Reinaldus graaf van Gelderland en Zutfen. De graaf moest hiervoor jaarlijks met het St. Martinusfeest dertig pond denariën, de Turoonsche groot tegen twintig denariën gerekend, betalen en dan nog één zalm. Voor dezen visch voldeed men met zestien stuivers te geven. De betaling moest op kosten en gevaar van den graaf en van zijne opvolgers gedaan worden. Het latijnsche stuk luidt;

Nos Reynaldus comes Geldrie en Zutfanie.

Ad uniuersorum notitiam deducimus per presentes, quod cum religiosus vir dominus Robertus, prouisor curtis de Postula, ordinis Premonstratensis, curtem dictam Hepa . . . ’) in Insula Bomelensi cum suis attinentijs uniuersis, in quibuscumque rebus existant, de consensu et voluntate viri domini Godefridi, abbatis Floreffensis ordinis antedicti, nobis inpensionaverit, siue in pensum . . . concesserit babendam et perpetuo possidendam pro triginta libris paruorum denariorum, grosso Turonensium viginti denariorum computato, aut alio equiualente pagamento pro eisdem, et pro uno salmone sibi et suis successoribus, in Postula pro témpore existentibus, singulis annis intra octauas beati Martini hyemalis in Buscho ducis ... et a meis beredibus persoluendis, meis laboribus, periculis et expensis. Eo nobis saluo, quod nos et nostri beredes pro pretio salmonis soluere poterimus sedecim solidos monete antedicte, promisimus bonafide et per presentes promittimus nobis et nostris beredibus, quod dicto domino prouisori et suis in Postula pro tempore successoribus, nos et nostri beredes solutionem pensionis predicte, loco

1) Hier zijn geen letters onleesbaar geworden, de stipjes staan duidelijk in het handschrift.