pacht ghegeven hebben . . . heren Goedscalc van Veen, abdt in der tijt, ende den ghemeynen coavent van Bern . . . ende horen nacomelinghen . . . onse tienden van Rumelaer, groet cleyn, alsoe als wy die legghende hebben bi Meersberch, ende onse tienden van Scothorst, of anders Vliedert of Ghinkelreweyde gheheyten, daer oestwaert langhes naest ghelant is Gberijt Qwint Dircs soen van Landaes, ende zuytwaert des doemproefs (sic) veen van Utrecht ende heren Jans veen van Zulen, ridder, naest ghelegen is, ende westwaert totten guede van Meersberch toe ende noertwaert streckende tot Huusteden toe welke tiende» voerscr. gheleghen zijn in den kerspel van Ameronghen ... elx jaers om elf loet goets fijns sulvers der gherechter ghewichten der stat van Utrecht of alsoe vele daervoer in goeden anderen payemewte, als men in der ghemeynre ecclesie van Utrecht voer tsulver nemen sel .. ~ te betalen .. . alle jaer op sente Peters dach ad Cathedram etc. . ~ met sulken voerwaerden, dat die abdt ende conv. voerscr. ende hoer nacomelinghen dese voerscr. tienden noch pacht aen nyemant anders en zullen moghen brenghen, als erifelijc. vercopen, overgheven, versetten noch versellen, ten sy bi onsen consent ende wille, mer si zullen altoes bliven aen den abdt conv. voerscr. onghesceyden ende onghedeylt. Voert zijnt vorwaerde ende overdracht, waer dat saké dat die abdt ende conv. voerscr. den voerscr. pacht jaerlix . . . niet vol ende al en betaelden ende dese voerscr. punten niet en hielden, soe vielen zi rechtevoert van allen recht ende toesegghen etc. . . . In oerconde etc. . . . Ghegheven int j. o. H. 1407, opten 28®“ dach der maent van Julio.

Naar het oorspr. waaraan een zegel gehangen heeft aan eene doorgestoken perkamenten strook.

Fr. W. Hoevenaars, Ord. Praem.

(Wordt vervolgd.)