het verzendseizoen aan den Secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad toezenden en waarin zy beloven:

dat zij, zoolang voor overzeesche verzending certificaten van oorsprong worden vereischt, geene boomen, heesters of planten van vreemden oorsprong zullen uitvoeren of trachten uit te voeren,

dat zij, voor het geval zij mochten bemerken of vernemen, dat in eene boomkweekerij, pakloods of plaats, waar zulke boomen, heesters of planten voor overzeesche verzending verpakt worden, boomen, heesters of planten van vreemden oorsprong aanwezig zijn, of dat het voornemen bestaat andere waren dan boomkweekeri]-artikelen bij te pakken of dat zulke waren worden bijgepakt, zulks onmiddellijk telegrafisch ter kennis van den Secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad zullen brengen;

dat zij zich stipt zullen houden aan de bepalingen uit voormelde regeling voortvloeiende, en

dat zij hun aandeel in de kosten uit voormelde regeling voortvloeiende, zullen dragen.

De uitvoer zal voorloopig uitsluitend plaats hebben via Rotterdam. In N aarden-Bussum, Aalsmeer en Oudenbosch werden controleurs aangesteld, die er op toe zullen zien, dat voor overzeeschen uitvoer slechts boomen, heesters en planten van Nederlandschen oorsprong en in geen geval andere waren dan boomkioeekerijartikelen of planten tvorden verpakt.

Zoodra een boomkweeker-exporteur wil beginnen met verpakken, is hij verplicht hiervan kennis te geven aan den controleur, die belast is met het toezicht in dat gedeelte der plaats, waar de boomkweekerij is gelegen.

Indien de Controleur vermoedt of ontdekt, dat in eene kweekerij, pakloods of plaats, waar boomen, heesters of planten voor overzeeschen uitvoer verpakt worden, boomen, heesters of planten aanwezig zijn, die uit den vreemde afkomstig zijn, dan is de boomkweeker-exporteur verplicht aan den Controleur, op diens verzoek aanstonds inzage te geven van alle boeken, facturen en bescheiden, welke hieromtrent opheldering zouden kunnen verschaffen. Mocht de Controleur bemerken, dat men zou trachten, andere goederen dan boomen, heesters of planten van Nederlandschen oorsprong bij te pakken, dan geeft hij daarvan onmiddellijk kennis aan den ter plaatse of meest nabij gevestigde ambtenaren der belastingen.

Indien het onderzoek van den Controleur daartoe aanleiding geeft, wordt door den Secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad eene verklaring afgegeven, dat de zending van den boomkweeker te , bestaande uit . . . kisten, . . . pakken boomen, heesters of planten, gemerkt ... en genummerd . . . bestemd ''OOI' en te verschepen van ROTTERDAM op (datum) per ... (Stoomvaartlijn en naam van het schip) slechts boomen, heesters of planten van Nederlandschen bodem bevat.

Deze verklaring wordt tegelijkertijd met het reeds zoover mogelijk ingevulde ongezegelde exemplaar van het „Certificat d’ origine”, vanwege voornoemden Secretaris, door den Controleur, toegezonden aan den Inspecteur des invoerrechten en Accijnzen te -RogiercZawi terwijl een

afschrift dezer verklaring met het eveneens zoover mogelijk ingevulde gezegelde exemplaar van het „Certificat d’ origine” door den boomkweeker-exporteur aan zijnen expediteur te Rotterdam wordt toegezonden.

Dit laatste exemplaar behoort tegelijkertijd met een door de betrokken stoomvaartmaatschappij af te geven opgaaf nopens het bruto-gewicht of de kubieke maat der zending, door den expediteur aan den Inspecteur voornoemd te worden aangeboden, die – indien hij overigens geene bedenking heeft – laatstbedoelde bijzonderheden op het „cei'tificat d’origine” invult.

De hiervoren bedoelde, voor den uitvoer benoodigde formulieren en certificaten, worden, wat de door den boomkweeker-exporteur te verstrekken gegevens aangaat (inbond, aard der verpakking, aantal der colli, merken en nummers etc. door den Controleur aan den boomkweeker-exporteur ter invulling overhandigd, die slechts het gezegelde exemplaar van het Certificat d’ origine en het afschrift der verklaring van den Secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad, welk afschrift door den Controleur voor gezien moet geteekend worden, ter doorzending aan zijnen expediteur te Rotterdam, behoudt en het ongezegelde exemplaar van het „Certificat d’origine” benevens de verklaring van den secretaris voornoemd aan den Controleur teruggeeft onder betaling van f 0.90 voor zegel- en drukkosten.

Ten einde de invulling te vergemakkelijken en in het belang van de zaak zoo uniform mogelijk te maken, zijn alle formulieren van hetzelfde formaat en op gelijke indeeling gedrukt. Zij kunnen dus op de schrijfmachine met doorslagpapier in één keer ingevuld worden.

Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de Minister van Financiën deze regeling aanstonds geheel of gedeeltelijk weer zal intrekken, indien mocht blijken dat gepoogd zal worden, de daarmede verband houdende bepalingen te ontduiken of niet stipt na te komen.

Het zal dus geheel aan de kweekers liggen of in deze moeilijke tijden, hun uitvoer naar overzeesche landen zal worden vergemakkelijkt of niet. Men bedenke wel, dat elke poging om de hiervoren aangehaalde bepalingen te ontduiken ten gevolge kan hebben, dat voor het geheele centrum of wellicht zelfs voor alle boomkweekers in Nederland, de regeling weer wordt ingetrokken, hetgeen beteekent, dat dan o.m. de handel op Amerika vrijwel onmogelijk zal zijn!

Tentoonstellingen en Keuringen.

Groote Najaarskeuring te ’s-Gravenhage.

Bij het verschijnen van dit nummer is reeds de Groote Plan tenkeuring, uitgaande van de Vaste Keurings-Commissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, geopend.

Veilig mag worden aangenomen dat deze Najaarskeuring bezichtiging over-waard zal zijn. De Groote keuringen der Maatschappij toch hebben een vaste plaats veroverd in het leven van den Nederlandschen Tuinbouw.

Maar deze keuring heeft een bijzonder cachet. Zooals bekend is, had de afdeeling Leiden reeds in het vorige