bevonden zijnde (onbequaem) ende daerom achter den ploch ende hij de schapen gebruyckt; dat den gemelten Oorstiaen Picck deselfde vicarie van ’t Nieuw H. Cruys weer naar sich heeft getrocken, gelick deselffde alnoch onder hem berust, ende aen Cornelis Berntss tenhalve heeft aenbesteet te bouwen, die sich daerover nyet wel vernoechde, dewijl de voorn, vicarie demnae sijnnen soen gegeven, hen geheelick wiert onttrocken;

Bnde de twee leste comparanten .... verclaerden, hen wel kennelijk ende waerachtich te sijn, dat noch in geheel Beesdt, noch elders daeromtrent eenen camp van soeven mergen groot, die den naem sonde draegen van St. Peterscamp, gelegen is .... , ende dat den meergedachten heer van Wolffsweert soo eenen camp van soo veel mergens, als nu meermaels verhaelt, onder alle sijn mergentaelen niet hadde noch hebben conde...

Geschiet in ’t jaer Ons Heeren 1645 den 4 Augusti stylo solito.

Ende was neifens twee opgedructe zegelen in groenen wascli onderteekent: |

J. PiKCK.

Straks kwam deze zaak voor het Hof van Gelder, dat bij uitspraak van 20 Decemb. 1645 aan P. Eikenbergius, ten behoeve van zijnen zoon Martinus, het recht op het tijdelijk genot van de inkomsten der vicarie van ’t Nieuw H. Kruis te Beesd toekende en Walraven Pieck veroordeelde tot teruggaaf van de genoten vruchten. (Register op ’t Archief des Hofs van Gelder, hl. 121.)

Het vermoeden ligt voor de hand, dat de stichting dezer vicarie van ’t Nieuw H. Kruis samenhangt met de aanwinst der kostbare reliek van ’t H. Hout des