a praedecessoribus suis p. m. annotata in unuin ordinem redegit Joannes Henricus Swarte Linga-Westphalus, in hanc stationem a reverendissimo d”» Jobanne a Bilevelt vicario apostolico anno 1723 festo S. Nicolai missus. Liber stationis Irnsomiensis, sub qua comprehenduntur tota gritenia Rouwerderheim, tota gritenia Utingeradeel, sequentes pagi ex gritenia Idaarderadeel: Grouw, Idaard, Friens, Sinserburen; de pago Aegum dubitatur. Het doopboek der kerk doet ook zien, dat pastoor Swarte de zielzorg had over Ackrum, Poppingawier, Irnsum, Tersool, Terborne, Deersum, Grouw, Flansum, Friens, Sibrandaburen, Raard, Sinserburen, Speers, Dille, Peen, Jongeburen, Oude-Boorn, Alsutn en Idaard. Onafgebroken loopt Swarte’s band in bet doop- en trouwboek door tot den 21=‘“ Juni 1737. ) Eindelijk getuigt ons de doodenlijst; Anno 1737 , 28 Augusti obiit Adm. Rev. Dom. Henricus Swarte Lingensis, neutiquam mercenarius, sed annis bujus communitatis pastor. Req. in pace. ) n telde pastoor Swarte 525 communicanten. Ten zelfden iare mocht zijne band in een oud, straks versleten, kerkeboek aanteekenen: Pieter Gerrits Rhee, den 6^» 1726 tot Friens overleden, beeft aan bet Rooms- at o lijke kerkhuis tot Irnsum gegeven een obligatie van agtbonderd guldens, mits deesen laste, dat de tijdelij e

i'l In dit Archief IV bl. 144 wordt gezegd, dat Joan. Henric. Swarte van 1729-31 te Dronrijp als pastoor werkzaam was en toen naar Irnsum wederkeerde. Dit is eene vergissing, i gemelde jaren stond te Dronrijp een broeder van den Irnsumschen «astoor. met name Joan. Hermanus Swarte.j

dit Archief 1. bl. 87 en 315 aksterfdag opgegeven 29 en 26 Juli; deze twee strijdige opgaven zullen naar het hier gegevene verbeterd moeten worden.