wat zij waard zijn. Op één uitzondering na gingen alle inzendingen aan dit euvel mank.

Dit neemt geenszins weg, dat de inzending van den Heer van Kossem zeer verdienstelijk was. Als bijzonder mooie bloemen kunnen wij er uit vermelden: Simburst, Mme Edouara Herriot, General Mac Arthur, Louise Lilia, Rayon cl’or en Mme Segond Weber.

Zeer mooie bloemen van vaste-planten zagen wij in deze zaal staan, ingezonden door de firma Gebr. Vianen te Delft. Het was wel een zeer gemengde groep, want er stond als het ware alles dooreen vermengd: vasteplanten, chrysanten, Pompon-dahlia’s, Decoratieve- en en Pioen-dahlia’s, alsmede Gladiolus, doch een verdienste was het, dat het zulke bijzonder fraaie, zulke echt eerste klasse bloemen waren, een lust om er naar te kijken.

Naast deze stonden weder rozen van de firma H. Copijn & Zoon te Groenekan. Hiervoor geldt geheel wat wij ook van de collectie van den Heer van Kossem zeiden: weder een zeer uitgebreide collectie van allerhande soorten, doch van ieder te weinig bloemen en op te korte stelen. Zeer mooi waren hierin Lady Pirrie, Mme Ravary, Rayon d’or, Lady HilUngdon en Dorothy Page.

In' een derde nevenzaal stonden de / aJilia’s van den Heer H. Hornsveld te Baarn opgesteld. Hoewel hij ditmaal geen nieuwigheden zond, heeft deze inzender zijn naam toch schitterend gehandhaafd, zijn bloemen waren bijzonder prachtig. In bijzonder groote vazen stonden de mooie groote bloemen op forsche stelen, de rangschikking was goed, zoodat al de bloemen spraken en de kleuren harmonieerden, doch ook hier misten wij de artistieke opvatting, die de groep van den Heer Ballego zoo kenmerkte, de collectie was gerangschikt zooals wij dat reeds tal van malen van den Heer Hornsveld zagen. Zeer mooie bloemen had hij gezonden van Chatenay, Hortulanus Piet, Bareel van Hogelanden, Creation, Painted Lady en Mrs. IVarnaar.

Heel aardig was een verzameling 'Erica’s van de kweekerij „Tottenham” te Dedemsvaart, die hier weder naast stond. Dooi’ de verdienstelijke rangschikking kwamen deze lieve plantjes 'uitnemend tot haar recht. Bijzonder mooi waren Erica vulgaris fl. pl.. Er. cinerea rosea en Er. cinerea alba nana. Het was een inderdaad interessant verzamelingetje.

De kweekerij „Clingendaal” was hier mede aanwezig met een zeer uitgebreide verzameling bloemen van vasteplanten. Het is mogelijk, dat de haar toegemeten ruimte veel kleiner was, dan zij verwacht had, of dat de inzending te groot was gemaakt, doch zeker is het, dat de bloemen veel te dicht opeen stonden, waardoor zij, ieder afzonderlijk, lang niet voldoende tot haar recht kwamen. Deze inzending kenmerkte zich door het smakelooze overvulde. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat er zich veel mooie bloemen bij bevonden o.a. van DeljjJnniums, Asters, Sediinis, Eupatoriums, Tritoma’s, Viola’s en Anemonen.

In het midden van deze zaal bevond zich een collectie zeer mooie kamerplanten van de Ned. Palmenkweekerij te 'Velp. Natuurlijk waren het in de eerste plaats palmen, die wij zagen, waarbij kerngezonde exemplaren van Phoenix Roebellinii, Cocos Weddeliana, Cocos Bonnetii,

Phoenix en Kentia soorten, doch ook bijzonder mooie Clivia’s trokken in deze inzending onze aandacht.

Vooraan stonden in deze groep twee zeer mooie exemplaren van Dracaena lineata riibra Wurfbainii; deze verscheidenheid heeft lijnvormige bladeren, die door haar dof kastanje roodbruine kleur bijzonder de aandacht trekken. Het waren inderdaad zeer mooie planten en wij houden het er voor, dat deze nieuwigheid zeker wel een goede toekomst zal hebben.

Behalve de beneden-zalen waren ook de gaanderijen geheel met inzendingen bezet. Naar boven gaande troffen wij in de eerste plaats een inzending afgesneden bloemen van vaste planten van den Heer W. van Veen te Leiden. Deze vaste-plantenkweeker had, in tegenstelling met de meeste anderen, niet zijn kracht gezocht in het zenden van een groot aantal soorten, maar van slechts weinige een toch zeer bezienswaardige groep gemaakt. Het effect, dat hij er mede bereikt heeft, was waarlijk treffend en zeker voor velen navolgenswaardig. Zijn groep bestond voornamelijk uit verscheidenheden van Anemone japonica, Heleniums, Delphiniums en Asters-, het was een aantrekkelijk geheel, dat een goed beeld gaf van de kweekerij des heeren van Veen.

Naast deze groep stond een inzending rozen van de firma J. Abbing & Zonen te Zeist. Het was een uitgebreide mooie collectie, waarin goede vormen voorkwamen, zooals Richmond, 'Lady HilUngdon, Aenchen Muller, Mme Abel Chatenay, Pharisder,Louise Lilia en Jessie.

De firma Trylink & Zonen te Sassenheim zond een uitgebreide verzameling Pompon-Dahlia’s, die, zooals zij daar stond een werkelijk goed effect maakte. Er waren zeer goede verscheidenheden bij, zooals Fashion, Stanley Jord, Darkest of AU en Lilian. Dezelfde inzendster zond eenige Decoratieve-Dahlia’s, waarvan de opstelling echter wel wat te wenschen overliet. De firma W. C. v. d. Laan te ’s-Gravenhage was hier aanwezig met een collectie rozen, waarin mede enkele goede verscheidenheden werden aangetroffen; vooral troffen wij hierin mooie bloemen aan van Mme EdouardHerriot, Florence Haswell Veitch, Old Gold, Mme E. Rostand en Breslau. Het was een inderdaad lang niet onverdienstelijke verzameling.

Aan het eind van de gaanderij stond de Heer A. Kervel uit Hillegersberg met een inzending Pelargonium Koningin Wilhelmina. Dit wil ons een niet onverdienstelijke verscheidenheid toeschijnen, haar bloemen zijn donker vurig rood en het schijnt een sterke groeister te zijn. Jammer was het dat de bloemschermen èn van het slechte weer èn van den regen wel wat geleden hadden.

Aan de voorzijde van de gaanderij had de zeer uitgebreide collectie bloemen van vaste-planten van de firma H. Copijn & Zoon te Groenekan een plaats gevonden. Doordat deze verzameling voldoende wijd uiteen stond kwamen de verschillende bloemen uitnemend tot haar recht en kon men zien, dat er zich heel wat moois onder bevond. Zoo vonden wij er in zeer mooie bloemen van Thalictrum, Eryngium, Aster, Phlox, Erigeron en Helenium. De bloemen waren mooi frisch en stonden op flinke, lange 'stelen.

Op de rechtsche gaanderij zagen wij in de eerste plaats een inzending jonge varens van den Heer P. J. van