en waarbij de landsheerlijke rechten op den Keizer werden overgedragen, doch de hertog van Gelder zette, in weerwil van het Keizerlijk verhod, den oorlog voort en de vrees voor nieuwe geweldenarijen week eerst, bij den dood van Karei van Gelder, in 1538.

Doch meer nog dan door den oorlog werd de stad bedreigd door het protestantisme dat reeds hier en daar wortel in haren grond had geschoten en eerlang de burgerij van de eenheid des geloofs zou berooven. Hendrik van Beijeren was na zijne resignatie in 1529 door Kardinaal Willem van Enckevoort opgevolgd en na diens dood, in 1534, werd op aanbeveling van den Keizer Georgius van Egmond door het kapittel tot bisschop van Utrecht gekozen. De nieuwe hisschop aanvaardde zijn taak met den grootsten ijver, en liet geen enkel middel onbeproefd, om het zedenbederf en de opkomende dwaling togen te gaan, doch zijne edele pogingen werden niet met het gewenschte gevolg bekroond. Het kwaad had reeds te diepen wortel geschoten en zich niet slechts onder de leeken verspreid, maar zelfs onder de geestelijken enkele aanhangers geworven. De volgende verordeningen tegen de Lutheranen duiden aan, dat het aantal nieuwgezinden in Kampen reeds ernstige bezorgdheid inboezemde.

N«. 1728, 21 Dec. 1524.

Op dach Thome apostoli.

Scepene» en«?« raedt gebieden allen hovgeren ende inwoenere?2, dat sij tusschen dit ende en Kersdaege naistcoemenz?« in bande» der burgermeystere» brewge» sullen alle Luters boecke», die Luyter offte yma«t a»ders van den dwelinge hebbe», ende wie,