Zendingen, die besmet aankomen, worden ontsmet of vernietigd en zulks op kosten van den eigenaar of den persoon, die met het vervoer belast is. Daarvoor zijn verschillende prijzen vastgesteld.

Bloembollen en levende planten kunnen vrij van recht worden ingevoerd.

Een uittreksel uit de wet op den invoer van alle voor voortplanting geschikte deelen van planten, uitgezonderd zaad, in Egypte, kan men in „De Tuinbouw” van den llden April 1913 vinden.

De invoer van in aarde geteelde planten in Zuid-Australië, ook van uit ons land is verboden, tenzij deze vooraf zorgvuldig van de aarde ontdaan zijn. De „Chief Quarantine Officer for Plants” kan echter den invoer toestaan van planten, welke zich in potten of dergelijke bevinden, indien naar zijn inzicht de toelating daarvan geen gevaar oplevert voor de overbrenging van de druifluis.

Poot-aardappels mogen alleen worden ingevoerd, indien de zending gedekt wordt door een certificaat van het Hoofd van den Phytopathologischen Dienst, dat de betrokken hoeveelheid aardappels vrij is van de aardappelziekte en „black scab”. Dat voorts deze knollen geteeld zijn in Nederland en op eene plaats, waar de genoemde ziekten in de laatste 12 maanden geen van beide zijn opgetreden, alsmede dat de aardappels verpakt zijn in nieuw materiaal. De naam van het land van herkomst moet aan de buitenzijde van de verpakking worden vermeld. Het bovenstaande geldt niet voor consumptieaardappels.

De invoer van planten in de Zuid-Afrikaansche Unie is niet toegestaan zonder eene vergunning, welke de aanvrager in duplo ontvangt, zoodat hij zijn leverancier een exemplaar kan zenden, die goed doet het met de andere papieren ter begeleiding der zending te retourneeren. Voor zendingen, die men op publieke verkoopingen van de hand wil zetten, worden deze vergunningen niet afgegeven.

Verboden is de invoer van overzee van Eucalyptus, Acacia’s en Coniferen, versche druiven en perziksteenen. Druiven en andere soorten der familie Vitaceae mogen alleen worden ingevoerd onder toezicht van een beambte en tenzij eene speciale permit verkregen is.

Vruchten, bollen, knollen, groenten en zulke plantendeelen, die niet voor voortplanting geschikt zijn, en zulke grasgewassen, als de Minister bij kennisgeving in de Staatscourant mocht aanwijzen, worden niet aangemerkt als planten.

Bij den invoer van aardappels moet elke zending gedekt worden door een certificaat, afgegeven door het Hoofd van den Phytopathologischen Dienst, alsmede vergezeld zijn van eene beëedigde verklaring van den afzender. Men vrage de benoodigde formulieren aan bij de Directie van den Landbouw te ’s Gravenhase.

V4V/XA Uü ö V41 av Cililclgü. Het is verboden van overzee in de Unie planten op andere wijze in te voeren of te doen invoeren dan per post of door de havens van Kaapstad, Durban, Oost Londen, Port Elizabeth, of door eene andere bij proclamatie aan te wijzen haven.

In Duitsch Oost-Afrika mogen aardappels alleen worden

ingevoerd, als deze begeleid zijn van een ambtelijk attest, verklarende, dat in het land van oorsprong geen „black scab” voorkomt. De invoer van druiven en druivenstekken, alsmede van enttakken, stekken of plantgoed van andere ooftsoorten wordt alleen toegestaan mits zendingen over land van een ambtelijk attest van het land van oorsprong zijn voorzien, verklarende dat de planten onder toezicht zoodanig zijn ontsmet, dat geen druifluis of San José Scale kan worden ingevoerd. Zendingen van overzee worden in de haven van aankomst op kosten van den ontvanger ontsmet.

In Argentinië kunnen levende planten vrii van invoerrechten worden ingevoerd. Voor den import moet vergunning zijn verleend op een verzoek, dat ingediend moet worden bij de afdeeling Agronomie van het Ministerie van Landbouw in Argentinië. Dat verzoek wordt uit den aard der zaak gedaan door den importeur (afnemer), die daarbij evenwel naar het schijnt nog de hulp van den verkooper noodig heeft, wat dezen vanzelf zal blijken. (Of aan deze bepaling de hand wordt gehouden ?)

Overigens schil nt eene zending planten gedekt te moeten worden door een certificaat, waartoe er wel volgens Arnerikaansch model worden gebruikt, die men door een consul van Argentinië laat legaliseeren. Het is evenwel ook voorgekomen, dat een Rotterdamsche expediteur in zoo’n geval om toezending van een door den burgemeester der gemeente van inwoning van den afzender afgegeven druifiuis-attest verzocht. Zekerheid omtrent het te gebruiken model schijnt niet te verkrijgen te zijn.

Aardappels zijn bij wet van 27 December 1918 vrij van invoerrecht verklaard. Zendingen hiervan moeten gedekt worden door een door het Hoofd van den Phytopathologischen Dienst afgegeven certificaat. Vooraf moeten de aardappelvelden worden geïnspecteerd, welk onderzoek bij den bovenbedoelden ambtenaar wordt aangevraagd. De kosten van dit onderzoek zijn voor kort bij Ministerieel Besluit vastgesteld.

Belemmerende bepalingen betreffende den invoer van planten hebben voorts, voor zoover ons bekend is, gemaakt: Mexico: toestemming noodig; Chili: consulaire factuur in viervoud; Peru: eene verklaring van den afzender en een certificaat van het Hoofd van den Phytopathologischen Dienst, dat gelegaliseerd moet worden door een consul; Uruguay: bepaalde havens; Mauritius: druifiuis-attest bij druivenstek en -planten, inspectie in de haven van aankomst van alle planten, vooraf aan te vragen vergunning tot invoer; Nieuw Zuid-Wales: verbod van invoer van druiven en deelen daarvan (ook vruchten) of verpakkingsmateriaal, dat daarmee in aanraking is geweest, verbod van invoer van een groot aantal vruchtboomen en alle groenten, tenzij ingevoerd onder de bepalingen der Act van 1912; St. Lucia: nog onbekend, welke maatregelen door den Gouverneur zijn voorgeschreven.

We hebben in het bovenstaande niet getracht een in alle opzichten afgesloten geheel te geven maar we hebben slechts datgene gegeven, waaraan vaak de meeste