ledi posset, sine deliberacione noluimus nee potuimus ex arrupto. Unde visis et examinatis juribus sponse et ecclesie nostre, ipsum prepositum pretextu composicionis et ordinacionis predicte cognovimus ad beneficia tam simplicia quam majora presentatis institucionem dedisse et nomine episcopali illos admisisse; cum habito consilio diligenti juris peritorum percepimus et multis racionibus experimur, curam auctorisabilem ’) per inferiorem episcopo nullatenus tradi aut deliberari posse nisi de expressa licencia et auctoritate ejusdem ecclesie *); examinatis antiquioribus tam ecclesie nostre quam dyocesis Trajectensis (juribus) vidimus et certificati sumus, perplures presentatorum *) instituciones capellaniarum altarium seu capellarum spectare seu spectasse ad predecessores nostros episcopos, utpote ad dominum Gwydonem bone memorie quondam episcopum Trajectensem, qui et ejus officialis in diversie capellaniis et vicariis ultra primariam personae eisdem presentatas cum debitis sollempnitatibus admiserunt et instituerunt, quas instituciones, per ipsum et alios predecessores nostros

') Zie over institutio authorisabilis tot geestelijke beneficiën, die evenals in dit charter onderscheiden wordt van de institutio corporalis, (zie p. 140 Noot 3): Van Espen, Jus ecclesiast. I. p. 76a en p. 717/18. Met de cura auctorisabilis wordt hier zonder twijfel de aan het beneficie verbondene zielzorg bedoeld.

*) Het handschrift heeft: ((inflorem».

3) De redeneering schijnt deze; de bevoegdheid tot het verleenen der zielzorg was den aartsdiaken bij de bedoelde composities door de vroegere bisschoppen wel verleend; maar die verleening was nietig en schiep geen recht, daar zij rechtens niet kon geschieden zonder goedkeuring der vijf kapittelen.

Het handschrift heeft: «presentaciones.»

5) Nam. behalve het den bisschep na zijne huldiging als primarie preces toekomende recht van institutie der eerst openvallende beneficiën?