wieg van den H. Eelko Liauckama, den twaalfden abt van Lidlum Ook Aesgo, de zes en twintigste abt van Lidlum zag bier bet eerste licbt. Nog roemt men bet oud-adellijke dorp als de bakermat van Jelte Eelsma, onderteekenaar van ’t verbond der Edelen en een der hoofden van de watergeuzen, die bij een mislukten aanval op Friesland, den 15®“ Juni 1574 in de golven omkwam; en van den Luitenant Admiraal Tjerk Hiddes de Vries, in een gevecht tegen de Engelseben, ten jare 1666 gesneuveld voor de eere en de vrijheid des vaderlands

Wij staan thans voor de ruime kerk. Een gevoel van diepen weemoed bekruipt ons hart, wanneer we hooren, dat bet zuidelijke kruispand van dit fraaie godshuis omstreeks bet jaar 1774, en bet noordelijke reeds vroeger is weggebroken, omdat zij te groot waren voor den godsdienstijver der hervormde gemeente. Wel is bet treurig, ja, maar toch zijn de burgers van Sexbierum minder te laken dan vele anderen, die zich niet ontzien, kruispand en priesterkoor door bouten beschotten af te zonderen en met heiligscbennende band bet godgewijde tot een bergplaats te verlagen. Toen men bezig was met bet onnoodige weg te breken, vond men in den noordermuur, in eene bemetselde nis bet beeld van den H. Sixtus , Patroon der

*) Zie over dezen Heilige A. J. B[ruinsma], Volks-Almanak voor Nederl. Katholieken van 1856 bl. 1. Het klooster Lidlum was een der rijkste en machtigste van gansch Friesland. Somtijds door twistzieke Edelen overvallen, waren de kloosterlingen genoodzaakt 150 gewapende knechten te onderhouden.

V. d. Aa, Aardrijksk. Woordenh. in v.

’) Paus en Martelaar -|- 261. Zijne marteling wordt herdacht den 7ea Augustus.