oportet nos introire in regnum Dei. Magister Lambertus 1* Septembris ‘) in Domino obdormivit: utinam Dominus mens (Herckinghe) locum ejus in metropoli nostra teneret; magnum profecto mihi gaudium in Domino accresceret. Deus peccatis nostris plurimis iratus visitat nos belle fameque, vos etiam peste, qua multos quotidie Suollanos perire cognovi. Benedictus per omnia sit sauctus Dominus noster; nam etsi ira in indignatione illius, speramus, quod vita in voluntate ejus. Hac de causa, etiamsi consolator onerosus ego vobis, utpote repletis gaudio in omni tribulatione, forte videar, scribere vobis coactus fui; nam si faciem vestram longe jucundissimam videre non licet, litteris tamen invisere amantissimum fratrem juvabit. Veni in Bataviam accersitus; 18 die stilo veteri hujus mensis Octobris in Frisiam reverti paro, Deo volente. Scribat mihi, oro, Leovardiam litteras (: inde enim facile ad me perferri poterunt:), ut de vobis meliora audiam et gaudeam, vel certe majori sollicitudine tristitiam et adversitates Deo precibus commendem. Deus autem omnis solatii, qui dedit consolationem aeternam et spem bonam in gratia, consoletur corda vestra in Christo

1) V. Heussen, Histor. Episcop. Leov. bl. 49, in navolging van het Necrolog. Harlem. (Kathol, d. 60 bl. 71) plaatst zijn doodop 10 Augustus. In deel 84 van de Katholiek bl. 96, werd de voorkeur reeds gegeven aan 1 September; deze brief maakt de zaak uit en doet zien dat heer Lambringa op 1/10 September (de schrijver volgt den ouden stijl) is gestorven.

*) Hier niet de eigenlijke Bat-auwe = de Betuwe, maar Holland. Blijkens het Album Studiosorum der hoogeschool te Utrecht, schreef men destijds niet alleen Leerdamo-Batavus, Dordraco-Batavus, Lugduno-Batavus, maar ook Amstelo-Batavus, Haarlemo-Batavus, zelfs Horna-Batavus, Enchusa-Batavus, ten einde een inboorling dier plaatsen aan te duiden.