bewaren der groenten in het koelpakhuis te ’s-Gravenhage. Uit de mededeelingen bleek, dat het zeer wenschelijk is, dat ook in het vervolg een vertegenwoordiger uit onze streek voor het behandelen onzer meer speciale producten naar buitenlandsche tentoonstellingen meegaat. De aanwezigheid van een vertegenwoordiger onzer Sub-commissie te St. Petersburg bleek dan ook van zeer groot nut te zijn.

Onze vertegenwoordiger, de Heer H. J. Houtkooper, ontving terecht een woord van dank voor zijne bemoeiingen. De groenten in het koelpakhuis, vooral de kool, de aardappelen en de bieten hadden zich uitstekend gehouden; de uien waren minder goed gebleven, vele waren uitgesproten.

Er werd besloten aan den Administrateur van het Slachthuis een woord van waardeering te zenden voor de goede resultaten, in het koelpakhuis verkregen. Uit de mededeelingen bleek voorts dat aan de geheele groenteninzending te St. Petersburg een eereprijs was toegekend en dat de Jury een voorstel had ingediend om een specialen prijs voor het bewaren der koolsoorten uit te reiken.

Ook werd medegedeeld dat de Heer Houtkooper een gedeelte van zijne reiskosten enz. voor eigen rekening had genomen, daar hij toch naar Berlijn moest, terwijl.

waar uit anderen hoofde het overige gedeelte zal worden vergoed, de vei-eenigingen hiervoor niets zullen hebben bij te dragen. De Secretaris gaf hierop een overzicht der ontvangsten en uitgaven der Sub-commissie. De bijdragen der verschillende vereenigingen in deze streek, met uitzondering van „De Tuinbouw” en „Waarland en O.”, die wel aan het Hoofd-comitó een bijdrage hadden gegeven, maar niet voor het zenden van groenten, bedroegen f 149.00®; aangezien de uitgaven f 114.09'> waren, bedroeg hot saldo f 34.91. Aan de leden van de Sub-Commissie moest nog f 67.50 worden betaald, zoodat er een tekort is van f 32.59, welk tekort men besloot over de vereenigingen, die meegedaan hadden, te doen omslaan. De Voorzitter keurde den onwil van „De Tuinbouw”, om niet in de kosten te hebben willen bijdragen, af, en wenschte dat de vergadering een motie van afkeuring hierover zou uitspreken. De Secretaris der genoemde vereeniging was van meening, dat de vergadering hoogstens haar leedwezen hierover kon betuigen. De Secretaris der Federatie meende, dat het te betreuren was dat „De Tuinbouw” zich aan de betaling der kosten heeft onttrokken en een ander standpunt heeft ingenonien dan de overige vereenigingen in den omtrek.

De vertegenwoordigers van „De Tuinbouw” wezen er op dat hare leden aan het Hoofdbestuur een bepaald bedrag hadden willen geven, maar geen blanco crediet aan de Sub-commissie verleenen. Dit incident was hiermede geëindigd.

De Secretaris deelde hierop mede, dat een paar heeren een middel tegen ratten (A nti-rat) aan eene proef wilden laten onderwerpen, welk middel hij tevens toelichtte. Voorts wees hij er op, dat hem, in een vergadering de vorige week door hem bijgewoond, vrijheid is verleend hier mede te deelen dat volgens den Directeur-Generaal van den Landbouw, don Inspecteur van den Landbouw en Prof. Dr. J. Ritzema Bos het serum tegen ratten en muizen, afkomstig van de Rijks-seruminrichting, Directeur Dr. Pools, te Rotterdam, voor den mensch onschadelijk is. De typhus-bacil van de rat is een andere dan die van den mensch. Hij beval sterk aan liever hiermede proeven te nemen dan met „Anti-rat” van de Heeren Oesterreich & Co., welke dit middel zoo aanstonds persoonlijk zouden toelichten. Meerdere personen raadden aan met dit laatste middel voorzichtig te zijn. Vervolgens lichtten genoemde heeren de werking van hun middel toe. Nadat de Voorzitter hun verschillende vragen had gesteld, deelde hij hun mede, dat de vergadering besloten had met hun middel een proef te nemen op ongeveer 2 H.A. land, indien zij het gratis wilden afstaan voor die proef; eventueele reis- en verblijfkosten zouden hun vergoed worden. Na eenige bespreking verklaarden de firmanten zich hiertoe bereid en werd besloten die proef voor de Federatie te Zuid-Scharwoude te nemen.

Hierop werden door den Secretaris enkele brieven over middelen tegen draaiharten-ziekte voorgelezen en werd besloten bij Prof. Dr. J. Ritzema Bos informatibn in te winnen over het middel „Verdelger”, in den handel gebracht door de Maatschappij „De Tuinbouw” te Dordrecht. Eenige besprekingen over kunstmest-aankoop voor de leden van de Federatie, met opslagplaats te Langendijk, leverden geen resultaat op. Vervolgens werd door den Secretaris een ontwerpreglement voor onderlinge koolverzekering voorgelezen. Na discussie werd besloten dit ontwerp in alle vereenigingen te behandelen.

Regeling arbeidstijd en oprichting arbeidsbeurs werden aangehouden met het oog op het late uur. De Heer A. Slot wees er op dat door de vereeniging „De Koophandel” bepalingen betreffende de toepassing van boete zijn genomen in strijd met den wil van de