Het zou niet moeijelijk vallen deze schets uit te breiden, doch zij is voldoende om te doen inzien dat de laatste twintig jaren voor onze ontwikkeling niet onvruchtbaar zijn geweest En wanneer men nu vraagt, waaraan die vooruitgang te danken is, dan moeten wij wel in de eerste plaats denken aan de onzachte wijze waarop onze natie door de gevolgen van het stelsel van volharding uit haar blind vertrouw'en in de wijsheid eener vaderlijke regering is wakker geschud, maar dan zou het toch eenzijdig en ondankbaar zijn den invloed van verscheidene bekwame en ijverige mannen voorbij te zien, die reeds vroeger begonnen waren haar omtrent hare ware belangen in te lichten. Wanneer zij niet voortdurend en met vrucht gearbeid hadden . onze natie zou na 1840 niet geweten hebben waar zij herstel moest zoeken, zij zou niet begonnen zijn met steeds klimmende overtuiging op openbaarheid, handelsvrijheid , vorming eener zuivere volksvertegenwoordiging en toepassing van echt constitutionele beginselen aan te dringen.

o:;der die verdienstelijke mannen heeft Mr. J. Ackers-DIJCK eene voorname plaats ingenomen. Eerst op vijfendertigjarigen leeftijd tot het hoogleeraarsamht geroepen ,na onderscheidene betrekkingen bekleed , vele landen bezocht, rijke ondervinding opgedaan te hebben, was hij door aanleg en levensloop beveiligd tegen het gevaar van een boekengeleerde te worden, Integendeel zag hij in zijn nieuwen werkkring vooral een middel om de gebreken te bestrijden, die hij in staat en maatschappij had opgemerkt; want hij was overtuigd dat die gebreken inzonderheid aan onkunde en minachting voor de wetenschap te wijten waren Op zijne lessen was hij gewoon er op te wijzen, dat in onze dagen „les hommes qui pensent et les hommes qui font” niet meer. gelijk vroeger, geheel van elkander afgescheiden zijn , maar meer en meer broederlijk beginnen zamen te werken; en zijn gansche leven is ééne onafgebrokene poging geweest om de wetenschappelijke waarheden ,