toegeschreven , om inzonderheid door persoonlijken omgang met praktische mannen . door gedachtenwisseliug en overreding, tot verspreiding van wetenschap en verlichting der openbare raeening werkzaam te zijn. Het is geheel overbodig in bijzonderheden te treden omtrent het nut, dat hij gedurende eene reeks van jaren als Voorzitter der derde afdeeling van de Landhuishoudkundige Congressen, als lid van de Koninklijke Akademie van wetenschappen, van de Vereeniging voor de statistiek, van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid , van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad van Utrecht, en in onderscheidene andere betrekkingen heeft gesticht. Alleen kan ik niet nalaten op den diepen indruk te wijzen van het door hem gesproken woord. Mogt zijn schrijfstijl niet altijd vrij van zekere stroefheid zijn: wanneer hij sprak, boeide hij niet slechts door de duidelijkheid en de grondigheid zijner rede, maar als zijn gemoed in beweging kwam, verhief zijne ongekunstelde voordragt zich tot eene welsprekendheid , die zijne toehoorders wegsleepte en zijne diepe overtuiging in hun gemoed overplantte. De invloed, dien hij langs dezen weg heeft uitgeoefend, en waarvan Nederland nog lang de vruchten zal plukken, is geen der minst kostbare gedeelten zijner nalatenschap.

In October 1860 werd aan Ackeesdijck wegens zijn zeventigjarigen leeftijd eene eervolle rust van zijne akademische werkzaamheden geschonken. Niettegenstaande hij gedurende zijn gansche leven met eene zwakke gezondheid geworsteld had , gevoelde hij zich nog krachtig genoeg om te blijven arbeiden aan den opbouw en de verspreiding der wetenschap; en hij stelde er zich veel genoegen van voor zich nu ongestoord te kunnen wijden aan het ordenen en uitgeven zijner menigvuldige aanteekeningen en het behandelen van sommige staathuishoudkundige vraagstukken, die hij inzonderheid in buitenlandsche tijdschriften wilde toelichten; want het was zijne overtuiging dat de Neder-