Lfi famiglie poi, che abitano nella campagna, per quanto potessero essere ricche, non si chiamano mai civiche. E dividendosi anch’ esse in 3 classi, la la si distingue pure coll’ aggettivo di ricca, la 2» con quello di onesta, la 3® con quello di povera rusticale.

*) E da osservarsi che questi 3 sacrileghi sacerdoti che servono il collegio non accrescono in alcun modo il N“. degli individui di tutto l’intero corpo del clero della Scismatica Chiesa riferito articolo VI, perchè tutti e tre vi furono inclusi. II Presidente e il professore di Filosofia nel N». de’ pastori, ed il professore di Teologia nel N". degli altri che non esercitano la cura dell’ anime.

®) È da riftettersi serapre bene che dicendosi Missioni Ollandesi s’intende parlar soltanto di quelle, che cosi propriamente si chiamano e concernono Ie sole 7 Provincie unite, e la loro estensione perviene, nè gli oltrepassa, sino a tutti que’ territori ove si estendeva la giurisdizione spirituele della Sede Arcivescovile e dell’ altre 5 Vescovili, che esistevano anticamente in esse 7 Provincie unite, come se n’è reiterato cenno nella nota dell’ articolo de’ presenti fogli. Non s’intende, nè si dee parlare dell’ altre Missioni collettivamente, che sono in altre Provincie del dominio Ollandese, cioè nel Maggiorato di Boisleduc, nella Baronia di Breda, nel Marchesato di Bergopzoom; che dopo essersi Ie 7 sud.e Provincie unite erette in Repuhlica, questa Ie conquistö o Ie ebbe sotto la sua dominazione per trattati di pace. Si motiva tal riflessione, perchè se si facesse discorso di tutte Ie Missioni

De familie’s, die op het platteland wonen, worden echter, hoe rijk ze ook mogen wezen, nimmer burgerlijk geheeten. Wanneer men ook deze in drie klassen verdeelt, dan kan men de Ie onderscheiden met de benaming van rijke, de 2e met die van fatsoenlijke, de 3e met die van arme boerenfamilie’s.

®) Het is vermeldenswaard, dat door deze drie heiligschennende priesters, die in het college werkzaam zijn, op geenerlei wijze het personental verhoogd wordt van de-gezamenlijke geestelijkheid der schismatieke kerk, hetwelk boven in artikel VI is aangegeven; want alle drie waren reeds daaronder begrepen: de president en de professor der wijsbegeerte onder het getal der pastoors en de professor der godgeleerdheid onder het getal dergenen, die geene zielzorg uitoefenen.

Men moet steeds wel bedenken, dat wij met het woord Hollandsche Missiën slechts diegene bedoelen, welke in den eigenlijken zin dien naam dragen en zich alleen binnen de 7 vereenigde provinciën bevinden, zoodat hare uitgestrektheid over niet meer en niet minder gaat dan over die streken, waarover zich de rechtsmacht van de eertijds in deze 7 vereenigde provinciën bestaande aartsbisschoppelijke en vijf bisschoppelijke zetels heeft uitgestrekt, zooals in de noot van artikel 111 dezer bladzijden herhaaldelijk is opgemerkt. Wij bedoelen daarmede niet en willen daarmede ook niet bespreken de overige Missiën in haar geheel genomen, welke zich in andere provinciën van het Hollandsch gebied bevinden, zooals in het Majoraat van ’s Hertogenbosch, in de baronie van Breda, in het Markiezaat van Bergen-op-Zoom. Nadat de republiek der bovengenoemde vereenigde provinciën reeds gevestigd was, veroverde zij deze «treken of kreeg ze door vredestractaten in hare macht. Deze bemerking wordt