Daaronder rangschikken wij mede zijne ontdekking van uras calcis in de rokken der aderen bij arthriticis ; over vernaauwing der darmbuis door ingeslikte kersensteenen; verblijf van doorgeslikte voorwerpen in de darmbuis, zonder belangrijke nadeelige gevolgen '); over chroninche maagkramp *) en myelitis met verschijnselen van borstaandoening ; over ziekte en ontaarding der lever ‘) en eindelijk zijn belangrijk stuk over chorididitis als oorzaak van glaucoma s).

Voegt men bij deze lange lijst van in druk verschenen werken en stukken , van meer of minder omvang , doch alle van wezentlijk belang, ook nog hetgeen hij als lid van negen en veertig geleerde genootschappen indirect gepraesteerd heeft, welk een schat van bijdragen hij geleverd, hoevele bijzondere waarnemingen hij medegedeeld heeft in eenen wetenschappelijken vriendenkring, het geneeskundig leesgezelschap, in 1793 door den grooten mathias van gedns opgerigt, waarvan hij 34 jaren een der ' ijverigste leden geweest is, dan kunnen wij ons eene voorstelling maken van den omvang zijner studiën in deze rigting.

Meer geniaal nog , doch even doorwerkt en beproefd, zijn de resultaten geweest van zijne anthropologische en psychologische studiën, die eensdeels met zijne wetenschappelijke kennis op het naauwst verbonden waren. als den hechten grondslag, waarop zij waren opgebouwd, doch die anderdeels, bij hunne gelukkige toepassing op de behoeften der maatschappelijke zamenleving, zich in een philanthropisch doel oplosten; zoodat het ook hier vaak moeijelijk is te beslissen of het hoofddoel dier studiën derzelver practische toepassing geweest is.

1) Nederl. Lancet 1553.

2) Ibid. 1855.

3) Ibid. 1855.

4) Aanteeken. Utrechtsch Genootsch. 1845.

5) Verhandel, v. h. Genoots. t. bevord. d. gen. en heelk. 1848.